THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bios Pili Nedir? Ne İşe Yarar?

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.434
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
13-02-2014 21:45
#1
Bios Pili Nedir? Ne İşe Yarar?

Anakartın üzerindeki pil ne işe yarar, bios pili nerede, anakart pilinin görevi nedir? Dizüstü bilgisayarların ve anakartların üzerinde standart boyutlarda bir pil bulunur. Bu pilin görevi bilgisayarınız fişe takılı değilken yani bilgisayarınızda enerji yokken bilgisayarınızın saatinin ve BIOS ayarlarının unutmamasını sağlamaktır. Peki BIOS nedir anakart bu pile neden ihtiyaç duyar pil biterse ne olur ve nasıl değiştirebiliriz gibi sorulara cevap vereceğiz.


BIOS NEDIR

BIOS ingilizce Basic Input/Output System kelimelerinin baş harflerinden meydana getirilmiş bir kelimedir. Temel Giriş-Çıkış Sistemi anlamına gelmektedir. Her bilgisayarda bulunur ancak yeni PC'lerde BIOS, yerini UEFI firmware'ine bıraktı. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda BIOS açılır, PC'niz kendi bileşenlerini test eder. BIOS bu işlemlerin ardından denetimi genellikle sabit diskinizde bulunan boot yükleyicisine devreder. Boot yükleyicisi ise diskinizde yüklü bulunan işletim sistemini yüklemeye başlar.
Anakarta Neden Pil Takılır
En son teknoloji ile üretilen bilgisayarlar BIOS ayarlarını geçici belleklerde kaydediyor. Anakartlar Gerçek Zamanlı Saat'e (RTC) sahipler. Bu saat bilgisayarınız kapalı dahi olsa çalışmaktadır. siz isterseniz aylarca bilgisayarınızı açmayın ve daha sonra açtığınızda ise saati unutmadığını fark edersiniz. Bilgisayarınız kapalıyken saat gerekli olan çalışma enerjisini bu pilden alır. Bu sayede bilgisayarınızı her açtığınızda doğru saat ayarıyla açılmış olur.
Pil Nasıl Değiştirilir
Anakartınızın üzerindeki pil en az 2 yıl ömrü bulunmaktadır. Bu bilgisayarı hangi sıklıkta kullandığınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürekli bilgisayarınız açık ise bu süre çok daha uzundur. Pil bittiğinde ise bilgisayarınızı açarken CMOD Battery Failure, CMOS Checksum Error veya new CPU installed gibi alakasız mesajlarla karşılaşabilirsiniz. işte bu tip bir durumda pilinizi değiştirmelisiniz.

Birçok anakart küçük elektronik cihazlarda kullanılan CR2032 pillerini kullanmaktadır. Pili çıkartıp takmak çok basittir. Sadece bilgisayarınızın kapalı olduğuna emin olun yeter.
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler