İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayarda sabit diskler ve görevleri

TheKar1zma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
-
Mesajlar:
9.506
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
1607
Teşekkür (Aldı):
8369
Ticaret:
(0) %
03-07-2013 01:35
#1
Bilgisayarda sabit diskler ve görevleri
Bilgi kodlaması ve geometri, ATA ve SCSI, CMOS ayarları, bölmeler, biçimlendirme, koruma ve bakım
Sabit Disk Bölmeleri
PC’niz açısından başarılı şekilde kurulmuş yeni bir sabit disk, büyük miktarda bir sektör yığınından daha fazla bir şey değildir. CMOS sürücüyü görür; otomatik algılama ekranında gösterir ve BIOS diskle nasıl konuşacağını bilir. Fakat işletim sistemi göz önüne alındığında bu disk okunamaz durumdadır. İşletim sisteminiz bu büyük sektör yığınını organize edebilmeli ki, klasör ve dosyaları oluşturabilesiniz.
Bir sabit diski başarılı bir şekilde kurduktan sonra sürücünün geometrisi ve devrelerini sistemde kullanılabilir hale dönüştürmek için iki “bölümlendirme” ve “biçimlendirme” işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.


Bölmelendirme (partitioning), fiziksel sabit diskin bölmeler (partitions veya volumes) olarak adlandırılan silindir gruplara (kümelere) elektronik olarak bölünmesi işlemidir. Bir sabit disk en az bir bölmeye sahip olmalıdır ve eğer isterseniz tek bir sabit disk üzerine çoklu bölmeler oluşturabilirsiniz. Windows ortamında bu bölmelerin her biri tipik olarak C: veya D: gibi bir sürücü harfi ile tanımlanır. Bölümlendirmeden sonra diski biçimlendirmelisiniz.

Biçimlendirme (format) işlemi, işletim sisteminin disk üzerine dosyalar ve klasörler depolayabileceği şekilde, her bölmeyi organize etmesi ve disk üzerine bir dosya sistemi kurmasıdır. Windows dünyasında birçok farklı türde dosya sistemi kullanılmıştır. Bu bölüm bölmelendirmeyi inceledikten sonra onlar üzerine de yoğunlaşacaktır.

Bir diski bölmelendirme ve biçimlendirme işlemi, gerçekleştirmeniz gereken bir seri karmaşık PC montajı basamağının yazılım tarafında kalan birçok alanından biridir. CompTIA A+ sertifika sınavları Windows 2000/XP de sabit diskleri bölmelendirme ve biçimlendirme basamaklarında gerektiği gibi diski çalışır hale getirmek için bu işlemler hakkında ne bilip bilmediğinizi test eder.

Bu bölüm, bölmelendirme ve biçimlendirmeyi açıklayarak sabit disk kurulumunun açıklaması ile devam eder ve ardından sabit diskleri bölmelendirme ve biçimlendirme işlemini gözden geçirir. Bölüm sabit disk koruma ve sorunları çözme konuları üzerine tartışmaları da kapsamaktadır.

Sabit Disk Bölmeleri

Bölmeler, sabit disk organizasyonu konusunda çok büyük esneklik sağlar. Bölmeler kişisel isteğinize uygun şekilde bir diski organize etmenize izin verir. Örneğin 500 GB’lık sabit diski Windows XP ve tüm programları depoladığımız 150′GB lık ve tüm kişisel verileri depoladığımız 350 GB’lık iki bölmeye ayırabiliriz. Bu kişisel bir seçimdir. Bu durumda veri ayrı bir alan içerisinde depolandığından yedeklemeyi kolay hale getirir ve uygulamalar olmadan bölme tek başına yedeklemeyi yapabilir.

Bölmelendirme tek bir sabit diskin birden fazla işletim sistemi (OS) barındırmasını da sağlar. Örneğin bir OS bir bölmeye diğer bir OS başka bir bölmeye kurulabilir. Kabul etmek gerekir ki çoğu insan sadece bir OS kullanır fakat Windows veya Linux u başlatabilmeyi seçmek istediğinizde bölmeler bunu yapabilmenin başlıca anahtar uygulamalarıdır.

Windows 2000 ve XP iki farklı bölmelendirme metodu destekler. Eski fakat çok bilindik master boot record (MBR) bölmelendirme şeması ve yeni (fakat Microsoft’a ait) dinamik depolama bölmelendirme şeması. Microsoft MBR bölmelendirme şeması kullanan bir sabit diski temel disk olarak, dinamik depolama bölmelendirme şeması kullanan bir diski ise dinamik disk olarak adlandırır. İki sabit diskli tek bir Windows sisteminde bir disk “temel disk” olarak ve diğer disk ise “dinamik disk” olarak bölmelendirilebilir ve sistem mükemmel şekilde çalışır. Sonuç? İki farklı tür bölmelendirmeyi öğrenmeye başlamalısınız! Bilindiği gibi temel diskler çok eskidir ve oradan başlayacağız.
---------------------
~Haksızlıklar Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır. (Hz.Muhammed (S.A.V))

~ HAK İSTEYENİN HAKKINI VERİN,BAŞ KALDIRANIN BAŞINI KESİN (II.ABDULHAMİT HAN) ~

https://i.hizliresim.com/Z9pQJz.png

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı