İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

SSD (Solid State Disk - Solid State Drive)

Shift-TR® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2012
Nereden:
Designer.psd
Mesajlar:
2.838
Konular:
494
Teşekkür (Etti):
1227
Teşekkür (Aldı):
1252
Ticaret:
(0) %
01-06-2013 10:25
#1
SSD (Solid State Disk - Solid State Drive)
Hard disklere alternatif olarak piyasaya sürülen SSD ‘ler, güç gerektiren veya gerektirmeyen yapıya sahip, bilgi saklayabilen veri depolama aygıtlarıdır.

Teknik olarak disk olmasalarda, SSD olarak adlandırılıyorlar çünkü hard disklere alternatif olarak kullanılıyorlar. Genellikle NAND flash (elektirik gerektirmeyen) veya SDRAM (elektirik gerektiren) temelli oluyorlar. SSDler hareketli parçaları olmadığından dolayı hard diskler ile özdeşleşmiş kavramlar olan okuma – yazma zamanı, erişim zamanı, elektro manyetik gecikmeler ve arızaları geride bırakıyorlar.
SDRAM gibi elektrik gerektiren SSDler ve 0.01ms gibi düşük hızlı ulaşım zamanlarına (2004 yılındaki hard disklerden 250 kere daha hızlı) göre sınıflandırılıyorlar ve genelde hard diskin ulaşım zamanıyla çalışan programları hızlandırmak için kullanılıyorlar.

DRAM temelli SSDler ise verinin devamlılığını sağlamak için dahili pil ve yedekleme sisteminin birleşimidir. Herhangi bir elektrik kesintisi anında sahip olduğu pil sayesinde RAM ‘de ki veriyi yedek diske kaydetmeye yetecek kadar süreye sahiptir. Elektrik geldiğinde ise yedek diskten RAM ‘e bilgiler geri kopyalanır ve SSD normal işini yapmaya devam eder.


DRAM temelli bir SSD 'ye örnek

Fakat birçok SSD üreticisi DRAM temelli SSDlere daha sağlam ve kolay alternatif olan ve elektrik gerektirmeyen bellekleri kullanmayı tercih ediyorlar. Bu modelleri, flash diskler olarakta biliyoruz ve pil gerektirmediklerinden üreticilere 1.8” , 2.5” ve 3.5” boyutlarında ürünler üretmelerini sağlıyorlar. Buna ek olarak, bu model SSDler ani elektrik kesintisinde bile herhangi bir veri kaybına uğramıyorlar. DRAM SSDlerde olduğu gibi flash SSDlerde oldukça hızlılar (flash SSDlerin, DRAM SSDlerden yavaş olduklarını unutmayalım)

Avantajları

- Daha hızlı açılış
- Daha hızlı okuma zamanı (bazı durumlarda en hızlı hard disklerden bile iki kat daha hızlı)
- Daha hızlı okuma – yazma zamanı (standart hard disklerden yüzlerce kez daha hızlı)
- Daha hızlı sistem başlangıcı ve program başlama süresi
- Daha uzun ömürlü (yaklaşık 51 yıl fakat bazı SCSI disklerin 175 yıl ve bazı SATA disklerin 57 yıl ömrü olduğunu unutmayalım)
- Fazla mekanik parçanın olmaması
- Daha az elektrik tüketimi
- Tüm bilgileri çok kısa bir sürede sile bilme
- Daha hafif ve az yer kaplaması

Dezavantajları

- Fiyatı
- Kapasitesi
- Bilgi kurtarma şansının oldukça az olması
- Güç kaybı, manyetik alan, elektrik yüklenmesi gibi durumlarda zarar görebilme

Dip not: Yazıda birkaç yerde elektrik gerektiren veya gerektirmeyen yazmakta. Elektrik gerektirmeyenden kasıt elektrik olmasada bilgi saklayabilen belleklerdir, örnek USB bellekler, hard diskler. Elektrik gerektiren belleklere ise RAM ‘i örnek verebiliriz.
--------------------- --

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı