TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Parmak izi okuyan ilk dokunmatik ekran!

'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
27
Mesajlar:
11.214
Konular:
4118
Teşekkür (Etti):
1199
Teşekkür (Aldı):
1251
Ticaret:
(0) %
24-07-2013 21:45
#1
Parmak izi okuyan ilk dokunmatik ekran!
Almanyanın Hasso Plattner Enstitüsüne bağlı araştırmacılar, dünyanın kullanıcısının kimliğini parmak izinden tanımlayan ilk dokunmatik ekranını geliştirdi. Yeni teknoloji, kamu mekanlarında ortak kullanılan bilgisayarlarda büyük işlem kolaylıkları sağlayabilir.Mobil cihazlar ile elektronik dünyasının sabit teknolojileri arasına giren ve hayatımızdaki yerini giderek artıran elektronik ekranlar, yakın gelecekte kullanıcılarını parmak izi taraması yaparak tanıyacak. Almanyanın Postdam kentindeki Hasso Plattner Enstitüsünden Christian Holzun başını çektiği ekip, parmak izi taraması yapan ilk dokunmatik ekranı geliştirdi. Geliştirilen masa üstü dokunmatik ekrana Fiberio adı verildi.

NewScientist sitesine konuşan Holz, Ekranlar parmak izini tarayamıyor ve parmak izi sensörleri görüntü sunamıyor... Biz her ikisini de yapan teknoloji geliştirdik ifadesini kullandı.

Holz ve mezlektaşı Patrick Baudisch, geliştirdikleri teknolojide, dokunmatik ekranların önemli bir eksiğini kapatmayı amaçladı: Ekranlar ışık saçıyor ancak ışığı algılayamıyorlar. Bu nedenle, ekranın içine ayrı bir sensör yerleştirilmediği sürece ekranlar kullanıcıları parmak izi taramasıyla tespit edemiyor.

İLK DENEMELER BAŞARILI

Holz ve Baudisch, geliştirdikleri prototipte, düz bir yüzeye 3 milimetre uzunluğundakioptik fiberleri toplu bir şekilde yerleştirdi. Her bir fiber, camın altında yer alan görüntü projektöründen çıkan görünür ışığın ışınlarını saçıyor. Projektörün yanındaki bir diğer kaynaktan çıkan kızılötesi ışınlar ise parmak izinden yansıyor ve kızılötesi kamerada toplanıyor.

Alman araştırmacılar, ilk denemelerin cesaret verici ve başarı oranının FBI standartlarında olduğunu belirtti. İkilinin şimdiki amacı, projektör gerektirmeyecek bir dokunmatik ekran geliştirmek.

Holz, geliştirdikleri teknoloji sayesinde insanların yakın gelecekte cafeler veya kütüphaneler gibi kamu mekanlarına tablet bilgisayar veya dizüstü getirmek yerine, mekanda bulunan ekranları ortak kullanabileceklerini ifade etti. Dahası, geliştirilecek interaktif ekranlar, bankalarda kişiye özek işlemlerin yapılmasında da büyük kolaylık sağlayabilir.

YÜZ TANIMASINA BENZİYOR

Dokunmatik ekranlarda parmak izi tanımasının yanı sıra, bilgisayarlar için geliştirilen biyometrik teknolojilerden bir diğeri, yüz tanıma.

İngilterenin Bolton kentindeki Amscreen şirketinin CEOsu Simon Sugar, ülke genelinde yaygınlaşan bir yüz tanıma teknolojisinin öncülerinden. Şirketin geliştirdiği ve bugün İngilterenin 6000 noktasında bulunan ekranlar, yaş ve cinsiyete göre reklama bakan kişiyi fark ediyor ve kişiye öze görüntü yansıtıyor.

Sugar, NewScientiste yaptığı yorumda, kahve dükkanlarındaki bekleme sırasında insanların reklam gösteren ekranlarla vakit geçirebileceğini, ancak mahremiyet konularına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2
sikortl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
New York
Mesajlar:
665
Konular:
31
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
43
Ticaret:
(0) %
24-07-2013 21:59
#2
tüm bunları ellerinlemi yazdın
kaptan5467 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
Sakarya
Yaş:
34
Mesajlar:
340
Konular:
23
Teşekkür (Etti):
90
Teşekkür (Aldı):
23
Ticaret:
(0) %
29-07-2013 16:29
#3
Daha neler göreceğiz bakalım
--------------------- Time out EK

ErkaN__KaptaN

Fark imi Fark éTTin Ya.. ArTik FarkéTMéSéNDé Fark éTMéZ

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler