İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Gizli Ayarlarla Ekran Kartına Dışarıdan Doping

DarkDesert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
TurkHackTeam
Yaş:
32
Mesajlar:
2.051
Konular:
573
Teşekkür (Etti):
127
Teşekkür (Aldı):
583
Ticaret:
(0) %
30-09-2012 13:04
#1
Gizli Ayarlarla Ekran Kartına Dışarıdan Doping
Ekran kartları geliştikçe, üreticilerinin hazırladığı sürücülere alternatif yazılımlar çoğalıyor. Bu üçüncü parti sürücülerle ekran kartınızda normalde ulaşamadığınız ayarları değiştirebilir, ekran kartını daha yüksek hıza zorlayabilir ve performans artışı elde edebilirsiniz...


Gün geçtikçe ekran kartlarının

yetenekleri artıyor. Bu yetenekleri kullanan üç boyutlu görsel uygulamalar ise kart ile "sürücü" dediğimiz arabirim yazılımları ile anlaşıyor. Ekran kartı üreticileri neredeyse her ay sürücülerini yenileyip İnternet'ten dağıtıyorlar.
.
Fakat bu kadar özellik kazanan kartlarına dışardan, 3. parti olarak adlandırılan yazılımların da geliştiriliyor. Bu yazılımların ekran kartınızda çalışıp çalışmayacağı ise, kartınızın modeli ve de özelliklerine bağlı. Zira bir kart serisi genelde tek bir tasarımla üretilip, fabrika testlerinde düşük performans gösterenler aynı donanım yapısına rağmen giriş seviyesi olarak etiketlendirilip daha düşük fiyatlandırılıyorlar.

Örneklendirmek gerekirse, Radeon 9800 SE, 9600 XT'den oldukça düşük fiyata satılıyor, fakat çoğu SE kart aslında XT ile aynı donanıma sahip. Üretim hatası sonucu gelişmiş bir XT özelliği çalışmadığından düşük model olarak paketleniyor.

Üreticiler de, farklı fiyatlandırma politikasıyla karlarını arttırabildiklerinden, rekabetin de etkisiyle piyasaya benzer özellikle farklı fiyattan ürün vermek zorunda kalıyorlar. İşte bu noktada, 3. parti yazılımlar ekran kartının düşük model/fiyat nedeniyle kapatılmış özelliklerini açmaya, böylece beklenmedik bir fiyat/performans oranı elde etmemize yardımcı oluyorlar.
Temel Faktörler, BIOS ve Çipset

Aslında NVIDIA
ve ATI'nin bazı modellerinde, sürücü ile birlikte ekran kartını 'overclock etme' yani hız aşırtma olanakları geliyor. Daha önceki yazılarda overclock'un ne olduğunu ve risklerini detaylı olarak incelemiştik. Uyarımızı tekrarlamak gerekir ki, donanımları aşırı zorlayarak fiziki zarar vermenin sorumluluğu kullanıcınındır ve de ürün garanti kapsamı dışında kalabilir. Bu nedenle denemeleri dikkatli yapmak gerekir. Ekran kartları, grafik işlemcisi ve de 512 MB'a kadar varan kendi belleklerini barındırırlar. Bu iki birim, MHz cinsinden ölçülen frekanslarda çalışırlar, ve bu frekanslar yükseltilerek ekran kartı daha hızlı çalıştırılabilir, bu da daha iyi görüntü performansı getirir. Örneğin ATI'nin Catalyst sürücülerindeki Overdrive başlığı altında doğrudan elle MHz seviyesini arttırabilirsiniz. Bu son derece güvenli bir metottur, zira ATI'nin yazılımı zaten ısı seviyelerini ölçmekte ve tehlikeli seviyelerde önlem olarak sistemi yeniden başlatmakta ya da kullanılan uygulamayı kapatabilmektedir.
Fakat ATI bu imkanı sadece belli kartlara sunmaktadır, örneğin serilerinin XT modellerine. Bu durumda, ekran kartının gizli özelliklerini hizmetimize sunan araçları kullanmanın zamanı geldi demektir.
Üçüncü parti olarak kullanacağımız yazılımların yaptıkları asıl olarak Windows Kayıt Düzenleyici olan Registry'de değişiklikler yapmaktır. Daha ileri seviye ve de özellikle Radeon kartları farklı bir model gibi kullandıran "Omega Drivers" gibi yardımcı yazılımlar bulunsa da, bu daha profesyonel, riskli ve zor bir metotdur. Bu nedenle giriş aşamasında, varolan ayarları geliştirmemizi sağlayan araçlara odaklanacağız.
ATI Araçları
ATI kartlar için ek özellikler sunan programlardan biri Rage3D Tweak. Program, kurulum sonrası Windows'u yeniden başlatıyor, ve sistem açılışıyla beraber etkinleşerek görev çubuğundaki bildirim alanında yerini alıyor. Buradan ulaşabildiğiniz program, ATI Catalyst sürücüleriniz izin vermese bile, Overclocker başlığı altında ekran kartınızın hızını aşırtmanıza olanak sunuyor.
Rage3D Tweak ile, Radeon kartların işlemci ve bellek hızları yükseltilerek overclock mümkün oluyor


Rage3D Tweak

'in hizmetimize sunduğu tüm özellikleri kullanabilmek içinse, Rage3D Tweak penceresi içindeki 4 sayfadan Rage3D Tweak başlıklı sekmeye geçmek gerekiyor. Buradaki kutudaki yazıları göremiyorsanız, Başlat menüsündeki Programlar altında kendine grup açan Rage3D'nin "Select Skin" seçeneğiyle programın arayüzünü değiştirebilirsiniz. Seçenekler görünür hale geldikten sonra, alttaki başlıklar içinden Tweaker'a çift tıklayıp açılan alt başlıklarda "Select Tweaker Mode" satırı başındaki kutuya çift tıklayın. Sayfanın altında, Data: (Edit) yazınca, kaydırma çubuğunu sağa kaydırarıp Advanced diyerek, tüm özel ayarları erişilebilir kılabilirsiniz.

Rage3D Tweak sayfası altındaki Tweaker başlığından, Select Tweaker Mode'u Advanced yaparak tüm özel ayarlara erişmek mümkün
Bundan böyle, aynı sayfadaki 3D, OpenGL gibi başlıklar altından 3D görüntü performansını önemli oranda etkileyecek ayarlar yapmak mümkün. Programın artısı, her ayara sağ tıkladığınızda açıklama göstermesi. Böylece, etkinleştirdiğiniz bir ayarın daha yüksek görüntü kalitesi mi, daha yüksek performans, yani saniyede daha çok kare mi getireceğini anlayabilirsiniz.
ATI kartlar için pek çok yardımcı yazılım bulunmakta. Bunlardan bazıları, Internet'ten kolayca bulunabilecek ATI Tray Tools, RadLinker ve ATI Tool. Örneğin ATI Tool'u kullanarak, kartınızı overclock edebilirsiniz.
ATI Tool'da Find Max Core ile grafik işlemcisini ve kaldırabileceği hızları test edebilirsiniz. Find Max Mem ile de, ekran kartı üzerindeki bellekler için aynısını yapabilirsiniz. Ardından bu sonuçlara göre, küçük arttırmalar yaparak iyi bir sonuca ulaşmak mümkündür.


NVIDIA Araçları
RADEON kartlar
kadar çok olmasa da, NVIDIA kartlar için de yazılmış yardımcı programlar bulunmakta. Başlangıç içinse, NVIDIA Forceware kontrol panelinde kullanıcılardan gizlenen bazı ayarları açmayı sağlayan basit bir Registry değişikliği yapan Coolbits uygundur. Coolbits, aslında Registry'de HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\NVIDIA Corporation\Global\NvTweak adresinde Coolbits adıyla oluşturulan ve 3 değeri verilen bir DWORD girdisidir. İnternet'ten bulabileceğiniz coolbits.reg dosyasına çift tıklayınca değişiklik yapılacak ve de NVIDIA sürücünüzde yeni özellikler görebileceksiniz.
Coolbits yüklenince, NVIDIA sürücü ayarlarında overclock olanağını açmak mümkün oluyor NVIDIA'nın gelişmiş özellikler penceresinde, Clock Frequencies diye bir sekme yer alacak. Bu sekmede, önce "Allow..." kutusunu işaretledikten sonra, minik denemelerle ekran kartı hızlandırılabilir.
Yine Coolbits mantığıyla çalışan, hatta Coolbits 3D denilen NVTweak'de NVIDIA sürücü ayarlarına yenilerini eklemektedir. Kurulum sonrası, hangi ayarları görmek istediğinizi soran NVTweak ile yine performans ile kalite arasında seçim yapma yeteneğiz yükselecek.
Yardımcı yazılımlar ile ekran kartında yapacağınız ayar değişiklikleri dışında overclock ayarlarını dikkatli yapmanız gerektiğini unutmayın. Yazının başında zorluk seviyeni yüksek tutmamızın nedeni sıcaklık ile performans arasında karar vermenin zorluğudur. Zira fazla ısınan bir ekran kartı zarar görebilir. Değişiklikler sonrası 3DMark gibi test programları ile performans ve de kartın dayanıklılığını ölçebilirsiniz.

Konu DarkDesert tarafından (30-09-2012 13:08 Saat 13:08 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı