İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayar ve HIZ

kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
30
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
306
Ticaret:
(0) %
11-02-2013 01:15
#1
Thumbs up
Bilgisayar ve HIZ
Konunun Tam olarak nereye açacağımı bilemediğimden buraya açtım/Düzeltmelere açıktır.


Bilgisayarlarımız hiç bir zaman gençliklerinde ki gibi dinamik olamazlar. Zaman geçtikçe yavaşlar , hantal ve çekilmez bir hal alırlar. Bir araba dolusu para vermiş olduğunuz bilgisayarınızın bu denli yavaşlaması sizi şaşırtabilir ama bu bir realite !

Bu yazımızda bu denli şaşırmanıza sebeb olan etkenleri inceleyeceğiz. Acaba bilgisayar neden yavaşlar ?

İşte bilgisayar çok yavaş derdine çözümleri sizle paylaşıyoruz.
Bilgisayarınızı yeni satın aldınız. Her şey yeni ve hızlı. Programlar hızlı çalışıyor, bilgisayar hızlı açılıyor yani her şey mükemmel. Her şey güzel giderken arkadaşınız size yeni bir program önerdi. Kurdunuz ve kullanmaya başladınız. Kurulum esnasında işletim sisteminiz o programın kurulması sırasında sabit diskinize bir takım veriler yazar. Bu yükleme sırasında system registry dosyasına yeni yüklediğiniz yazılımın bir takım kayıtları , sabit diskteki bir takım dosyalar vb bir çok dosya ve ayarları yazılır. Yeni programlar bu şekilde yükleme işlemine gerek olmaksızın da çalıştırılabilir fakat bu yükleme işleminin amacı kullanıcıların herhangi bir programa en kısa ve kolay şekilde ulaşması ve onu kullanabilmesidir. Zaten işletim sistemlerinin amacıda kullanıcıların farklı programları kolayca ve istedikleri zaman kullanabilmeleridir.


Peki işlerimizi kolaylaştırması için yazılmış bir program nasıl olurda yavaşlayıp işlerimizi zorlaştırır ?

Aslında işlerimiz fazlasıyla işletim sistemleri tarafından kolaylaştırılıyor ve hızlandırılıyor ama zamanla yavaşlıyor.Sağladığı kolaylıklardan mahrum olmadıkça bize nedenli yardımcı olduğunu anlamak ise gayet zor. Zamanla yavaşlamasının temel sebebi de bizim işlerimizi kolaylaştırmak için yaptığı şeyler. Bu kolaylaştırma işlemini ,bizleri hiç işin içine karıştırmaksızın yapmasıda işin cabası. İşletim sistemleri olmaksızın basit bir programı kurmak bile bizi delirtebilirdi.

Bir programı yüklemek nasıl bir bilgisayarı bu kadar yavaşlatır ?

Aslında iş bir tane programla bitmiyor. Bir sürü programı yüklüyoruz, siliyoruz. Her yazılım yüklenmesinde sistem bir nebze yavaşlayacaktır. İşletim sistemi her açılışında o yazılım ve diğerlerini en kolay ve en hızlı şekilde kullanılabilir hale getirmek için ilgili program ve programları çalıştırıyor. İşte bütün bunlar üst üste geldiğinde işletim sistemimiz yavaşlamaya başlıyor.

İşletim sistemlerini yavaşlatan diğer etkenler nelerdir ?

Tabiki Virüsler. Haberimiz olmadan bir takım yazılımları arka planda çalıştırıp bilgisayarı çok yorabilirler. Buna en güzel örnek zombi pc lerdir. Sizin haberiniz olmadan bilgisayarınız bir takım serverlara yada bilgisayarlara, bilgisayar korsanlarının amaçları doğrultusunda TCP /IP veya diğer protokollerde paket talebi veya bilgi paketi gönderiyor olabilir. Yani farkında olmadan bilgisayarınız korsanlara hizmet edebiliyor olabilir. Açık portlardan faydalanarak bilgisayarınıza her hangi bir trojan atılmış olabilir ve bu trojan yardımı ile bilgisayarınız uzaktan izleniyor olabilir. Bu izleme esnasında işletim sisteminin çok ama çok yavaşlayacağı aşikardır. Bazende virüsün tek amacı bilgisayarınızı yavaşlatmak olabilir. İsmi üzerinde virüs(zararlı yazılım).

Sabit diskin sürekli yazılıp silinmesine ilişkin olumsuz sonuçlar da bilgisayarları yavaşlatabilir. Bu da ne demek şimdi ? dediğinizi duyar gibi oluyorum. İşletim sistemleri verileri genelde sıra gözeterek sabit diske yazmazlar. En hızlı şekilde ve en kolay şekilde yazılan verilere ulaşılabilecek bir algoritma gözeterek yazarlar. Örnek vermek gerekirse ; bir program kurdunuz. Daha sonra bir başka program daha kurdunuz ve öncekini sildiniz!

Evet soru şu ; o iki programa göre en optimum erişim algoritması o programın boşluğunu nasıl dolduracak ?

Algoritma bir sonraki yeni yazılım yüklemesinde nasıl davranacak. Tabi ki bir süre sonra sabit diskte ki verilerde bölük pörçük hale gelecektir. Bunun için bir defragment işinizi kolaylaştırabilir. Diğer koşulda bölük pörçük hale gelmiş verileri okumak sabit diskiniz için biraz daha zaman gerektirecektir. Bu da işletim sisteminizi yavaşlatacaktır.

Donanımsal problemlerde işletim sisteminizi yavaşlatabilir. Doğru çalışmayan bir disk okuyucu ile okuma ve yazmada çok vakit harcayabilirsiniz. Zamanla eskiyen bu donanımlar ilk zamanlarda ki performansını sergilemeyebilirler. Soğutucusu toz ile kaplanmış bir işlemci de sizi yavaşlatabilir. Bozulmuş bir fan yeterince soğutma yapamayacağı için grafik kartı vb donanımların yavaş çalışmasına , dolayısıyla bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.
İyi kodlanmamış yazılımlar da bilgisayarı yavaşlatabilir.
Yeni yazılımların yüksek donanım ve performans gereksinimleri sisteminizi yorabilir. Bu durumda zaten bilgisayarınız teknolojik anlamda yetersiz kalmaya başlamış demektir.


Bilgisayarın yavaşlamasını nasıl engelleriz ?

Aslında bunu tam olarak engellemek mümkün değil. Yeni teknolojiler , yüksek sistem gereksinimleri bir süre sonra bilgisayarınızda ciddi yavaşlıklara sebep olacaktır. Ya yeni yazılımlardan feragat edeceksiniz yada daha muhafazakar davranıp her zaman yeni olan iyi demek değildir deyip emektar yazılımlara devam edeceksiniz.
Sırası ile yapmanız gerekenler;
-Yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra ilk önce o işletim sisteminin güncellemelerini kontrol edin eğer varsa update edin.
-İyi bir antivirüs programını bilgisayarınıza kurun. Hangi antivirüs sorusuna bu konuda tecrübeli tanıdıklarınızdan yardım isteyerek yanıt bulun. Antivirüs yazılımını kurduktan sonra kesinlikle update edin.
-Her yazılımı bilgisayarınıza kurmayın. Bilinen ve tecrübe edilmiş yazılımları tercih edin. Yazılım konusunda seçici olun
-Kullanmadığınız yazılımları silin.
-Silinmiş yazılımların artıklarını temizleyecek yazılımlar kullanın.
-XP de Cmd yi açıp gpedit.msc yazıp bir takım özel ayarlar ile bilgisayarınıza hız katabilirsiniz. Not: bu işlem ciddi yetenek ve bilgi gerektirir. Uzman desteğiyle yapmanızı tavsiye ederiz.
-Eğer gerekli ise defragment işlemini sabit diskinize yapın.Bilgisayarımızı nasıl hızlandırırız?

Bilgisayarınız yavaşlamayamı başladı? Açılırken , kapanırken veya bir işlem yaparken sizi çiledenmi çıkarıyor? O zaman bu problemin üstesiden gelmek için yazımızı okumaya başlayın.

Bilgisayarlar gerek teknolojik gelişmenin gerisinde kaldığı için gerekse işletim sisteminin uzun kullanımı sonrası yavaşlayabilirler. Bu iki sebep çevresinde bilgisayar nasıl hızlandırılır , bu yazımızda inceleyeceğiz.


Donanımsal olarak bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?

Bir takım sebeplerden anakartı değiştirme şansımız olmayabilir. Bilgisayarın içindeki yazılımları silip yeniden yükleme şansımız olmayabilir. Bu durumlarda anakartı değiştirmemek kaydıyla bilgisayarımızı bir kaç yöntem ile hızlandırabiliriz.

# RAM Eklemek

Ram ekleyerek bilgisayarımızın hızlı önbellek miktarını arttırabiliriz. Bu şekilde bilgisayarımız hissedilir derecede artacaktır. Ram ilavesi yapmak gayet basit bir yöntem. Bilgisayar kasasını açıp ramı slotuna yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken anakartınızın kullandığı ram çeşidini bulmanız. Bunun için ram almaya gitmeden önce bilgisayarınızdaki ramı de yanınıza alıp slotunun aynı olup olmadığına emin olunuz.

# Daha Hızlı Harddisk Kullanmak

Daha hızlı bir harddisk bağlamak da bilgisayarınızı ciddi anlamda hızlandırır. Daha yüksek devirli bir harddisk kullanabilirsiniz. Yada yeni teknoloji ürünü SSD harddisk kullanabilirsiniz. Yalnız her hangi bir harddisk değiştirme operasyonu biraz vaktinizi alabilir. Öncelikle eski harddiskinizin bir imajını almalısınız. Aldığınız imajı yeni harddiskinize yüklemeniz gerekmekte. Bu işlem biraz zor ve vakit alıcı olabilir. Ama SSD harddisk kullanmanın bilgisayarınızı ne kadar hızlandıracağına siz bile inanamayabilirsiniz.

# CPU yu Daha Hızlısı İle Değiştirmek

Bu da bir bilgisayar hızlandırma yöntemidir. Ama pek tercih edilen yöntemlerden biri değildir. Bu işlemi yapmak yerine harddisk değiştirmek veya ram eklemek daha mantıklı.

# CPU Fanının Temiz ve Düzgün Çalışmasını Sağlamak

İşlemcilerin yeterince soğutulmaması onları yavaşlatacaktır. CPU fanını ve CPU soğutucu finlerini temizlemek soğutma performansınızı artıracaktır. Bunun için söktüğünüz fanın üzerinde ki tozu almanız ve soğutucu finleri yıkamanız yeterli olacaktır. ! Dikkat : eğer soğutucu finleri söktü iseniz tekrar yerine bağlar iken cpu yüzeyine termal macun sürmeyi unutmayın. Diğer koşulda bilgisayarınız bırakın hızlanmayı , yavaşlayacaktır. Finlerin iyice kurumasına dikkat edin.

Yazılımsal olarak bilgisayarlar nasıl hızlandırılır ?

Bilgisayarınız için yeni ve donanımsal yükseltmeye para harcamak istemiyorsunuz. Bu durumda yazılımsal yöntemleri kullanarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarınız en yeni teknolojilerle donatılmış olabilir ama buna rağmen yavaş kalıyor olabilir. Bu durumda hızlandırma yönteminiz zaten yazılımsal yöntemler olacaktır.

# Overclock İle CPU yu Hızlandırın

Bu yöntem ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Oveclock ile CPU belli oranda hızlandırabilir. Ama bu yöntem pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Eğer kuralcı bir insansanız bu yöntemden daha başlamadan vazgeçebilirsiniz.

# İşletim Sisteminizi En İyi Performansa Göre Ayarlayın

XP halen %75 oranında kullanıcıların tercihi. O sebepten XP de bu işlemin nasıl yapılacağını anlatacağız. Bilgisayarım ikonunda Sistem özelliklerini açıyorsunuz. Ardından resimdeki sıralama ile sisteminizi en iyi performansa ayarlıyorsunuz. Bu şekilde işletim sisteminizin grafik özelliklerinin bir kısmından feragat edip daha hızlı bir işletim sistemine sahip oluyorsunuz.

# Sistem Registry ve Harddisk üzerindeki Program Kalıntılarını Temizleyin

Kullanmadığımız programları silmeliyiz. Bu silme işlemleri sonrasında program kalıntılarını temizleyen yazılımlar kullanabiliriz. Diğer koşulda alakasız ve bize faydası olmayan programlar ramınızı kullanıyor olabilir. Harddiskinizden okuma hızını düşürüyor olabilir. Tüm alakasız ve kullanmadığımız programları sildikten sonra bu işlemi yaparak bilgisayarı bir miktar hızlandırabilirisiniz.

# Defragment İle Harddiski Optimize Edin

Tüm gereksiz yazılımları sildiniz ve sistemi bu kırıntılardan yazılım yardımı ile temizlediniz. Şimdi sıra tertemiz harddiskinizi windows yardımı ile defragment yapmak. Bu şekilde bilgisayarınızın harddiske erişim süresi ciddi anlamda kısalacaktır. Buna etken olan şey ise verilerin yazma okuma hızı için daha iyi optimize dizilmiş olması yani harddisk üzerine yerleştirilmesidir.

# İyi Bir Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Bazı virüsler sizin haberiniz olmadan sisteminizi ciddi anlamda yavaşlatabilirler. Buna engel olmak için vakit kaybetmeden iyi bir antivirüs yazılımı yükleyebilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli nokta bilgisayarınızı tersine yavaşlatmayacak antivirüs yazılımını şeçmenizde. Bir öneride bulunmak çok doğru olmayacaktır. Konu hakkında fikir almak isterseniz forumumuzda uzmanlarımıza danışabilirsiniz

Takip Ettiğim Bir Donanım Sitesinden /bilgiler toparlanarak/Alıntıdır.. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH'a Emanet...
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
kalk07, poyrazed Teşekkür etti.
kalk07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2010
Nereden:
antalya
Mesajlar:
137
Konular:
26
Teşekkür (Etti):
123
Teşekkür (Aldı):
13
Ticaret:
(0) %
11-02-2013 12:00
#2
Eyw. kardeşim
--------------------- Her zaman imkansızı iste
58SiWaSlI58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2012
Mesajlar:
185
Konular:
21
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
11-02-2013 21:02
#3
saol gardaş
--------------------- Kim demiş Avrupa insanı medeni?
Ne edep var ne hayâ çırılçıplak bedeni!
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni;
Desenize hayvanlar bizden daha medeni!
*Mehmet Akif ERSOY

╔═════════════════
║ ║▌│█│║▌║││█║▌ ║▌║ ||
║© 58SiWaSlI58
╚═════════════════ ™

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı