İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

HDD Arızaları ve Çözümleri

kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
30
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
306
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 19:34
#1
HDD Arızaları ve Çözümleri
Bu makalede harddisk arızalarına geçmeden önce harddisklerin genel yapıları ve çeşitleri hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Harddiskler bilgisayarlarda bulunan bütün bilgi,belge ve genel anlamda tüm datalarımızın depolandığı aygıtlardır. Harddiskler artık çok yüksek kapasitelerede üretiliyor böyle olunca da depolanacak datalar yüksek boyutlara ulaşıyor. Harddiskler günümüzde Solid State Disk (SSD) ve Harddisk olarak iki çeşittir.


Harddisk:


Harddiskler, mekanik olarak çalışır, içlerinde bulunan plaka şeklindeki diskler bir motor sayesinde yüksek hızlarda döner ve bu diskleri elektronik bir kafa okur- aynı zamanda yazar. Disklerin üzerinde gözle görülemeyen sektörler bulunur manyetik okuyucu-yazıcı kafa, bu sektörler üzerinde işlem yapar. Günümüzde en çok kullanılan disk çeşidi harddisk tir. Mekanik bir yapıya sahip oldukları için çok hassas donanımlardır ve SSD lere göre daha fazla güç tüketirler bu yüzden mobil aygıtlarda pil ömrünü uzatmak için SSD kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Günümüzde kullandığımız geleneksel Harddisklerin çalışma mantığını daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videoyu dikkatlice izleyin. Ortadaki okuyucu kafanın harekeleri plakalar üzerindeki veriyi okuma ve yazma sırasında değişiklik gösteriyor.

HDD Çalışma Mantığı (video) => TIKLA


SSD (Solid State Diskler):


lektronik bellek modülleri sayesinde işleyiş sağlarlar. Harddiskler gibi motor ve mekanik yapı barındırmazlar bu yüzden darbelere karşı harddisklere göre çok fazla dayanıklıdırlar. SSD ler mekanik yapıya sahip olmadıkları için bilgiye daha çabuk erişirler daha hızlı okurlar ve yazarlar böylece çok daha hızlı windows açılışı, programlarda performans ve hızı hisedebilirsiniz. SSD ler yeni teknoloji oldukları için şuan da harddisklere nazaran daha pahalıdırlar. Boyutları arttıkça fiyatları katlanır. Bu yüzden depolama için değil de, windows kullanımı için sistem diski olarak konfigüre etmek ekonomik açıdan daha mantıklıdır. Örneğin, 32 gb kapasitedeki bir ssd windows 7 için oldukça yeterlidir.
SSD ler daha yeni piyasa da yaygınlaşmaya başladıkları için biz harddisk arızaları üzerinde duracağız.


SSd lerin normal harddisklere göre performanslı çalıştığını konunun başında belirtmiştim buna örnek olarak aşağıdaki videodaki test herşeyi daha da netleştiriyor. Birbirinin aynı 2 adet notebook üzerinde yapılan testlerde ssd nin daha hızlı açıldığını gözlemleyebiliyoruz.

SSD ve HDD karşılaştırma Videosu => TIKLA

Artık IDE diskler tarihe karıştığı için SATA diskler kullanılmaktadır sata arabirimi IDE ye göre çok daha performanslıdır.


Harddisk Arızaları ve Çözümleri


Harddiskler mekanik parçalar olduklarından dolayı arızalanma belirtisi olarak bazı sesler çıkartabilirler. Bu detaya pek değinmeyeceğiz.
Harddiskinizin çalışma sıcaklığını ve sağlık durumunu sürekli denetlemeniz mümkündür. Bunu için şu programı bilgisayarınıza indirin:


http://hddlife.com/HDDlifePro.msi

Sağlam bir hdd görüntüsü:Bozukluklar olan bir hdd görüntüsü:
Şimdi Harddisklerle ilgili olası yaşanan arızalar ve cevaplarını aşağıda elimizden geldiğince belirtelim;

Bilgisayarıma yeni bir harddisk taktım windows açılmıyor ve aşağıdaki hatayı veriyor.CEVAP:

Ç 1: Anakartınızdaki SATA portlarına göz atın ve SATA 1 (varsa SATA 0) portundan eski harddiskinizi bağlayın sorun çözülecektir.

Ç 2:Windowsunuz eski diskinizde yüklü yeni taktığınız diskte hiçbir veri yok eğer bilgisayarınız boot ederken ilk olarak yeni taktığınız harddiskinizi baz alırsa içeriği boş olduğu için bu hatayı almanız çok normaldir. Bunun için tabiki yeni harddiskinize windows kurmanıza gerek yok bilgisayarı açar açmaz klavyeden Delete, ya da F2 tuşuna basarak bios a girin
Ve boot menüyü bularak varsayılan harddiski eski harddisk olarak gösterin sorun çözülecektir.Bilgisayarıma yeni bir disk taktım, windows açıldığında harddiski göremiyorum.

Cevap:

Ç 1: Kablolamayı düzgün bir şekilde yaptığınızdan emin olun

Ç 2: Yeni harddiskler fabrikadan çıktığı gibi kullanıcılara sunulur. Yeni bir harddisk ham dır biçimlendirilmemiştir yeni harddiski windows un okuyup yazabilmesi için onu windowsun görebileceği cinste formatlamak (biçimlendirmek gerekir) sonrasında sorun çözülecek ve yeni harddiskinize ulaşabileceksiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemi izleyin;
Başlat tan,bilgisayarım a sağ tuş ile tıklayın ve yönet e tıklayın bilgisayar yönetimi açılacaktır.
Sol menüden Depolama sekmesini genişletin ve Disk Yönetimini tıklayın.
Aşağıda yeni taktığınız biçimlendirilmemiş ham diski göreceksiniz. (Siyah renkle işaretlenmiştir)
Siyah renkteki ayrılmamış diskin üzerine sağ tuşla tıklayın ve Yeni Bölüm oluştur a tıklayın. Basit birim sihirbazına ileri diyerek devam edin.Birim boyutunu bu ekrandan ayarlayabilirsiniz. Harddiskin tamamını kullanacağınız için ileri yi tıklayın.Yeni diskinizin hangi sürücü harfi ile görüneceğini seçebilirsiniz. Ya da olduğu gibi bırakın kendisi belirlesin. Seçimi yapıp ileri ye tıklayınBu bölümde harddiski formatlayacaktır. Hangi dosya sistemini kullanmasını istiyorsanız seçin. Fat yazan yeri NTFS yapın isterseniz yeni nirim i silip bir isim verebilirsinizSon a tıklayın işleminiz tamamlandıTekrardan Disk yönetimini açarsanız yeni birim adındaki yeni diskinizi formatlanmış olarak görürsünüz. Sürücü harfini kaldırıdığınız da harddiskler bilgisayarım dan görünmez her hardisk partition u için bir sürücü harfi gereklidir. (Ör: C,D,E,F)


Bilgisayarımın harddiskinden tıkırtılar geliyor ve windows bazen açılırken çok bekletiyor

Cevap:

Ç 1: Harddisklerdeki mekanik okuyucu ve yazıcı kafa dan bahsetmiştik. Bu kafa zamanla ömrünün bitmesi sebebiyle, bazen de darbeden veya elektrik kesilmesinden dolayı arızalanabilir ve ilginç sesler çıkartır. Bazı sektörlere ulaşabildiği için uzun zaman da geçse veriye ulaşır ve okumaya çalışır fakat pek fazla zamanı kalmamıştır. Böyle durumlarda eğer bilgilerinizin yedeği yoksa kurtarabildiğiniz kadar bilgiyi kurtarmaya çalışın ve harddiski değiştirin. Harddiskler çoğu zaman bu tip durumlarda verilerin tümünü okuyamazlar. Eğer bilgisayarınızda çok önemli verileriniz bulunuyorsa ve kurtaramıyorsanız bunun için profesyonel destek alabilirsiniz.

Bilgisayarı açtığım zaman post ekranında (açar açmaz gelen ilk ekran) uzun süre bekliyor, bu sırada klavyenin ışıkları yanıyor fakat sistem windows a girmiyor acaba sorun nedir?

Cevap:

Ç 1: Bilgisayarı ilk açtığınızda anakart tüm donanımları denetler bu sırada harddiski algılamayamazsa bir süre bekler, siz bu sırada sistemin kilitlendiğini düşünebilirsiniz. Bazı anakartlar ise bekleme yapmadan direk olarak sonuca gider harddisk varsa boot eder ve çalışır yoksa disk boot fail hatası verir. Sizin anakartınız bu sırada uzun süre bekleyen cinsten bir anakart olduğu için harddiski algılamaya çalışır. Bunun gibi problemlerde ilk olarak yapılması gereken işlem harddiskin kablolarını kontol etmektir yerinden çıkan bir kablo yoksa SATA\IDE kablolarını yenisi ile değiştirmenizi önerebiliriz. Bazen bu tip problemler optik sürücüden de kaynaklanabilir harddisk opsiyonunu değerlendirdikten sonra aynı çözüm yöntemini optik sürücüde de deneyin. Eğer kablo değiştirmek işe yaramadı ise tüm kabloları çıkartıp tekrar deneyin hala bir düzelme olmadıysa diğer donanımların soru cevap kısımlarını inceleyin.

Bilgisayarıma windows Xp yüklerken harddiski görmüyor ve mavi ekran verip resetleniyor sorun neden kaynaklanır?

Cevap:

Ç 1: Harddiskinizin kablo bağlantılarını kontrol edin eğer hala harddiski görmüyorsa çözüm 2 ye geçin.

Ç 2: Harddiskiniz de bir arıza olma ihtimalini aşağıdaki çözümleri uyguladıktan sonra göz önünde bulundurun. Genelde kurulum sırasında bilgisayarların harddiski görmemesi çok sık yaşanan sorunlar içindedir bu sorun birkaç ayarla aşılabilir.
Windows Xp kurulumlarında kurulum öncesi önyükleme sırasında bilgisayar mavi ekran hatası verir xp kurulumu, harddiskinize ulaşamaz, bunun sebebi biostan AHCI mod seçilmiş olmasıdır AHCI mod u windows XP ye tanıtmak gerekir bunu için anakartın web sitesinden sürücü indirmek ve disket e bu sürücüleri kopyalamak gerekir bu disket sayesinde AHCI mod kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu uzun bir yöntemdir diğer bir yöntem de bios tan AHCI modu kapatmaktır. Detaylı inceleyelim;
Xp kurulumu sırasında sistem harddiski görmediğinde ilk olarak bios a girin
Not: Bios a girmek için bilgisayarı açar amaz Delete ya da F2 tuşuna basın (Anakartların biosa giriş tuşları ve Bios menüleri anakart markasına göre değişir genelde F2 ya da Delete tuşları ile girilir bios menüleri de genelde 2 çeşittir aşağıdaki resimlere bakın)
Bios a girdikten sonra Menüler içinde Sata Configuration bölümünü arayın. Eğer anakartınızın biosunda Sata configuration bölümünü bulamadıysanız anakartınız kitapçığında bios bölümünü inceleyin ya da aldığınız yerden bu konuda destek alın. Bios menülerinin yerleri farklı olabilir ama terimler genelde birbirine çok benzer ve aşağıdaki gibi 2 çeşittir biz AHCI modunu IDE moduna geçireceğiz bios menülerinde IDE-AHCI seçeneklerini arayın


Seneryo 1:Main menüye girin IDE Configuation yada Storage information bölümlerini bulun Configure Sata As AHCI seçili ise bunu Standart IDE yada IDE olarak değiştirin. F10 tuşuna basarak kaydedin ve biostan çıkın.Senaryo 2: İntegrated Peripherals menüyü bulun ve Sata configuration bölümünde AHCI seçili ise IDE moduna geçirin F10 tuşu ile kaydedin ve biostan çıkın.Bu işlemi yaptıktan sonra Windows Xp kurulumunu tekrar başlatın eğer harddikskte bir problem yoksa bu işlem işe yarayacaktır.


Bilgisayarıma windows 7 yüklerken sistem harddiski görmüyor ne yapabilirim?

Cevap:

Ç 1: Harddiskinizin kablo bağlantılarını kontrol edin eğer hala harddiski görmüyorsa çözüm 2 ye geçin.

Ç 2: Windows 7 , harddisk kontrolcünüzü tanımıyor olabilir. Bu genelde yeni anakartlarda yaşanır. Bu işlem için internetten bir sürücü indirmeniz gerekiyor internet erişimi sağlayın ve anakart web sitesine girin ve indirdiğiniz sürücü dosyalarını bir flash belleğe kopyalayın, aşağıda intel marka bir anakartın AHCI-F6 sürücülerinin nasıl download edileceğini göstereceğiz. Aşağıdaki işlem referanstır anakartınız intel marka ise indirme işlemi bu şekildedir her markanın web sitesi farklı olduğu için sürücü indirme süreci de doğal olarak farklıdır.


Technologia laptopów, komputerów, serwerów i procesorów ? Intel adresine girin ve destek seçeneğini seçip sürücü ve indirilebilir dosyalar bölümünü tıklayınÜrün ailesi bölümünden desktop board ı hemen yan tarafındaki menüden chipset ailesini sonrasonda ise anakart modelini seçinİşletim sisteminizi seçin (Windows 7 32 bit ya da 64 bit hangi versiyonu kullanıyorsanız) sonrasında Drivers ı seçin

Drivers ı seçtikten sonra anakartınızın tüm sürücüleri bu sayfada listelenir biz AHCI:F6 Floppy Disk utility tıklayacağız
32 bit veya 64 bit hangi versiyona ihtiyaç duyuyorsanız seçiminizi yapın ve Download a tıklayıp sürücüyü indirin

Sürücüyü indirdikten ve usb belleğe kopyaladıktan sonra kurulum işlemine tekrar geçin ve aşağıdaki resimlerdeki gibi sürücü yükleme işlemini gerçekleştirin.
Kurulum sırasında aşağıdaki ekrana benzer bir ekran karşınıza gelecektir. (Bizim sistemimizin AHCI kontrolcüyü tanıdığı için diski görüyor sizin karşınıza sürücü yüklemek için gözat penceresi açılacak)
Bu bölümden gözat diyerek (load driver veya sürücü yükle) usb belleğe indirdiğiniz sürücüyü gösterin yükleme tammalandıktan sonra window 7 kur, harddiskinizi tanıyacaktır artık kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
Bilgisayarımı kullanırken bir anda elektrik kesildi bilgisayar kapandı, elektrik geldiğinde bilgisayarımı açtığımda windows açılmıyor windows çöktü ekranda CHKDISK komutunu çalıştırın ya da virüs taraması yaptırın tarzında uyarılar çıkıyor ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

Ç 1: Elektrik kesilmelerinde harddisk arızaları ve windows çökmelerinin yaşanabileceğini daha önce de belirtmiştik. Bu sorun eğer dosya sisteminde büyük problemler oluşmadıysa düzeltilebilir çözüm için;
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve windows kurulum CD-DVD sinden kurulum yapar gibi devam edin. Bu sırada komut istemine girin. (Windows 7 de kurtarma seçenekleri bölümünden komut istemine geçmek için en altta bulunan komut istemini tıklayın ) Komut istemi penceresine CHKDSK komutunu gireceğiz. Bu komut harddiskinizi kontrol edecek ve hatalı dosyaları düzeltmeye çalışacaktır. (Çözüm Windows 7 içindir Windows Xp çözümü için de Xp kurulum CD sini takın ve kurtarma konsolundan komut istemine girin chkdsk komutları aşağıdaki ile aynıdır birebir uygulayabilirsiniz)
Komut istemi açıldığında altı kırmızı ile çizilmiş komutu bu alana girin;

Chkdsk c: /f /r
C: windows un yüklü olduğu sürücüdür. Eğer windowsunuz D: sürücüsüne yüklü ise komutu D: sürücüsü için yazıp çalıştırın. Chkdsk işlemi bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
Ç 2: Chkdsk komutu problemi çözmediyse eğer başlangıç onarmayı deneyebilirsiniz. Kurulum DVDsini takın ve bu sefer aşağıdaki resimde gördüğünüz üzre başlangıç onarma butonunu tıklayın ve otomatik onarma işlemini başlatın işlem bitince bilgisayar yeniden başlayacaktır. (Win 7 içindir)Yukarıdaki işlemler sonucu sorun hala devam ederse windowsunuzu tekrar kurmanız gerekebilir.

Yukarıdaki yazı sadece donanımsal açıdan incelenmiş olup Alıntılar içermektedir.
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
Köstebek-02, TheKar1zma Teşekkür etti.
By-JonJonX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Nereden:
Forum Polisi
Yaş:
25
Mesajlar:
2.566
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
438
Teşekkür (Aldı):
475
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 19:57
#2
Harddisk Arızaları ve Çözümleri

HDD arızalandıysa o bir çöptür ama tabikide 5000$ verirsen istanbulda yapıyorlar...
Bana göre çözümü sadece budur bundan başka çözüm yok...
---------------------
Sanala Biraz Ara Verdim..
En Kısa Zamanda Aranızdayım..
Allaha Emanet Oldun Arkadaşlar!


Türk'ün Türkten Başka Dostu Yoktur.
░▒▓▒▓ By-JonJonX ▓▒▓▒░
-Resmi Facebook Sayfamız-
-Resmi Twitter Sayfamız-
kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
30
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
306
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 20:22
#3
Alıntı:
By-JonJonX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Harddisk Arızaları ve Çözümleri

HDD arızalandıysa o bir çöptür ama tabikide 5000$ verirsen istanbulda yapıyorlar...
Bana göre çözümü sadece budur bundan başka çözüm yok...
Şimdiye kadar 5000 dolar vermedim dostum hep kendim hallettim .. Ve AHCI hatası genel bir hatadır bence yazıdaki en çok rabet alacakbir sorun..
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
Köstebek-02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Köstebek
Mesajlar:
15.649
Konular:
3891
Teşekkür (Etti):
4721
Teşekkür (Aldı):
9166
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 20:24
#4
Alıntı:
kmc60´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdiye kadar 5000 dolar vermedim dostum hep kendim hallettim .. Ve AHCI hatası genel bir hatadır bence yazıdaki en çok rabet alacakbir sorun..
eline yüregine sağlık babacanım az da olsa faydasını göreceklerdir kullanıcılar ve gerçekten detaylı ve açıklayıcı olmuş balarılar dilerim babacanım
kmc60 Teşekkür etti.
By-JonJonX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Nereden:
Forum Polisi
Yaş:
25
Mesajlar:
2.566
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
438
Teşekkür (Aldı):
475
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 20:39
#5
Alıntı:
kmc60´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdiye kadar 5000 dolar vermedim dostum hep kendim hallettim .. Ve AHCI hatası genel bir hatadır bence yazıdaki en çok rabet alacakbir sorun..

Dostum benim anlatmak isteğim sistem bile kurulmayan bir hdd nasıl bir çözüm bulacaksın merak ediyorum..
---------------------
Sanala Biraz Ara Verdim..
En Kısa Zamanda Aranızdayım..
Allaha Emanet Oldun Arkadaşlar!


Türk'ün Türkten Başka Dostu Yoktur.
░▒▓▒▓ By-JonJonX ▓▒▓▒░
-Resmi Facebook Sayfamız-
-Resmi Twitter Sayfamız-
kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
30
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
306
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 21:21
#6
Alıntı:
By-JonJonX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum benim anlatmak isteğim sistem bile kurulmayan bir hdd nasıl bir çözüm bulacaksın merak ediyorum..
Parcalarına ayırarak, ve bir kaç işlem daha oda bizde kalsın
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
By-JonJonX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Nereden:
Forum Polisi
Yaş:
25
Mesajlar:
2.566
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
438
Teşekkür (Aldı):
475
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 22:00
#7
Alıntı:
kmc60´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Parcalarına ayırarak, ve bir kaç işlem daha oda bizde kalsın

Ne parçalarına ayırarak mı?
HDD'nin içine hava alsın o HDD çöptür..
Farz edelim açtın elinde o teknoloji olmadığı için hiçbir işlem yapamazsın...
---------------------
Sanala Biraz Ara Verdim..
En Kısa Zamanda Aranızdayım..
Allaha Emanet Oldun Arkadaşlar!


Türk'ün Türkten Başka Dostu Yoktur.
░▒▓▒▓ By-JonJonX ▓▒▓▒░
-Resmi Facebook Sayfamız-
-Resmi Twitter Sayfamız-
TheKar1zma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
-
Mesajlar:
9.506
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
1607
Teşekkür (Aldı):
8363
Ticaret:
(0) %
20-12-2013 23:07
#8
Ellerine sağlık güzel konulara değinmişsin

Buna ek olarak yorum yapan arkadaşlar Bazı arkadaşlarımızın hangi işle uğraştığını bilmeden bu tarz cevaplar yazmak sadece bilmişlik taslamadır...

Bu yüzden Yazdıklarınıza dikkat etmenizi öneririm...

İyi Forumlar
---------------------
~Haksızlıklar Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır. (Hz.Muhammed (S.A.V))

~ HAK İSTEYENİN HAKKINI VERİN,BAŞ KALDIRANIN BAŞINI KESİN (II.ABDULHAMİT HAN) ~

https://i.hizliresim.com/Z9pQJz.png
Konu TheKar1zma tarafından (20-12-2013 23:15 Saat 23:15 ) değiştirilmiştir.
By-JonJonX, kmc60 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı