İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak

DarkDesert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2011
Nereden:
TurkHackTeam
Yaş:
32
Mesajlar:
2.051
Konular:
573
Teşekkür (Etti):
127
Teşekkür (Aldı):
583
Ticaret:
(0) %
30-09-2012 13:20
#1
Sanal Disk Sürücü ile CD veya DVD Yazıcı Olmadan Disk Kopyalamak
CD ve DVD disklerin görüntülerini almak son dönemde kolaylaştı. Sonraki adım ise sanal optik sürücüler oluşturmak. Böylece sanal sürücüye, CD veya DVD'nin görüntüsü "takılarak" yazıcı olmadan disk kopyalamak mümkün oluyor.


CD ve DVD'ler uzun süredir teknoloji hayatımızın değişmez bir parçası. Hele bu diskleri yazmayı mümkün kılan sürücüler piyasaya çıktığından beri CD ve DVD kopyalamak hevesle ve sıklıkla yaptığımız bir işlem oldu. Hem ekonomik olarak medyalarımızı çoğaltıyor, hem de arşiv tutmuş oluyorduk. Özellikle sabit disklerin kapasitesinin büyümesiyle birlikte, CD ve DVD disk kopyalamayı ve de bu diskleri kullanmayı daha kolay kılan yöntemler daha uygulanabilir hale geldi.
İstediğiniz CD ve DVD disklerin Image File olarak adlandırılan görüntüsünü sabit diske almayı sağlayan programlar sayesinde disklerin yedeğini boş CD ve DVD harcamadan almak mümkün oldu.

Sanal Sürücü Kullanmanın Hafifliği Disklerin görüntüsünü almak yedekleme amacından ileriye geçmemekteydi. Fakat, bu görüntü dosyalarını aynen bir CD veya DVD gibi okuyabilen programların yaygınlaşmasıyla yepyeni fırsatlar doğdu. Söz konusu programlar, bilgisayarınızda CD veya DVD sürücü olsun olmasın, sistemin yeni bir DVD sürücüsü monte edilmiş gibi çalışmasını sağlıyorlar. Sanal bir sürücüyü simule ettikten sonra da, bu sürücüye istenen görüntü dosyası yüklenebiliyor. Böylece hiçbir ek masrafa girmeden bir CD ve DVD okuyucusuna kavuşmuş gibi oluyorsunuz. Hem de bilgisayar uzmanı olmaya gerek olmadan. Ve bu okuyucu, hem Windows hem de üstünde çalışan programlar tarafından, gerçek bir donanım parçası olarak görünüyor. Bu da, sanal sürücüye yükleyeceğiniz disk görüntü dosyalarının, mevcut CD veya DVD sürücüsüne taktığınız disklerden farksız çalışmasını sağlıyor.
Sanal CD/DVD Sürücüsünün Faydaları
- Pahalı orjinal disklerinizi günlük kullanımda kayıp ve çizik tehlikelerinden korumak
- Başkalarından alınan diskleri kopyalamak için boş CD, DVD masrafından kurtulmak
- Internet'te özellikle değişim programlarından indirilen disk görüntülerini bir diske yazmadan çalıştırabilmek
- CD ya da DVD yazıcınız olmadan sabit diske CD, DVD kopyalamak
- Ofis dışındayken dizüstü bilgisayarınızla beraber CD ve DVD taşıma zorunluluğundan kurtulmak
- Çok kullanıcılı ağ ortamında kullanıcıların tek tek CD ya da DVD'yi kullanmasının verimsizliğini aşmak
- En hızlı DVD sürücüden bile daha hızlı erişim ile performans artışı
- Aynı anda pek çok diski pek çok sanal sürücüye kolayca takabilmek
- CD'nizi ödünç verdiğinizde hala diskteki kopyasını kullanabilmek
- Ofis bilgisayarlarında ağ sayesinde CDROM sürücüsüz sistemler kullanılabilmesi oluşuyor. Sanal bir DVD okuyucu kuran bu programlar CDROM veya DVDROM emülator olarak adlandırılıyor. Bu sürücülere takılabilen görüntü dosyaları olan Image File'ları yapmak ya da bulmak da size kalıyor. Örneğin sürekli İnternet bağlantısıyla İnternet'ten ISO, CUE, MDS, CCD uzantılı 600-700 MB boyutlarında dosya indirenler bu dosyaları kolayca emüle ettikleri DVD sürücüye takabiliyorlar. Daha önce bir türlü açamadıkları bu dev dosya böylece çalıştıralabildiği gibi, daha tecrübeli olup bu dosyalarının ne olduğunu bildiğinden bunları boş CD'ye yazan kullanıcıların da bundan sonra boş disk harcaması yapması gerekmiyor.
En güzel müjde ise, böyle dosyaları indirip CD veya DVD yazıcıları olmayanlara gidiyor. Zira böyle kullanıcılar bu dosyaları bir diske yakamadıklarından tamamen boşuna indirmiş oluyorlardı.
İnternet kaynağına ek olarak, arkadaşlardan alınan diskler de böyle çoğaltılabiliyor. Bir arkadaşınızdan aldığınızdan CD veya DVD'yi zevkle kullandığınızı, ya da tam tersi bir kenarda unuttuğunuzu düşünün. Arkadaşınız arıyor ve diske ihtiyacını olduğunu, yarın sabah almak istediğini söylüyor. Eyvah, elde de boş CD kalmamış, yarın da orjinali geri vereceğiz. İşte imdada, disk görüntü alan ve bunu sanal sürücüde çalıştıran programlar yetişiyor.

Görüntü Dosyası Formatları Özellikle İnternet'ten indirilen
, fakat sonra ne yapılacağı bilinemeyen 700 MB'lık dosyaların farklı uzantıları olabilmekte. Farklı uzantıların bir nedeni, CD ya da DVD'nin görüntüsünün alınırken kullanılan metodun farklı olmasıya, daha çok öne çıkan bir neden de, görüntü alan çoğu programın kendi formatının olması. Özellikle Linux dağıtımlarında kullanılan ISO ya da ISO-9660 formatı, sıkıştırılma kullanılmadan, bir medya üzerindeki dosyaların birebir kopyasını alıyor. Dosyaların erişim izinleri ve dosya sistemini tanıtan **** bilgisi kaybolmuyor. Tek bir dosyadan oluşan görüntü, kopyası alınan medya ile tam olarak aynı boyutta oluyor. WinRAR gibi bazı programların da ISO'ların içini açıp istenilen dosyaları arşivden çıkartabilmesi bir avantaj.
Görüntü Dosyası Boyutu
702 MB'lık bir CD'nin görüntüsünü aldığımızda elde ettiğimiz sonuçlar değişkenlik gösterdi. Fakat boyuta rağmen her formatın artı ve eksisi olduğunu unutmamak gerekiyor.
Ayrıca, görüntü dosyasını boş bir diske yazmaya kalktığınızda, boyuttan bağımsız olarak, boş disk üzerindeki orjinal diskin tuttuğu kadar yer tutacaktır.
ISO: 702 MB
CUE: 806 MB
MDS: 806 MB
CCD: 839 MB
BIN formatı ise, CDRWin için geliştirilmiş olup görüntü dosyası küçük bir CUE dosyası ve de asıl dosyaların bulunduğu BIN'den oluşmakta. BIN dosyası, tüm diskin 0 ve 1'lerden oluşan ikili sistem verisini saklar. Böylece sadece dosyalar değil, diske özel boot sektörü bilgisi, hacim, vb. Özellikler saklanır. Birebir kopya olmadığından, bu format daha büyük bir dosya oluşturur. BIN ile gelen CUE dosyası ise, aslında bir metin dosyasıdır ve BIN dosyasının içinde ne olduğunu tanımlar. Not defteri ile açarsanız, şu satırları görürüsünüz:
FILE "YEDEK.BIN" BINARY
TRACK 01 MODE1/2352
INDEX 01 00:00:00
(Aslında üstteki gibi basit olduğundan, BIN dosyasını yanlışlıkla silseniz bile yukardaki gibi bir metin dosyası yaratıp uzantısını .bin olarak değiştirerek sorunu çözmek mümkün olabilir. "Yedek" adını, CUE dosyanın adıyla aynı yapmak ve de alttaki satırlarda denemeler yapmak yeterli olabilir)
Popüler CD/DVD Görüntü FormatlarıAlcohol 120% .mds/.mdf
BlindWrite .bwi/.bwt
CDSpace .lcd
CDRWin .bin/.cue
CloneCD .img/.ccd
DiscJuggler .cdi
Duplicator .tao/.dao
EasyCD Creator .cif
Fantom CD .mdf/.mds
Farstone .vcd
Gear .p01/.md1/.xa
ISO .iso
Nero .nrg
Noum Vapor .vaporcd
NTI CD Maker .ncd
Prassi .gcd/.gi
WinOnCD .c2d
VCDrom Extension .fcd
Virtual CD .vc4/.000
Virtuo .vdi Birden fazla track içeren disklerin görüntüsünü almak için ISO değil BIN tercih edilmelidir. ISO, koruma olmayan disklerde rahatça kullanılabilecek, az yer tutan bir formattır.
Bu iki temel formata ek olarak, CloneCD ve Alcohol programlarının kullandığı CCD ve MDS formatları da yaygınlaşmaktadır. MDS de BIN/CUE formatı üzerinden gelişmiş ve bu formatla aynı, ISO'dan ise daha yüksek boyutta görüntü almaktadır. CloneCD'nin başarılı formatı CCD görüntüler, 3 dosya olarak gelir. CCD 1 KB'lik bir metin dosyası, IMG ana dosya, SUB ise ek bilgiler taşıyan ve hata düzeltme olanağı sunan 25-35 MB boyutunda bir dosyadır. Yer sıkıntısı olmadığında, ya da İnternet'te aynı CD'nin birden çok görüntü alternatifinden birini seçme şansı olmadığında, daha güvenli olarak CCD görüntüyü seçebilirsiniz.Alcohol ile Disk Görüntüsü Almak Alcohol 120% ve Alcohol 52%,
CD ve DVD görüntüsü almada ve de sanal DVD sürücü yaratmada şu anda en ünlü ve başarılı program. Alcohol'ü kurduğunuzda program otomatik olarak sanal sürücüyü de sisteme tanıtıyor. Bu yeni donanım kurulumu nedeniyle Windows'u yeniden başlatmak gerekiyor.Kurulum sonrası Alcohol'ü çalıştırdıktan sonra CD ve DVD disklerin görünütüsü almak oldukça kolay. Bunun için program içerisindeki menüde en üstte yer alan Iamge Making Wizard'a tıklamak gerekiyor. Gelen pencerede ilk satırda, hangi sürücüdeki diskin görüntüsünün alınmak istendiği seçiliyor.
Programı başarılı kılan özelliği, disk görüntüsü almada fazlasıyla detay sunması. Eğer görüntüsünü alacağınız CD, farklı oturumlarda birkaç kere yazılmış, farklı parçalar içeriyorsa, bunlardan istediklerinizi kutu içinde seçebiliyorsunuz.
Kopyalanacak diskin okuma hızı, okuma hatalarının atlanıp atlanmayacağı, hatalı blokların hızla geçilmesi gibi seçenekler okuma işleminin verimliliği ile ilgili kontrol sunuyor. Alt katman bilgisi, data yerleşim ölçümü ve diskin veri tipini özelleştirmek mümkün. Böylece ister farklı biçimlerde üretilmiş olan Audio CD+, PlayStation disklerinin görüntüsünün doğru alınması sağlanıyor, hem de korumalı disklerin görüntüsünün alınması mümkün olabiliyor.
Next diyerek ulaşılan ikinci pencerede, görüntü dosyasının sabit diskte nereye kaydedileceği belirtilip, Image Format altında da .MDS, .CCD, .CUE, .ISO gibi formatlardan hangisiyle kayıt yapılacağına karar verilebiliyor. Alcohol MDS uzantısını kullanmak üzere hazırlanmış olmasına rağmen MDS kullanamayacak olan kişilere vermek, ya da dosya türü özelliğini göre seçim yapmak için Clone CD, ISO gibi format seçenekleri de sunuyor. Ardından Start diyerek, görüntü alma işlemi başlatılıyor.
Alcohol ile Sanal Disk Sürücü Oluşturmak / Emüle Etmek Alcohol 31 adet sanal disk sürücüyü sisteme kurabiliyor. Böylece aynı anda istediğiniz kadar CD ya da DVD diske erişmek mümkün oluyor. Sanal sürücü ayarlarına, Alcohol programının sol bölümünde yer alan
Kaç sanal DVD sürücü istediğinizi Virtual Drive ayarlarında karar vereceksiniz görev seçeneklerinden Options başlığı altındaki "Virtual Drive"dan ulaşılıyor. Gelen pencerede ilk seçenek kaç adet DVD sürücünüzün olmasını istediğiniz. Eğer aynı anda birden fazla diskten veri alarak çalışmaya ihtiyacınız yoksa boşuna fazla sürücü kurmaya gerek yok. İkinci seçenek ise, en son taktığınız disk görüntü dosyasının, sanki diski gerçek CD/DVD sürücünüzde bırakmış gibi, bir dahaki Windows açılışında da yüklenmesini isteyip istemediğinizi soruyor. Üçüncü seçenek ise, bir görüntü dosyasına çift tıklayarak onu sanal sürücüye takmayı mümkün kılıyor. Peki hangi görüntü formatlarını Alcohol'ün emüle ettiği DVD sürücüye takmak mümkün olacak. Olabildiğine fazla dosya formatını seçmeyi unutmamak için, hemen Options penceresinde, Virtual Drive'ın altındaki Shell Extensions bölümüne geçiyoruz. Burada "Select all" düğmesine basarak çoğu görüntü dosyası formatlarını Alcohol'ün sürücüye takabilmesini sağlıyoruz.
Yine ayarlar bölümünde, Drive Parameters bölümüne geçip, görüntüsü alınan DVD filmlerin seyredilmesi için gerekebilecek DVD bölge kodunu seçmek mümkün. Drive Letter sayfasında ise, Edit tuşuyla sanal DVD sürücünüze E, F, U, gibi hangi sürücü harfinden ulaşmak istediğinizi seçebilirsiniz.


Sanal Sürücüye Sanal Disk Takma Zamanı İster sizin çoğalttınız,
ister İnternet'ten indirdiğiniz bir görüntü dosyasını, Alcohol'ün emüle ettiği DVD sürücüye takarak kullanmak son derece kolay. Eğer az önce söz ettiğimiz ilk ayar penceresinde çift tıklayarak görüntü dosyası takmayı etkinleştirdiyseniz, dosyayı bulup çift tıklamanız sürücüye takmanıza yetecektir. Ama Alcohol dışında başka programlar da bu dosyayı açacak şekilde ayarlanmış olabilir. Örneğin Nero, görüntü dosyasını kopyalamak için açılabilir, ya da WinRAR bir ISO dosyasının içeriğini göstermek için ayarlanmış olabilir. Bu nedenle daha garrantili bir yöntem, Bilgisayarım penceresinde yeni kurulan sanal DVD sürücüsüne sağ tıklamak. Gelen menünün üst kısmında yer alan Mount Image seçeneğine girip Open... demek. Gelecek araştırma penceresinde, görüntü dosyasını kaydettiğiniz yeri bulup dosyaya çift tıklayın. Artık diskiniz sürücünün
Alternatif Programlar Nero ve Alcohol'e ek olarak, disk görüntüsü ve sürücü emülasyonu için başka alternatifler de var. Disk görüntüsü almak için MagicISO Maker, SoftDisc, sürücü emülasyonu için VirtualDrive CD/DVD Emulator 8, Virtual CD 6 gibi programlar önerilir. Ayrıca Deamon Tools da çok yetenekli, farklı özellikler sunan bir programdır.
içinde! Diski çıkarmak içinse yine sürücüye sağ tıklayıp, Un-mount Image demek yeterli. Sürücüye takacağınız her dosya, Mount Image menüsüne eklenecek ve bir daha sabit diskte aramanıza da gerek kalmayacak.
Eğer disk görüntüsünü nereye kaydettiğinizi bulamıyorsanız, Alcohol'ü açarak soldaki görev menüsünde yer alan Image Finder'dan yararlanabilirsiniz. Image Finder ile tüm diskinizi aratın ve programın bulduğu dosyalardan istediklerinizi "Add selected files to Alcohol" diyerek ana program penceresine aktarın. Böylece Alcohol tüm disk görüntülerini ana pencrede görüntüleyecek ve disk takma çıkarma işlemini bu dosyalara sağ tıklayarak yapabileceksiniz.
Nero Geri Kalmıyor En popüler CD ve DVD kopyalama yazılımı olan Nero ile bu diskleri bilgisayara kaydetmek oldukça kolay. Nero Express'i çalıştırdığınızda gelen karşılama ekranının üst bölümünde, "Which recorder would you like to use?" sorusunun altında yer alan sürücü seçeneğine tıklayın. Burada D, E, gibi sürücü harfleriyle birlikte bilgisayarınızda varsa CD ya da DVD sürücünüz görüntülenecektir. Buna ek olarak "Image Recorder" seçeneği de bulunmaktadır. Sabit diske kayıt yapmak için bu sürücüyü seçmelisiniz. Ardından da Copy Entire Disc seçeneğine tıklayarak sabit diske kopyalayacağımız CD ya da DVD'nin hangi sürücümüze takılı olduğunu Source Drive olarak seçiyoruz. Eğer Nero Express karşılama ekranında Kayıt sürücüsü soran bir bölüm görünmüyorsa, gerekli değişikliği de bu ekranda yapma şansımız var.
Bunun için "Destination drive" seçeneğinin karşısında Image Recorder seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Ardından Burn düğmesine basıyoruz. Gelen pencerede, diskin görüntüsünün sabit diskimizde hangi klasöre, hangi isimle kaydedileceğini belirtip Kaydet dediğimizde, CD ya da DVD, Nero Image File formatında tek bir dosya olarak sabit diske kaydedilmeye başlıyor. Kopyalama sonuçlandığında, "Burn Process Completed" mesajını alıyoruz. Artık CD ya da DVD'yi çıkarıp kutusu içinde emekli olması için unutabiliriz.


Nero ile Sürücü Emülasyonu Alochol'ün uzmanlığına
Nero başarıyla cevap veriyor. Nero ile CD, DVD sürücü emülasyonu yapmak için Nero 6 Ultra Edition'u kullanacağız. Başlat menüsünden Programlar'a geçip Nero grubunu bulun. Nero 6 Ultra Edition altında Nero Image Drive'ı tıklayın. Size ImageDrive'ı etkin kılmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Evet diyerek kurulumu yapabilirsiniz. Eğer bu program grubunu sildiyseniz ya da bulamıyorsanız, daha uzun yoldan da aynı noktaya varabilirsiniz. Başlat menüsünden Çalıştır deyip, nerostartsmart yazıp Tamam deyin. Nero StartSmart çalışacak, arabirim İngilizce ise, kolayce Türkçe'ye çevirebilirsiniz. Arabirimin alt bölümündeki üç düğmeden ikincisine basınca açılan ayar ekranında Language satırında Türkçe'yi seçebilirsiniz.
Kullandığınız Nero sürümünde Türkçe desteği olmayabileceğini düşünerek işlemleri detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle arabirimin alt bölümündeki üç düğmeden ilkine basıp uzman modunu etkinleştirelim.
Sanal CD/DVD sürücüsü emüle etmek için, StartSmart ekranının en sağ tarafında yer alan Extras/ Ek Ayarlar bölümüne geçin. Burada Kalıp Yerleştir/ Mount a Disc Image seçin. Bu noktada, size ImageDrive'ı etkin kılmak isteyip istemediğiniz sorulacak ve az önce Nero Image Drive yoluyla ulaşamadığınız ayara ulaşmış olacaksınız. Bundan sonra da StartSmart'tan faydalanabilirsiniz.
Etkinleştirmeyi onayladıktan sonra gelen uyarıya da Tamam deyin. Ardından eğer Windows XP kullanıyorsanız, size Donanım Yüklemesi başlıklı bir uyarı ekranı daha gelecektir. Bu pencerede de, Devam Et'i tıklayın ve kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Windows yeniden başladıktan sonra, Nero sistemi güncelleyecek. Eğer bir önceki oturumda sormadıysa, Windows bu sefer Donanım Yüklemesi sorusunu soracaktır. Devam Et dedikten sonra, Nero KalıpSürücüsü/ Nero ImageDrive penceresi ile karşılaşacaksınız.
Nero KalıpSürücüsü penceresinde eğer bir sanal sürücü istiyorsak ilk kutuyu, iki sürücü istiyorsak ilk iki kutuya işaret koyuyoruz. Nero Kalıp Sürücüsünün güzel bir özelliği de, sanal sürücünün Windows ile beraber başlangıçta yüklenip yüklenmeyeceğine karar verebilmek. Bunun için "Başlangıçta kalıpları etkin kıl"/ "Mount images at startup" seçeneğini kullanarak karar verebilirsiniz. Eğer her gün kullandığınız bir müzik ya da oyun CD'sinin görüntüsünü aldıysanız, başlangıçta sanal sürücünün etkinleştirilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı pencerede yer alan "KalıpSürücüsü'nü Etkinsizleştir" şeklindeki garip Türkçe düğme ise, ilerde sanal sürücüyü iptal etmek için kullanacağınız bir seçenek.
Artık Diski "Takalım" Yeni sürücü kurulduktan sonra, CD ve DVD görüntülerini sürücüye takmak için daha önce belirttiğimiz gibi Nero grubundan Nero ImageDrive, ya da SmartStart'tan Kalıp Sürücüsünü çalıştırmak gerekiyor. Gelen pencerenin ikinci sayfasında sanal sürücünüze yüklenecek dosya seçiliyor. Bunun için Kalıp satırının yanındaki üç noktalı düğmeye basıp, açılan pencerede disk görüntüsünün kaydedildiği yeri ve görüntüyü bulup çift tıklamak, sonra da ilk penceredeki Yükle/ Load düğmesine basmak yeterli.
KalıpSürücüsü penceresinde üç noktalı düğmeye basarak diskte görüntüsü alınmış olan CD ve DVD, sürücüye takılıyor. İki sanal sürücü yaratıldığında, her biri için ayrı sayfalar yaratılacak ve her sürücüye yüklenecek disk görüntüsüni ayrı olarak seçmeniz gerekecek. Sanal sürücüye sabit diskimizde yer alan başka bir görüntü dosyası takmak içinse önce varolan diski Çıkar/ Eject diyerek çıkarıp, sonra da yeni dosyanın yerini ilk seferde olduğu gibi göstermek gerekiyor.
Bilgisayara format atmak ya da diski bir arkadaşa vermek için de görüntü dosyalarını CD'ye yazmak kolayca mümkün. Nero Express'de "Disc Image or Saved Project" diyebilir, ya da yine StartSmart'da "Kalıbı Diske Yazdır" /"Burn Image to Disc" seçeneği kullanılarak dosya boş bir CD ya da DVD'ye yazılabilir. En kolayı ise, disk görüntüsü olan dosyayı bulup çift tıklayarak Nero'yu çalıştırmak.

Son Söz Bilgisayara disk görünütüsü alıp sonra bunu yedekleme amacı dışında kullanmak telif hakları olan ve ticari yasalarla korunan ürünler söz konusu olduğunda bir suç olduğundan, ve de zihinsel üretim emeğinin karşılığını verme açısından sorumluluğun sizin üstünüzde olduğunu unutmayın. Disk görüntülerini bilgisayara almadan önce sabit diski Disk Birlşetiricisi ile defrag etmek, ilerde bu görüntü dosyasını kullanırken performans artışı sağlayacaktır.
Ek olarak, İnternet'ten indirilen görüntü dosyalarını virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı