İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

speedfan kullanım ve yüklemek

bestkeeper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
istanbul
Mesajlar:
35
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
8
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
22-07-2013 22:29
#1
speedfan kullanım ve yüklemek
yazın havalar ısınıyor vebubilgisayarınız içinde tehlikeli degilmi speedfan tam buna uygun bir program
1 Öncelikle Download SpeedFan - Access temperature sensor in your computer adresinden ücretsiz olan speedfan kurulum dosyasını indiriyor ve hard diskimize kaydediyoruz.
2 Kaydettiğimiz bu dosyaya çift tıklayıp �I agree�, �Next� ve �Install� diyoruz. Kurulum ekranında en son �completed� yazısını görünce �Close� diyerek kurulumu tamamlamış oluyoruz.
Şimdi sıra geldi programın ayarlarını yapmaya, bunun için iki yöntem izleyebiliriz.
Birincisi için programın web sitesine üye olmamız gerekli. Üyeliğimizi tamamladıktan sonra;

Hazır ayar dosyası alma ve uygulama:
3 Programda �Info� sekmesine gelip �Get Config� diyoruz.
4 Burada bir link gözükecek bu linke tıkladıktan sonra açılacak web sayfasından �Next step� seçiyoruz (programın açılan bu penceresini kapatmıyoruz),
5 Karşımıza gelen ekrandan Anakartımızın markasını ve akabinde modelini seçiyoruz, bir sonraki adımda dil tercihimizi yapıp �Next Step� diyerek devam ediyoruz,
6 Karşımıza seçtiğimiz anakart ile ilgili olarak diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir konfigürasyon listesi çıkacak, bu listeden bir tanesini seçip (tamamen hazırlayanın tecrübe ve bilgisine bağlı bir ayar dosyasıdır) �Get Config� diyoruz. Bu adımda bize koyu yazılmış bir Ticket numarası verilecek, bu numarayı daha önce programda açık bırakmış olduğumuz pencerede Ticket bölümüne yazıyoruz ve �OK� diyoruz.
Böylece bir başkası tarafından bizim anakartımız için hazırlanmış ayar dosyasını indirmiş ve programa tanıtmış olduk. Ancak elbette ki başkasının yaptığı ayarlar kendi isteklerimiz ile örtüşmeyebilir bu yüzden aşağıda adım adım kendi ayarlarımızı nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Manuel Ayar Yöntemi:

1 Kurulumu ilk iki adımda belirtilen şekilde yaptıktan sonra programı çalıştırıyoruz, program sisteminizdeki smbus özelliklerini tarayıp ilk ekranı karşınıza çıkaracak. Bazı değerler çok yüksek gibi gözükebilir hemen panik yapmayın henüz hiçbir ayar yapmadık2 İlk olarak Configure butonuna tıklayıp ayarları yapacağımız bölüme giriyoruz. Burada Temperatures sekmesinde sıcaklık, Fans sekmesinde fan, speeds sekmesinde fan dönüş hızları ayarlarını yapacağız.3 Öncelikle Temperatures sekmesinden başlayalım. Bu bölümde sisteminizde algılanan sensörlerden gelen sıcaklıklar gösteriliyor. Yukarıda da görüldüğü gibi -48, 0 yada 127 gibi değerler olabilir. Bunları göz ardı edelim biz ekran kartı (GPU), işlemci (CPU), anakart (system) ve hard disk (HDD) sıcaklıkları ile ilgileneceğiz. Bu bölümde işimize yaramayacak olan sıcaklıkların işaretlerini kaldırmakla işe başlayalım.

4 Dilediğimiz sıcaklık bilgisini Mouse ile basılı tutarak yukarı aşağıya taşıyabilir ve istediğimiz sıraya sokabiliriz. Yapabileceğimiz diğer bir şey ise bir sıcaklık değerinin ismini değiştirebilmek. Bunun için o değere tıkladıktan sonra F2 tuşuna basmamız ve vereceğimiz ismi yazmamız gerekiyor. Böylece işler daha düzenli hale gelecek.
5 Bir sonraki adımımızda ise seçtiğimiz sıcaklık için istenilen değeri (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında uyarı vermesi için belirleyeceğimiz değeri (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesi seçeneğini belirlemeliyiz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmemiz gerekiyor. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlayacağız. Yalnızca bir sıcaklık için �Show in tray� seçeneğini seçeceğiz ve bu değer windows görev çubuğunda sürekli görünecek. Üzerine çift tıkladığımızda da program penceresi açılacak.

6 Şimdi sıra fanlarımızı belirlemeye geldi. Bunun için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyoruz. O RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırmamız gerekiyor ki program ana sayfasında gözükmesinler. Bu işlemden sonra OK diyerek ayar penceresini kapatalım.7 Şimdi manuel olarak hangi fanın kasamızdaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini belirlememiz gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanlarımız gözlemleyeceğiz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed sensörünün kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğimizde yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayacağız.8 Şimdi sıra fan hız ayarlarını yapmaya geldi. Bunun için Speeds sekmesine geliyoruz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyoruz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmuyoruz.
9 Geldik en can alıcı ayarı yapmaya. Yeniden Temperatures sekmesini açıyoruz ve burada sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz. Aşağıdaki örnekte ben CPU sıcaklığım için Cpu, Kasa giriş ve çıkış ile Kapak fanlarımın devreye girmesini istiyorum.
10 Tüm bu işlemlerden sonra artık speedfan sistemin kontrolünü ele almaya hazır. Automatic fan speed seçeneğini işaretliyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Şimdi artık belirlediğimiz bileşenimiz istenen (desired) sıcaklıkta olacak şekilde program tarafından fanlar otomatik olarak kontrol edilecektir.11 Son olarak birkaç ayar daha yapalım. Windows görev çubuğundaki gözükecek değerin renk ayarlarını, (Icon background - Icon text), Programın başlangıçta ana pencere açılmadan görev çubuğunda başlamasını (start minimized), programı kapattığınızda tamamen kapatmayıp arka planda çalışmaya devam etmesini (minimize on close) fan devir yüzdelerinin kaçlık dilimler halinde artması veya azalmasını istediğinizi (Delta value for fan speeds), programdan çıktığınızda tüm fanların %100 devirle dönmesini (Set fans to 100% on exit) seçenekleri yardımıyla Options sekmesinden ayarlayabilirsiniz.
Gelişmiş Ayarlar:
Bu sekmede fan devrinin olması gerekenden çok yüksek ya da az gösteriliyor olması durumunda mult/div seçenekleri ile düzeltme, sıcaklık değerleri için ofset (+/- değer belirtme) ayarlamaları yapmak mümkündür. İlgili düzeltmeden sonra �remember it� kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Genellikle bu bölümde gösterilen değerler doğrudur. Ancak örneğin everest gibi bir yazılı kullanıyorsanız speedfanın gösterdiği rpm değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda speedfanın gördüğü fanın sisteminizdeki hangi fan olduğunu kontrol edebilmenize de olanak sağlayacaktır. Bu sekmedeki ayarlar ile (ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız) fazla oynamamanızı tavsiye edrim.
Alıntı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı