İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayarın Kapsamlı Yapısı

Moyré - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
scrabble.psd
Yaş:
30
Mesajlar:
3.268
Konular:
933
Teşekkür (Etti):
1273
Teşekkür (Aldı):
1546
Ticaret:
(0) %
28-01-2014 23:18
#1
Bilgisayarın Kapsamlı Yapısı
Bilgisayar insan hayatında 1 epey kolaylıklar sağlamaktadır. Öncelikle askeri ve araştırma amaçlı kullanılmaya başlanan bilgisayarlar, günümüzde bundan sonra bütün eve girmiş 1 durumdadır. Bilgisayar çalışma prensibi bi şekilde, bütünüyle lojik 1 yapıya sahiptir. Genişletilmiş bu lojik bina bize, hayalini dahi kuramayacağımız dünyaların kapılarını arkasına kadar açmaktadır.

Bilgisayar kapsamlı bina bi şekilde 1 işlemci ve buna bağlantılı RAM,ROM ve ara birimlerden oluşmaktadır. Donanımsal bina montaj tamamlandıktan sonraları yazılımsal bi şekilde desteklenmesi sonucunda bilgisayar kullanıcının hizmetine sunulmuş olur.

BİR PCNİN İÇİNDE KULLANILAN KARTLAR.

·EKRAN KARTLARI:

Bilgisayar üzerinde yapılan işlemleri kullanıcıya ekran vasıtası birlikte aktarılmasını sağlayan kartlardır. Teknoloji geliştikçe monitör kartlarının kullanıcıya sunduğu unsurlar ve yenilikler artmıştır. İlk monitör kartları mono monitör kartlarıydı. Bunu elverişli olarakta monitörler de mono yani renksiz monitörlerdi. Daha sonraki yıllarda, monitör kartları ve monitörlerde RGB (RED GREEN BLUE) yapısı birlikte renkler görüntülenebilinir duruma gelmiştir.

Ekran kartları VESA, ISA, PCI ve AGP teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bunu paralel olarakta monitörler eşdeğer uyumu sağlamışlardır.

Günümüzde bundan sonra monitör kartları geliştirilerek üç boyutlu ve 32 bit renk genişliğine sahip duruma gelmişlerdir.

·MODEMLER

Modemler bina bi şekilde bilgisayar üzerindeki bilgilerin telefon hattı kullanarak transferini gerçekleştiren external (harici) ve internal (dahili) fiziksel yapıya sahip kartlardır. Günümüzde modemler ağırlıklı bi şekilde internet bağlantıları için kullanılmaktadır.

Modemler çalışma prensibi bi şekilde bilgisayar üzerindeki dijital sinyalleri analog sinyallere çevirerek, telefon hattı üzerinden transferini sağlar.

·SES KARTI İsminden de anlaşılacağı gibi ağırlıklı bi şekilde multimedya uygulamalarda seslerin kullanıcıya aktarılmasını sağlayan kartlardır. 1 ses kartından yalnızca ses çıkışı değil, ses girişleri ve sesi mixer (karıştırma) etme özellikleri de bulunmaktadır. çoğunlukla kurulumu kolay ve maliyeti düşük kartlardır.

·ETHERNET KARTI

Ethernet kartları, konut bilgisayarlarında pek kullanılan kartlar değildir. çoğunlukla iş yerlerinde kullanılan ethernet kartları, 1 ağ üzerine PClerin bağlanabilmesi için kullanılan kartlardır. Çift taraflı data transferine müsade veren bu kartlar 2 çeşittir. on Mbit/sec. ve yüz Mbit/sec. gibi ayrılmaktadırlar. yüz Mbit/sec. bi şekilde çalışan ethernet kartları full dublex ve half dublex olmak üzere ikiye ayrılır. Yüksek performans gerektiren yerlerde 100

Mbit/sec. ethernet kartları tercih edilmelidir.

·I/O (INPUT/OUTPUT) KARTLARI

Daha önceki yıllarda kullanılan bilgisayarlar hard disk sürücüleri, cd-rom sürücüleri, floppy sürücleri, com portlar ve paralel portlar I/O kartlar vasıtası birlikte bağlanabilmektedir. bundan sonra I/O kartları mainbordlar üzerinde olduğu sebebiyle, hem maliyetler düşmektedir hemde performans artmaktadır.

·TV KARTLARI (CAPTURE DEVICE)

TV kartları dışarıdan aldıkları TV ve Radyo sinyallerini Tuner vasıtası birlikte imaj bi şekilde kullanıcıya aktarmaktadır. Bu kartlar buna ilave olarak alınan hareketli görüntüleri capture ederek fotoğraf formatında bilgisayara aktarabilmektedir.

·SCSI denetim KARTLARI

SCSI ara birim kartı olarakta geçen bu kartlar, SCSI donanımları, bilgisayara uyumlu duruma getirir. SCSI kartlar diğer arabirimlere göre daha süratli çalışmaktadır.

ARIZALI FLOPPY SÜRÜCÜSÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ

Teknik servisimize gelen bilgisayara disket taktığımız vakit, istenen disket içindeki bilgiler okunamamaktadır. Disket sürücüsünü temizlemek için temizleme disketi kullandıktan sonraları eşdeğer problem sürek etmektedir. Bilgisayar kapatılıp, beslemesi kesildikten sonraları, kasa açılıp, disket sürücüsünün önce elektrik kabloları (besleme) söktük. Daha sonraları ise data kablolarını çıkarttık. Daha sonraları disket sürücüsünü kasaya bağlayan 4 tane vidayı söktük. Disket sürücüsünü kasaya ve diğer kartlara ziyan vermeden dikkatli 1 biçimde çıkarttık. yepyeni 1 disket sürücüsünü poşetinden çıkartarak, boşalan disket sürücüsünün yuvasına yerleştirdik. Çıkardığımız vidaları kullanarak disket sürücüyü yerine monte ettik. Daha sonraları besleme kablolarını çıkardığımız biçimde dikkatlice taktık. Daha sonraları disket sürücüsünün üzerinde bir yazılı yere, data kablosunun al renk birlikte işaretli kısmı gelecek biçimde, data kablosunu taktık. Herhangi 1 probleme karşı bilgisayar kasasını kapatmadan bilgisayara besleme vererek, bilgisayarı açtık. Disket sürücüsünü windows ve dos ortamında ayrı ayrı test ettik. Bu testler esnasında data okuma ve data yazma testlerini uyguladık.

Bu testleri, disketteki dosyalar hard-diske kopyalayıp ve hard-diskteki dosyaları diskete kopyalayıp gerçekleştirdik. buna ilave olarak 1 disketi formatlayarak, disket sürücüsü birlikte olan testlerimizi bitirdik. Bilgisayarın kasasını kapatarak, son 1 defa daha bilgisayarı açıp denetim ettik. Son olarakta bilgisayarı çalışır durumda sahibine teslim ettik.

PROBLEMSİZ ÇALIŞAN BİR BİLGİSAYARA İKİNCİ BİR DİSK TAKILMASI VE TANITILMASI.

Bilgisayar sahibinin isteği doğrultusunda, 15 GB kapasiteli Seagate marka 1 hard-disk i takmak için bilgisayarın kasasını dikkatli 1 biçimde açtık. Öncelikle Hard-diski monte edebileceğimiz elverişli 1 mekan araştırdık kasa içinde. Üzerindeki hard-diskin altına boş 1 yere diğer hard-diski birbirlerine temas etmeden yerleştirdik. Daha önceden üzerinde çalışan hard-disk tek başına takılı olduğu sebebiyle, hard-disk üzerindeki jumperlar birlikte bu diski master bi şekilde ayarladık. yepyeni takacağımız diski, slave bi şekilde ayarladıktan sonraları, önce besleme kablolarını, daha sonrada data kablosunu hard-disk üzerindeki bir yazılı yere data kablosunun al birlikte işaretlenmiş uç gelerek taktık. Bu biçimde Bilgisayarı açarak, yepyeni taktığımız diski tanıtabilmek için delete tuşuna basarak setupa girdik.

Setup içinde Auto HDD Detect seçeneğini kullanarak hard-diski bilgisayara tanıttık. Daha sonraları setuptan yaptığımız değişiklikleri kaydederek çıktık. Bilgisayar tekrardan başlatıldığında, DOS üzerinden fdisk komutunu kullanarak diski formatlamaya hazır duruma getirdik. Daha sonraları bilgisayarı tekrar başlatarak. Yine DOS üzrinden diski format d: komutu birlikte formatladık. İlk bi şekilde format c: /q komutu kullandık, ama disk yepyeni disk olduğu için quick (süratli) format çalışmadı. Bu yüzden format d: yazarak diski formatladık. Diski tek partionda oluşturabilmek için FAT32 destekleyen dos komutları kullandık. Daha sonraları bilgisayarı tekrardan başlattığımızda, yepyeni taktığımız disk, hem dos ortamında hemde windows ortamında problemsiz bi şekilde çalıştı. Cihazı sahibine teslim ettik.
---------------------

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali!
#Solo-Türk

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı