TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Lenovo ThinkPad Twist incelemesi

prototyqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Chicago İL
Mesajlar:
5.215
Konular:
2352
Teşekkür (Etti):
1726
Teşekkür (Aldı):
1486
Ticaret:
(0) %
17-06-2013 10:17
#1
Lenovo ThinkPad Twist incelemesi
]
LENOVO’NUN KURUMSAL PAZARA HİTAP EDEN SERİSİ THINKPAD, TABLETE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR BİR MODELİYLE KARŞIMIZDA. ŞEKİLDEN ŞEKLE GİREN TWIST, İNCE KASASI İLE ULTRABOOK KRİTERLERİNİ DE KARŞILIYOR
Eskiden “convertible laptop” yani dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar tamlaması, bilgisayar camiasında tek bir modeli tarif etmek için kullanılırdı. Daha doğru ifade etmek gerekirse, akıllara tek bir modeli getirirdi. Ekranı, tek bir hareketli menteşe ile klavyeye tutunan; 180 derece dönerek klavyenin üzerine ekranı dışa gelecek şekilde kapanan ve “tablete dönüşen” dizüstü bilgisayarlardan yapmayı pek çok üretici denedi. HP, Acer, Dell, Fujitsu… Ancak o dönemlerde bırakın “dönüştürülebilir” olmasını, dönüşemeyen dizüstü bilgisayarlar bile pek makul fiyatlarda değildi. Henüz taşınabilirlikte tavan yapılmamış, standardın dışına çıkan her parçanın maliyeti şimdi olduğundan çok daha yüksekti. İşletim sistemi de Windows Vista ya da Windows XP Tablet PC Edition seviyesinde olduğu için tablete dönüşen dizüstü bilgisayarlar, pahalı ve hantal kaldılar. Microsoft’un dokunmatik panel üreticilerini zengin etmeye yeminli olduğu günümüz dünyasında ise dokunarak kullanıma uygun arayüzü ile Windows 8, her şeyi değiştirdi. Lenovo’nun Twist’i, aynı yıllar öncesinin dönüştürülebilir tablet bilgisayar tasarımını günümüze taşıyan bir model. Tabii ki işlem hızı, ekran kalitesi, hafif ve rahatça taşınabilir oluşuyla o deneme modellerinden çok daha ilerde.

İŞ ADAMININ DOSTU
Lenovo ThinkPad Twist, kapağı kapalı bir halde yandaki masanın üzerinde duruyor olsa, kafayı çevirip bakmamayı geçtik, varlığını fark etmezsiniz bile. O sıradan, bildiğimiz ThinkPad tasarımı yerli yerinde duruyor. Siyah, kauçuk benzeri dış kaplama, yuvarlatılmış köşeler ve i harfinin noktası kırmızı ışıkla parlayan ThinkPad logosu… Ofis çalışanlarının dostu ThinkPad bilgisayarların tüm bilindik fiziksel özelliklerinin yanı sıra Twist’i Twist yapan dönebilir ekranı bulunuyor. Rahat kullanılabilen bir mekanizma. 12,5 inçlik ekran, tam 180 derece dönebiliyor. Tamamen geriye yatabiliyor ya da ekranı ters dönüp klavyenin üzerine kapanarak tablete dönüşebiliyor. Tablet olarak kullanıma ağırlığı yüzünden pek müsait olmasa da ekranın hareketli olması farklı durumlarda farklı problemlerin çözümü olarak işinize yarayabilir. Mesela bilgisayarınızla masanızda çalışırken, yan masadaki arkadaşınıza bir şey göstermek için bilgisayarınızı olduğu gibi çevirmeye gerek yok. Sadece ekranı çevirebilirsiniz. Ya da karşınızdakilere minik bir sunum yapmanız gerektiğinde ekranı tamamen arkaya çevirip kullanabilirsiniz. Ters V şeklinde masaya koyup, arkanıza yaslanıp film de izleyebilirsiniz.
HAREKETLİ EKRAN
Ekranı döndürmeye başladıktan sonra istediğiniz açıda bırakabilirsiniz, kapağı yine kapatabiliyor ya da sonuna kadar açabiliyorsunuz. Tablet moduna getirildiğinde rahat ulaşılabilmesi açısından ses kontrol tuşlarını ekranın üzerine koymuş Lenovo. Açma kapama tuşu ekranın sağ yanında, ekran döndürme kilidinin hemen altında bulunuyor. El yordamıyla bulmak da kullanmak da rahat. Bilgisayarın sağ yanında mini-Display Port ve bir USB 3.0 bağlantısı var. Sol yanda ikinci USB 3.0 girişi, mini-HDMI çıkışı Ethernet ve 3,5 mm kulaklık bağlantıları mevcut. Ekranın altında, hareketli menteşenin hemen üzerinde Windows tuşu var. Neyse ki dokunmatik değil, fiziksel bir tuş. Böylesi daha iyi; bize güvenin. 12,5 inç büyüklüğündeki ekran 1366×768 piksel çözünürlüğünde. IPS panel kullanılmış olması görüş açısını sınırlamaması sayesinde avantaj. Bu ekran çözünürlüğü dizüstü bilgisayar için kabul edilebilir. Ancak cihaz tablet olarak kullanıma da uygun ve tablet gibi kullanmaya başladığınızda ekrana, bilgisayar kullanırkenki mesafeden bakmıyorsunuz. O kadar yakına girince de bazı bozulmalar dikkat çekiyor. Ekranın performansı genel olarak çok iyi değil.
THINKPAD VE KLAVYESİ
Bugüne kadar Lenovo ThinkPad incelemesi kaleme alıp da klavyesine övgüler düzmediğimiz tek bir ürün olmamıştır herhalde. Twist için de aynı kural geçerli olacak ve yuvarlatılmış kenarları, hafif çukurlu tuşları ve birbirlerine ideal uzaklıkları ile Lenovo klavyesinin yine mükemmel göründüğünü ve son derece kullanıcı dostu olduğunu söyleyeceğiz. ThinkPad serisi, Lenovo’nun kurumsal müşterilerine hitap eden bir seri. Bu modellerin hitap ettiği kitle, zamanını ofis dokümanları üzerinde çalışarak geçiren, masa başı işlerinden kafasını kaldıramayan, taşınabilirlikten ve tasarımdan ziyade kullanım kolaylığı, yazılım ve bağlanabilirliğe önem veren insanlardan oluşuyor. Bu insanlar ki sunum yapmaları gerektiğinde bilgisayarlarını mini-HDMI çıkışından monitöre, TV’ye ya da projeksiyon cihazına bağlayabilecekler. Eğer sunumun verdiği heyecanla eli ayağına dolaşır da bardağındaki kahveyi klavyenin üzerine döküverirse de bundan zerre üzüntü duymayacak çünkü ThinkPad Twist’in klavyesi, önceki bazı ThinkPad klavyelerinde de olduğu gibi sıvı dökülmelerine dayanıklı. Intel Core i5 işlemcili, 4 GB bellekli bilgisayarın işlem performansında sorun yok. Fazla ısınmıyor ve en önemlisi de oldukça sessiz çalışıyor. Kullanım alanı göz önünde bulundurulduğunda çok pratik ve kullanışlı olduğunu düşündüğümüz Twist’in pili, günlük kullanımda üç buçuk – dört saat kadar dayanıyor. Daha fazlası için prize uzanmanız gerek.


Tasarım
Göz alıcı göründüğünü söyleyemeyiz. Hele de tablet modundayken

Bağlantı
Bağlantıları arasında Ethernet olması iyi haber

Esnek
Ekran hangi açıda olursa olsun kapak açılıp kapanabiliyor

Klavye
ThinkPad klavyesi öyle ergonomik ki üzerinde yazı yazmak bir keyif

Çoklu kullanım modu
Yoga 11’de de rastladığımız ters V şeklini Twist’le de yapabilirsiniz

Ultra hızlı
Bizdeki model 128 GB SSD’liydi. Açılma ve uykudan uyanma süreleri çok kısa


PUANLAMA

TASARIM

KULLANIM KOLAYLIĞI

PERFORMANS

8,2
ARTILAR
Sağlam ve güvenilir. Tasarım kullanışlı ve klavyesi mükemmel
EKSİLER
Pil ömrü yetersiz
EDİTÖR YORUMU

Duygu Ersoy
ThinkPad Twist, ekranı çizilmelere, klavyesi sıvı dökülmelerine dayanıklı; kaliteli malzeme ve sağlam kasaya sahip bir Ultrabook. İşi daha çok yazı üzerine olan kullanıcılara hiç tereddüt etmeden öneririm.
Afgan Karahan
Sık seyahat eden ve gerçekten güvenebileceğim bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyor olsam ilk bakacağım seri ThinkPad olurdu. Twist, sıra dışı değişebilir yapısı, hafifliği ve sağlamlığıyla ThinkPad serisinin en ilgi çekici alternatifi.
Emir Bostanoğlu
Hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak kullanabileceğiniz ThinkPad Twist, sağlam kasası ve çizilmelere karşı dayanıklı ekranı ile güvenilir bir cihaz olduğunu gözler önüne seriyor. Pil ömrünün yetersiz olduğunu da unutmadan söyleyelim.
TEKNİK ÖZELLİKLER

Ekran
• 12,5 inç
• 1366×768 piksel
• 5 noktalı dokunma
İşlemci
• Intel Core i5 3317U @1,70 GHz
Bellek
• 4 GB
İşletim sistemi
• Windows 8 Pro
Grafik işlemci
• Intel HD Graphics 4000
Depolama
• 128 GB SSD
Kamera
• 720p HD webcam
Bağlantılar
• 2 x USB 3.0, mini-HDMI, mini-Display Port,
• Ethernet, kulaklık/mikrofon, kart okuyucu
• Bluetooth 4.0, Wi-Fi
Boyutlar / Ağırlık
• 313 x 236 x 20 mm, 1,58 kg

Kaynak
---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler