THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

3D Blaster Annihilator

RæP LoRDu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
HipHopLand
Mesajlar:
720
Konular:
306
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
25-10-2007 21:05
#1
Exclamation
3D Blaster Annihilator
Nvidia'nın geliştirdiği AGP-VGA işlemcisi gE-Force kod adlı grafik işlemcisi, Creative ile yüksek uçuşa geçti. Son zamanlarda Creative ve Nvidia bir çok ortak çalışmaya imza atarken, bunlardan en önemlisi de "Creative 3D Blaster Annihilator" oldu. İlk gerçek anlamda grafik işlemcisini oluşturan Nvidia'nın bu şahaserine bir göz atalım bakalım.
Grafik İşlemcisi Nedir?
Basitçe tarif etmek gerekirse, grafik işlemcisi; grafik verilerini kendi üzerinde işleme yeteneğine sahip olan ve sadece grafik işlemek için tasarlanmış ek işlemci birimleridir. TNT olsun, Savage 4 olsun, hepsi birer grafik işlemcisidir. Ancak bu tanımda şimdiye kadar bir sorun yaşanıyordu. Tanıma göre grafik işlemcisi verileri işleyip monitöre yansıtmakla görevliydi ve bunun için sadece kendisine ayrılan veriyolunu kullanacaktı. Ancak günümüzde kullanılan grafik veriyolları da buna pek müsait değildi (AGP şu anda tek grafik veriyolu. PCI salt grafik işleyen veri-yolu değildir) AGP her ne kadar bant genişliğini arttırmış olsa da, asla verilerin grafik işlmecisinden sisteme iletilmesine olanak sağlayamazdı, çünkü yapısı buna müsait değildi, sonuçta o sadece "Hızlandırılmış bir grafik veriyolu".
Nividia'da ki grafikçi amcalar şu anda en kaliteli grafik işlemesini sağlayan OPEN GL API sı ile çalışacak, maximum hızda, direk "kart-anakart-monitor" çalışma prensibi üzerinden iş yapacak kart üzerinde çalışma yaptılar. Bu çalışmalarında özellikle en büyük yardımı Creative'den aldılar. Neyse, ve sonuçta bu sistemi optimize edebilecek ilk gerçek grafik işlemcisini (GPU = Graphic Processer Unit) ürettiler.
"Senin kartın 3DFX değil mi" muhabbetleri:
Bu muhteşem adamlar bunu yapadursunlar, süper yurdum insanı hala benimle şöyle diyaloglar yapıyor;
- N'aber Serhat?
- İyidir baba, ne olsun.
- yaw senin 3dfx kartın neydi?
- Benimkisi 3dfx kartı değil ki?
- Ay yazıık, ben bile TNT kullanıyorum bea!
- iyi de o da 3dfx kartı değil.
- Maniac mısın olm sen yaa, Quake de nasıl 3dfx desteği var biliyor musun?
- İmkansız ama...
(Başka biri gelir ve)
- Benim kartım 8Mb Asus, 3dfx desteği var mıdır?
- Mümkün değil.
- Niye?
- Çünkü 3dfx desteği diye bişey bile yok...

İşte bir örnek. Ülkemin az okuyan çok oynayan gençliği hala 3D API sı destekleyen ekran kartlarına "3DFX destekli" diyor. Ama bu kullanım çok yanlış. Çünkü 3DFX bir teknoloji adı değil, Voodoo ve Napalm (Voodoo 4) serisini üreten firmanın adı. Kullandıkları grafik API'sı ise, sadece onların kullandığı Glide, bir zamanların tek oyun API'sı. TNT, TNT2, Savage 4 gibi grafik işlemcilerine sahip olan bir çok ekran kartı daha var. Bunlar da Çeşitli grafik API'sı destekliyorlar, örneğin DirectX türevi olan Direct 3D, ve Nvidia serisinde Open GL. Şu anda ise bu iki API'yı birleştirecek olan "Fahreinheit" adında yeni bir API hazırlanıyor...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler