İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Kasa fanları hangi yöne üflemeli?

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.434
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
02-03-2014 13:22
#1
Kasa fanları hangi yöne üflemeli?
Kasaya yerleştireceğim fanları nasıl konumlandırmalıyım? Fan hangi yöne üflemeli?

Burada dikkat etmemiz gereken ilk konu, bizim kasa içerisinde bir hava akımı yaratmamız gerektiği. Kasa içerisinde sürekli ısınan havayı kasa dışın tranasfer etmezsek, ve kasa içerisine taze hava alamazsak, yeterli soğutma elde edemeyiz ve varolan soğutucuların da performansı oldukça düşer.

Özellikle kasa içerisinde pasif soğutma kullanan bir donanıma sahipseniz, kasa içi havalandırma konusu çok daha fazla önem kazanmakta. Zira pasif soğutmaya sahip donanımların tek güvenceleri makul bir hava akımıdır. Eğer sıcak hava dışarı atılmaz, içeriye taze hava alınmazsa, pasif soğutma görevini bir süre sonra yerine getiremez hale gelir.

Temel olarak, kasa içi havalandırmamız şu şekilde olmalı:


Şekilde göreceğiniz gibi, önden giren serin hava (mavi renk), ısınarak kasadan çıkar (kırmızı).

Kasaya önden giren havayı arkadan tahliye etmemiz gerekli. Bu konuyla ilgili olarak birkaç notumuzu iletelim:

120mm'lik büyük soğutucuya sahip güç kaynakları, kasa içerisindeki sıcak havayı kasa dışına üflerler ve bir nevi egzos fanı gibi davranırlar. Arka tarafında 80 mm'lik fana sahip güç kaynakları ise dışarıdan hava alırlar. Genelde çok ısınan güç kaynaklarında dışarıdan serin hava alınması tercih edilir.
Kasanın sadece arkasına egsoz fanı taksanız bile, bu kasa içerisinde bir hava akımı oluşturur. Çok ısınan donanımlarınız yoksa kasanın ön tarafına fan takmanız çok önemli değil.
Sisteminizde 2'den fazla sabit disk bulunuyorsa ve ısınan bileşenler kullanıyorsanız kasanın ön tarafına fan takmanız fayda sağlar. Takacağınız fanlar düşük devirde dönseler bile yarar sağlarlar. Yüksek devirli fan takarak kafa ütülemeye gerek yok.
Pasif soğutmaya sahip çok ısınan bir ekran kartına sahipseniz, hem egsoz fanı hem de ön fan mutlaka sistemde bulunmalı. Mesela, son dönemlerde incelediğimiz pasif soğutmaya sahip Sparkle 8800GT Cool Pipe3 gibi bir ekran kartı buna en iyi örneklerden.
Özel işlemci soğutucuları genelde havayı egsoz fanına üflemek üzere dizayn edilirler. Örneğin:

Yan kasa kapağında da fan varsa, o da kasa içerisine üfleyebilir. Ancak yan kasa kapaklarında bir hava borusu olur ve bunun amacı işlemcinin kasa dışarısından serin hava alarak işlemciyi iyi soğutma sağlaması. Bu hava kanalı, Intel'in termal spesifikasyonlarına göre uygulanması gerekir ve dolayısı ile her kasada bunları görüyoruz. Böyle bir zorunluluğun sebebi ise, kullanıcıların çok büyük çoğunluğu ne kasa önüne, ne de kasa arkasına fan koymakta. Bu yüzden, kasa yan kapağında yer alan bu hava alma boruları (air duct) şart.


Kasa yan kapaklarındaki havalandırma boruları artık 'şart'.

Sparkle'ın pasif soğutmaya sahip 8800GT 'si gibi ekran kartları için kasa içi hava akımı çok önemlidir.


Resimdeki High-Power 560W güç kaynağı gibi bazı güç kaynaklarında bulunan 120 mm'lik fanlar, kasa içerisindeki havayı dışarı transfer ederler:
HIS' ICeQ3'ün üzerinde bulunan özel tasarımlı Arctic Cooling soğutucusu, kasa içerisindeki sıcak havayı dışarı atmakla yükümlü.


ATX kasalarda ön tarafa fan koyacak yer mutlaka olur. Ancak fan ilk bakışta gözükmez, kasa ön panelinin arkasında saklı kalır.


Yan kapağın şeffaf panel olarak kullanıldığı kasalarda Intel'in ön gördüğü 'işlemci hava alma borusu' genellikle yer almaz. Bu tür kasalarda ön tarafa fan koymak önemlidir.


--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .
herodeath Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı