İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Yüksek watt'lı güç kaynakları daha fazla mı elektrik harcar?

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.434
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
02-03-2014 13:32
#1
Yüksek watt'lı güç kaynakları daha fazla mı elektrik harcar?
Güç kaynakları hakkında son kullanıcılar tarafından sıkça sorulardan birisi bu. Merak edilen konu, sistemlerimize daha yüksek watt değerine sahip bir güç kaynağı taktığımızda daha fazla elektrik tüketilip tüketilmeyeceği.

Bu sorunun kısa cevabı şu: Hayır, daha fazla elektrik harcanmaz.

Detaylı açıklamaya geçecek olursak: Güç kaynakları, sistemimizin ihtiyaç duyduğu kadar gücü sisteme sağlarlar. Eğer sistemimimz 300W güç tüketiyorsa, taktığımız güç kaynağının 750 watt veya 1000 watt değere sahip olması önemli değil. Güç kaynağı sistemimize 300 watt verir. Ancak buradaki detay, kullandığımız güç kaynağının sistemimize 300W verebilmesi için şebekeden kaç watt elektrik çektiğidir.

Biz, şebekeden çektiğimiz elektrik için para öderiz. Sistemimiz 300 watt harcıyor olabilir ancak güç kaynağı sistemimize 300 watt güç verebilmek için şebekeden daha fazla elektrik çeker. Güç kaynağı gibi karmaşık elektronik devreler maalesef %100 verim ile çalışmazlar. Bir an için güç kaynaklarının %100 verim ile çalıştığını düşünelim. Bu durumda sistemimize ihtiyaç duyduğu 300 watt gücü sağlayabilmemiz için şebekeden de 300 watt güç çekerdik.

Bir an için de kullandığımz güç kaynağının %50 verim ile çalıştığını düşünelim. Böyle bir durumda ise, sistemimize 300 watt gücüyine sağlayacaktık ama bunun için şebekeden tam 600 watt güç çekmemiz gerekecekti. Biz de elektrik faturamızı şebekeden çektiğimiz 600 watt için ödeyecektik.


Örneğin bizim bilgisayarımızın güç kaynağından aldığı güç 750W ve güç kaynağı %80 verimlilik ile çalışıyor olsaydı, şunları söyleyebilirdik:

Güç kaynağı şebekeden 937,5W çekecekti.
Güç kaybımız 187.5W olacaktı ve bu rakam kendisini ısı olarak güç kaynağında gösterecekti. Verimlilik düştükçe ısı kaybı artacak, bunu soğutmak için fan devri artacak, gürültü oluşacak.
Verimlilik düştükçe ödememiz gereken elektrik faturası da artacaktı.
Her zaman şebekeden çektiğimiz güç için elektrik faturası öderiz. Yüksek verimlilik değerine sahip bir güç kaynağının elektrik faturalarını düşürmek için de katkı yapacağını aklınızdan çıkartmayın. Son zamanlarda iyi güç kaynakları üzerinde "80 Plus" gibi bir etiket görürseniz, bunun verimlilik değerinin sürekli %80 üzerinde olduğunu belirttiğini anlayabilirsiniz. Yüksek verimliliğe sahip güç kaynaklarının fiyatlarının rakiplerine göre daha fazla olduğunu da not olarak düşebiliriz.

Gerçek dünyadan bir örnek vererek konuyu şöyle kapatalım: %60 verimlilik ile çalışan üzerinde 400W etiketi olan bir güç kaynağına sahibiz ve sistemimiz 200W güç çekiyor. Bu güç kaynağımız ile sisteme 200W güç sağlayabilmek için şebekeden 333W güç çekmek zorundaydık. Daha sonra güç kaynağımızı %85 verimlilik oranına sahip 600W etiketli bir güç kaynağı ile değiştirdiğimizi farzedelim. Bu yeni güç kaynağımız ile sisteme 200W güç verebilmek için şebekeden 235W güç çekmemiz yeterli olacaktı.

Verimlilik değeri, özellikle çok sayıda sürekli çalışan sistemlerin olduğu şirketlerde oldukça önem kazanıyor.


%80 üzerinde verimlilik değerine sahip güç kaynaklarında yukarıda gördüğünüz gibi bir logoya rastlarsınız.
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .
herodeath Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı