Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Donanım (https://www.turkhackteam.org/donanim/)
-   -   Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı ile Pi’ye bağlanmak (https://www.turkhackteam.org/donanim/900058-windows-uzak-masaustu-baglantisi-ile-pi-ye-baglanmak.html)

'iMuh@fiz 17-07-2013 20:46 20:46

Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı ile Pi’ye bağlanmak
 

http://www.raspberrypi.gen.tr/wp-con...te-desktop.png

Windows bilgisayarınızdan uzak masaüstü bağlantısı kullanarak Pi masaüstü ortamına nasıl erişeceğimizi öğreneceğiz. Pi’ye sadece windows değil diğer platformlardan Remote desktop protokolü kullanarak da erişebiliriz lakin bu yazıda sadece windows uzak masaüstü anlatımı yapılacaktır.
Pi sisteminin ister yerel ağda ister farklı bir ağda olması bizim için farketmiyor, sonuçta ip adresini veya dinamik dns alan adını bilmemiz yeterli.
Uzak masaüstü sunucusunu kuruyoruz:
1sudo apt-get install xrdp


Kurulum bittikten sonra pi sistemini yeniden başlatalım. Pi yeniden başlarken bizde windows kısmını halletmeye başlayalım:
Başlat ==> Çalıştır ==> mstsc.exe yazıp uzak masaüstü bağlantı programını çalıştırıyoruz.
Bilgisayar kısmına Pi’nin ip adresi veya dinamik dns ile atadığımız alan adını yazıyoruz. Kullancı adı kısmına ise root, pi veya sizin daha önceden tanımladığınız bir kullanıcı adını yazıyoruz.Seçenekler kısmından “Farklı Kaydet” ile masaüstüne bir kısayol ekleyebiliriz.
Bağlan tuşu ile Pi’ye bağlantıyı gerçekleştiriyoruz ve bizden ilgili kullanıcı adına ait şifreyi talep ediyor. Ve beklenen sonuç: sanal bir Pi masa üstü karşımızda. Sanal diyorum çünkü bu masaüstü o an Pi’den ekrana yansıttığınız masaüstü olmayacaktır, ikincil bir masaüstü ortamı sağlar.

http://l1304.hizliresim.com/18/h/m3ktj.jpg
Not: Bağlantıda problem yaşayanlar port olarak 5900 portunu hem router/modemde açmalı hemde bağlantı adresi sonuna ipadresi:5900 şeklinde eklemelisiniz.

MrGazaP 17-07-2013 20:47 20:47

sagol


Şu Anki Saat: 10:09

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.