THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Coolermaster, V serisi yeni nesil güç kaynaklarını duyurdu.

prototyqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Chicago İL
Mesajlar:
5.215
Konular:
2352
Teşekkür (Etti):
1726
Teşekkür (Aldı):
1486
Ticaret:
(0) %
16-08-2013 09:35
#1
Coolermaster, V serisi yeni nesil güç kaynaklarını duyurdu.
Güç kaynağı ve kasa konusunda lider konumunda bulunan Coolermaster, yeni nesil işlemcilerde daha da düşen gerilim dalgalanması tolerans paylarını dikkate alarak ürettiği ve V serisi adını verdiği yeni nesil güç kaynaklarını duyurdu. İlk etapta sadece ABD ve Kanada pazarında satışa sunulacak olan güç kaynaklarının fiyat düzeyi, henüz belirlenmedi.


700, 850 ve 1000 watt güç düzeyinde olmak üzere, 3 üyesi bulunan V serisinin ortak özellikleri şöyle:
135 mmlik ve güç kaynağının altında konumlandırılmış sıvı dinamik rulmanlı fan, biraz sıradışı. Yatak mili üzerinde, dıştan içe doğru olan mikroskopik boyuttaki kanallar, yatak mili ve yatağı arasında olması gereken ince yağ tabakasını, sürekli olarak merkeze doğru taşıyor ve yap ordan tekrar yayılıyor. Bu sayede, fanın dışına yağ kaçmıyor ve fan, hem sessizliğini uzunca bir süre kaybetmiyor, hem daha uzun ömürlü oluyor. Bu olay, aslında tarımda kullanılan bir sistem. Tarımda, hem suyun arazi dışına akmasını, hem de akarken dışarı toprak ***ürmesini engellemek üzere kullanılıyor.
Her üç model de, 80 Plus Gold sertifikalı, %50 yük altında, %93 verimlilikle çalışmışlar. Modellerin test raporları, henüz 80plus sitesinde yayınlanmadığı için, detaylarını bilemiyoruz.
Her üç modelin de iç yapısı aynı, sadece kapasiteye bağlı olarak kapasitörler değişik. Katı kapasitörlerin yanında, sıvı kapasitörler de var, ancak hepsi Japon. Markalarını bilmiyoruz, ancak Sanyo olması muhtemel. Her üç güç kaynağında, 3,3 ile 5 volt kanalları, kombine çalışıyor, 12 volt kanalı ise tek. Çift EMI filtresi ile voltajın stabilitesi artırılmış. ATX standartlarına göre, %5lik sapma, normal kabul edilirken, Coolermaster, V serisindeki sapmanın maksimum %1 olduğunu iddia ediyor, yani 12 volt kanalı, 11,88-12,12 aralığında kalacak.


%100 modüler kablo yapısı, Coolermaster ve pek çok diğer markanın sıcak baktığı bir olay değildi, dar alana bir sürü dişi soket yerleştirmek, sıkıntı yaratabiliyor, bu nedenle her bilgisayarda standart olarak kullanılan veya büyük ihtimalle kullanılması beklenen kablolar, sabitti. Ancak güç kaynaklarının kullanım alanı değiştikçe ve bilgisayarlar da çeşitlendikçe, sabit kablo olayı biraz gereksiz oldu. Coolermaster da Silverstone’dan sonra %100 modüler kablo kullanan 2.firma oldu. Coolermaster modüler kablo soketleri, tek noktadan sabitleniyor, pinler de tek sıra ve yatay ise, kablo soketi aşağı doğru yatma eğiliminden çıkabiliyordu, bu seride, tek sıra pinli tüm kablo soketleri, dikey olarak konumlandırılmış.
Kablo uzunlukları, yeterli görünüyor, PSU’nun kasa alt tarafta kullanımına bağlı olarak, bazı kablolar gerçekten uzun tutulmuş.


Üç model arasında, 12 volt kanalı gücü ve kablo sayısı farkı var sadece. Onun dışındaki tüm özellikler ortak. 700 wattlık modelde, 4 adet 8 pin ekran kartı kablosu varken, 850 olanında 6 adede yükselmiş. 1000 wattlık model ise, çift işlemci takılabilen, çok üst düzey anakart, 4 ekran kartlı sistemleri hedef aldığını gösterecek şekilde, 2 adet 4+4 pin işlemci güç kablosu ve 8 adet 6+2 pin ekran kartı güç kablosuna sahip.
3,3 ve 5 volt güçlerinin her üçünde de ortak olması, toplam gücün bu sınırlı gerekli kanallarla suni olarak şişirilmediğini gösteriyor.Üç model arasında, 12 volt kanalı gücü ve kablo sayısı farkı var sadece. Onun dışındaki tüm özellikler ortak. 700 wattlık modelde, 4 adet 8 pin ekran kartı kablosu varken, 850 olanında 6 adede yükselmiş. 1000 wattlık model ise, çift işlemci takılabilen, çok üst düzey anakart, 4 ekran kartlı sistemleri hedef aldığını gösterecek şekilde, 2 adet 4+4 pin işlemci güç kablosu ve 8 adet 6+2 pin ekran kartı güç kablosuna sahip.
3,3 ve 5 volt güçlerinin her üçünde de ortak olması, toplam gücün bu sınırlı gerekli kanallarla suni olarak şişirilmediğini gösteriyor.

---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler