İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

TCM2M SDK Kurulumu ve Ayarların Yapılması

'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
26
Mesajlar:
11.214
Konular:
4118
Teşekkür (Etti):
1199
Teşekkür (Aldı):
1250
Ticaret:
(0) %
18-07-2013 10:02
#1
TCM2M SDK Kurulumu ve Ayarların Yapılması
Bu yazımızda Turkcell M2M platformları için kullanılan SDK kurulumun ve gerekli ayarlamaların nasıl yapıldığını açıklayacağız.
TCM2M, donanım bileşenlerinin doğasını ve farklılıklarını TCM2M SDK ile sunulan ortak bir API(Application Programming Interface) içerisinde bütünleştirir. Böylece TCM2M SDK ile geliştirilen yazılımların olası donanım değişimlerinden korunarak güvenle yeniden kullanılabilmesini sağlar.
TCM2M SDK ile donanım, yazılım ve sürücü kütüphaneleri açık kaynak kodla sunulmakta, çeşitli seviye ve yetkinliklerdeki yazılım mühendislerinin rahatça uygulama geliştirebilecekleri bir ortam sağlamaktadır.
TCM2M’in gerek geliştirme ortamı, gerek donanımı ve gerekse SDK ile sağlanan sürücüleri, kütüphaneleri, örnek uygulamaları ve uygulama şablonları açık kaynak kod lisansı ile paylaşılmakta ve güvenilirliği en üst düzeyde tutmak için sürekli sınanarak, yeni sürümleri yayınlanmaktadır.

SDK Kurulumu

İlk olarak aşağıdaki bağlantıdan TCM2M SDK’yı indiriyoruz.
Kurulum dosyası indikten sonra sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” a tıklıyoruz. Bu kısım önemli, çünkü eğer gerekli izinler sağlanmazsa arayüz içerisinde derleme işlemleri sağlıklı bir şekilde yapılamıyor.
Çıkan pencereden İleri butonuna tıklıyoruz.
Lisans sözleşmesini onaylıyoruz.

TCM2M SDK‘nın yükleneceği dizini belirliyoruz. Bu dizini değiştirmemeniz tavsiye olunur.

Kurulumu sonlandırıp TCM2M SDK’yı çalıştırabiliriz.

Eclipse IDE, açılırken bize default proje dizinini soracaktır. Bunun için C:\TCM2M\Application dizinini belirlemeliyiz. TCM2M SDK örnek uygulamlarının tamamı bu dizinde yer almaktadır.
TCM2M SDK, Eclipse Ganymede arayüzü ile gelmektedir. Eclipse arayüzünü bilenler bilir. Genellikle biraz yavaş çalışır ve geç açılır. Bu sürüm eski olmasına rağmen hızlı, stabil ve düzgün çalışıyor.
Kurulum Sonrası Eclipse’te ilk Ayarların Yapılması

Eclipse IDE içerisinden Windows -> Preferences yolunu izleyerek C/C++ Indexer ayarlarını aşağıdaki gibi yapmamız gerekmektedir.

TCM2M DevKit Sürücülerinin Yüklenmesi ve COM Port Ayarlarının Yapılması

TCM2M DevKit’i bilgisayarımıza taktığımızda eğer daha önce hiç FT232R sürücüsü yüklememişsek aygıt tanınmayacaktır. TCM2M SDK içerisinde C:\TCM2M\Tools\Drivers dizini altında yüklememiz gereken sürücüler bulunuyor. Bu sürücüleri yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
İlk olarak Bilgisayar(Sağ tık) -> Özellikler yolunu izleyerek Aygıt Yöneticisini açmamız gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
Sürücü Yazılımını Güncelleştir e tıklıyoruz. Sonrasında ise aşağıdaki resimlerde gösterilen adımları takip ederek sürücülerimizi sağlıklı bir şekilde yükleyebiliriz.M2022 Modülü İçerisindeki Orijinal Yazılımın Çalıştırılması

TCM2M DevKit‘i bilgisayarımıza tanıttıktan sonra M2022 veya M1070 modülleri içerisinde gelen örnek yazılımı test amaçlı çalıştırabiliriz. Bunun için bir seri port terminal programından(PuTTY, Docklight gibi) bilgisayarımıza tanımlanan COM Portu açmalıyız. COM Port parametreleri aşağıdaki gibi olmalıdır.


Jennic Flashdownloader ile Yazılım Yükleme İşlemi

TCM2M SDK içerisinde Jennic işlemcilerine yazılım yüklemek için kullanılan flashdownloader programı da gelmektedir. flashdownloader programı C:\TCM2M\Tools\flashprogrammer dizinindedir.
  • FlashCLI.exe -> Komut satırı üzerinden programlama yapmaya olanak sağlar.
  • FlashGUI.exe -> Görsel arayüz üzerinden programlama yapmaya olanak sağlar.
FlashGUI.exe ile görsel arayüz üzerinden program yüklemek bazı durumlarda daha pratik olabilmektedir. FlashGUI.exe‘yi çalıştırdıktan sonra M2022 veya M1070 modüllerine örnek bir yazılım yükleme işlemi yapabiliriz. Aşağıda terminalden ekrana çıktı veren basit bir uyugulamanın derlenmiş dosyası(.bin) bulunmaktadır.
merhaba_dunya.bin
Bu uygulamayı bilgisayarınıza inidirdikten sonra FlashGUI.exe içerisinden .bin uzantılı dosyayı seçip Program butonuna tıkladğımızda yazılım flash hafıza içerisine yüklenecektir.

PuTTY programını 38400 baudda açıp terminal çıktısını görebiliriz.

Bir sonraki yazıda JenOS RTOS yapısı ve Eclipse IDE içerisinde yeni bir projenin nasıl oluşturulacağı anlatılacaktır.
Yeni proje, RTOS mantığını anlamak için basit bir görev(task) ile LED yak-söndür uygulamasıdır.
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı