THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

PC ' de Isınma Problemleri ve Çözüm Önerileri....

Fenerist® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2012
Nereden:
Kadıköy
Mesajlar:
3.612
Konular:
2017
Teşekkür (Etti):
378
Teşekkür (Aldı):
782
Ticaret:
(0) %
18-07-2012 16:00
#1
Arrow
PC ' de Isınma Problemleri ve Çözüm Önerileri....
PC ' de Isınma Problemleri ve Çözüm Önerileri....

Arkadaşlar konunun önemine binaen bu sorun hakkındaki bilgi ve birikimlerimi paylaşmak istiyorum.

*Yaz mevsimine girdiğimiz şu aylarda, bilgisayarımızın önemli parçalarının ısınması ile birlikte farklı tepkiler verdiğini çoğumuz gözlemlemekteyiz.Internet'de sörf yaparken veyahut yüksek grafikli bir oyunun en heyecanlı anındayken ekranın kararması,bilgisayarın otomatik olarak reset atması,kasadan gelen ve kulakları tırmalayan aşırı bir gürültü....Masa başında iken bilgisayarımızdan istediğimizi sorunsuz bir şekilde alabilmek hepimizin en tabi hakkıdır diye düşünüyorum.PC'de en önemli 3 parçamız; Anakart,İşlemci ve Ekran Kartı.

Peki yukarıda bahsettiğimiz sorunların sebebi Nedir?

*Isınma, artan frekans hızlarıyla birlikte maddede meydana gelen ısı artışıdır.Isı artışı ile birlikte genleşen transistorlar, PC kapandıktan sonra eski halini alır ve bu durum bir müddet sonra transistorlarda şekilsel ve hacimsel bozukluğa sebep olur.Bu olaylar daha sonra yukarıda anlattığım sorunlarıda beraberinde getirir.

Ne yapmalıyız?

*PC 'de en çok ısınan bölüm İşlemci'dir. Özellikle yeni nesil Core2 ve Quad işlemciler aşırı derecede ısınabiliyorlar.Bu ısınmayı en aza indirmek için İşlemci firmaları CPU ile birlikte soğutucu fanlar vermektedirler. Bu fanlar zaman geçtikçe tozlanma ve aşınma sebebiyle ilk zamanki randımanı veremeyebiliyorlar.İşlemci üzerindeki fanı çıkartıp, fırça ve sprey türü temizleyici ile pervanelerinin daha hızlı dönmesini sağlayabiliriz.Bunun dışında en önemli ve en can alıcı nokta ise, ISI MACUNU. Beyaz ve Gri renkde olan bu macun fan ve işlemci arasına sürülür.Bezelye büyüklüğündeki macunu bu alana sürmek yeterlidir.Fazlası işlemci çekirdeğine zarar verebilir.Bu macun aşırı isınan işlemcinin ısısını hızlı bir şekilde yukarı taşıyarak fanında yardımıyla kasanın dışına atılmasına sağlamaktır.

*Ekran Kartı üzerinde ve Kasa içerisindeki fanlarıda sprey ve temizleyici maddeler ile ömürlerini uzatabiliriz.Ayrıca kasa içerisindeki kabloların hava akışını engellemeyecek şekilde düzeltme yapılması fanların sağlıklı çalışmasına neden olacakdır.
ŞahTürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
244
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
25
Ticaret:
(0) %
18-07-2012 18:25
#2
Benimde laptopun ana kartında sorun oluşmuştu fazla ısınmadan.
Masaüstününde fanları yetmedi bilgisayar çöktü...
--------------------- Aldanma insanların samimiyetine menfaatleri için gelirler vecde,vaad etmeseydi Allah cenneti,ona bile etmezlerdi secde.

Çevrendeki insanları anlamaya çalışma. Çünkü onları tanıdıkça, hayvanlara daha fazla değer verilmesi gerektiğini anlarsın.
ooyunerr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
33
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
19-07-2012 21:47
#3
en iyisi fazla zorlamamak. programları(en belirgin örnek oyunları) en yüksek özellikte çalıştırmamak. fan sesi artınca bırakın biraz dinlensin. o sırada diğer işleri halledersiniz
--------------------- TÜRKÜM

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler