İPUCU

Ekran Kartı Ekran kartı teknolojileri hakkında bilgilere ve soru cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Nvidia Tarihi ve Dönüm Noktası // İçerik Editörlüğü Kulübü

09-04-2019 19:56
#1
H4DR0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Web & Donanım Ekibi
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
320
Teşekkür (Etti):
78
Teşekkür (Aldı):
76
Konular:
18
Bildiğiniz üzere Steam isimli platform Donanım konusunda bir anket düzenlemişti. Bu anket sonucunda kalite , performans , işleyiş bakımından en iyi derecesini alan Nvidia RTX 2060 isimli ekran kartı , ciddi bir fark ile önde gelmiştir.

Resimde de gördüğünüz üzere Nvidia isimli donanımımız büyük bir farkla önde bunun sebebinin

kalite olabileceğini düşünenler , performans olabileceğini düşünenler , fiyat olacağını düşünenler

(bu biz olabilir miyiz bilmiyorum ) olarak bir çok kategorisel düşüncelere sahip insanların olacağını az çok biliyoruz. Sonrasında ise bu ekran kartımızın neden bu kadar ilgi odağı olduğunu düşünmek kalıyor.Biliyoruz ki bunca zamandır iyisi kötüsü diyemediğimiz ekran kartı olan Nvidia,gerçek anlamda zaman geçtikçe kendini yeniliyor ve geliştiriyor.

Performans ve kalite bakımından bu kadar iyi bir hizmet sunan Nvidia ,
gelecek yıllarda nasıl bir sistem ile bize karşı dik duracağını düşünmemek elde değil.
Çok fazla uzatmadan Nvidia RTX 2060 nasıl bir özelliğe sahip ve nasıl böyle bir fark ile anketi 1. likle tamamlamış geçmiş tarihinden bu yana bir bakalım.

Sıkılmayın diye hemen özet geçeceğim;
NVIDIA; 1993 yılında Jensen HUANG , Chris MALACHOWSKY ve Curtis PRIEM tarafından kuruldu. Bu 3 iş adamı tarafından kurulan bu kurum inanılmaz bir yükseliş yaşadı diyebiliriz.


Fakat bu şirket boş durmadı.1994 yılında Hemen SGS-THOMPSON adlı Mikro elektronik şirketi ile ortaklıkta bulundu. Bu ortaklığa verilen isim ise "Stratejik Ortaklık" adı altında paylaşıldı.


Sonrasında ise bizi duygulandıran 2d oyunlarda mutluluğumuza birliktelik sağlayan NV1 ekran kartı satışa sunuluyor.


Pillerinden de anlaşılacağı üzere güç konusunda 200watt'ı geçmeyen bu ekran kartı çok bir sağlam sistem istememekle beraber o zamanın en güçlü ekran kartı olarak nitelendirebiliyoruz.

Tabi bu ekran kartının gücünü ve işleyişini gören o zamanın şirketleri , Nvidia ya sponsor olup daha iyisini çıkartması için teklif sunuyorlar. Nvidia direk ekran kartı çıkartmayacağım diyip , ekran kartına destek niteliğinde bir program ortaya sunacağız diye haber yaptı. Bilgisayara ilgi artan dönemlerde destek diye nitelendirdikleri bizim günümüzden çokça gördüğümüz DirectX isimli programı hizmete sundu.


İlk ismi DirectX olarak çıkan bu program ekran kartına çok olmasa da kısmen güç vermekte ve oyunları ve bilgisayarda ki uygulamaları daha akıcı kullanıma sunmaktaydı.

Ve sırada geldik işte o sene ,Dünya'nın ilk 128 bit ekran kartı RİVA 128 Gücü ile bir çok oyunu destekleyen çoğu grafik sisteminde yenilik yapan bu ekran kartı 1 ay içerisinde tam tamına 1.000.000 satış yaparak 1997 yılında bir rekora imza attı.


Ardından bunu gören TSMC, "Sizinle beraber yeni bir gelişim çağına adım atmak için ortaklık teklif ediyoruz."Diyerek Nvidia ortaklığına imza attı.


Bunun ardından yüklü miktarda servetle beraber desteğini alan Nvidia kuruluşu , hızını kesmeden ekran kartına yeni bir icat yaparak "GeForce 256" yani "GPU" sistem özelliğini çıkarttı ve yüksek gelişim sağladı. "GPU";


Ekran kartının hızını en üst seviyeye çıkartmayı ve en düşük sürede en yüksek çokgen yani kare sayacını yükseltmedi hedefledi. Bu "GPU" özellikleri dönüşüm,aydınlatma gibi tek küçük parça işlemci ile 10 milyona yakın render(karesayısı) yeteneğini ortaya sundu.

Geldik 2000 yılı ve Nvidia adlı şirket , "3DFX"'i satın alarak grafik öncüsünü bünyesine kattı. Hemen çok geçmeden 2001 yılına geçiş yapıyoruz.


2001 yılında Nvidia başka yerlerde kendine bir proje ararken yeni bir girişim fikrini ortaya koydu ve bu fikir grafik pazarcılığına girmekti. Bulduğu bir yöntem ile NFORCE ile ENTEGRE grafik pazarına girdi.


Buradan yüksek miktarda hasılat çıkartan Nvidia "2002 yılı Amerika'nın en hızlı büyüyen şirketi ödülüne" laik görüldü.


Bu ödüller ile birlikte durmayan Nvidia çalışmalarına büyük bir ciro yaparak 2003 yılında bünyesine "MEDİA Q" isimli kuruluşu kattı.

Ve bundan sonra daha da gelişme göstererek ilerleyen Nvidia şirketi tam bir fabrika haline geldi. 2004 yılında döneme damga vuran "SLI" Grafik kartını öne sürdü ve bilgisayarlarda ki grafik gücü ciddi bir artış gösterdi.


2005 yılında Nvidia PlayStation 3'ün işlemcisine güç vererek yükselmesine katkıda bulundu.


2006 yılında Hibrit grafik sisteminin sunduğu "Cuda Mimarisi" kullanıcıya sunuldu.

Cuda Mimarisi: GPU sistemini kullanarak grafik hesaplama arayüzünde performans artışı sağlamak için yapılan paralel hesaplamaya denir.

2007 yılında Forbes kuruluşu , Nvidia şirketini yılın şirketi ödülüne laik gördü.


2008 yılında ise Nvidia şirketi mobil sistemlere yönelerek "TEGRA MOBİL İŞLEMCİSİ" 'ni piyasaya sürerek ihracatlarını sürdürmeye devam etti.2009 Yılında sağlık sektörüne de katkısını bulundurmak isteyen Nvidia , ilk katıldığı GPU konferans salonunda , anne karnında ki bebeğin görüntülerini elde etmek için kullandığımız ultrason makinesine FERMI MIMARISI tanıtımını sundu.


2010 yılında Dünya'nın en güçlü bilgisayarı seçilen "China's Tianhe-1A" isimli bilgisayara güç takviyesi verdi.
Arkadaşlar canınız sıkılmasın diye özet geçiyorum.

2011 yılında yeni bir araştırmalar içerisinde olan Nvidia şirketi , Temel Bant Öncüsü diye anılan ICERA'yı satın aldı.2012 yılında yeni bir mimari ile karşımıza çıkan Nvidia şirketi , Kepler Mimarisi" isimli GPU'larını piyasada satışa çıkartarak hasılatını yükseltmeye devam etti.


2013 yılında Nvidia setini hizmete sunmadan önce göstermek üzere bizlere TEGRA 4 MOBİL İŞLEMCİ ailesini tanıtmak üzere sunular düzenledi. Bu seri de "Tegra Note Mobil , Tegra4 mobil çift işlemci , Nvidia Shield Oyun Konsolu , GeForce GFX TITAN , Nvidia Grid Gpu" oyuncu malzemelerini sunarak bir çok yayıncı ve youtube kanal sahiplerinin ilgisini çekti.


2014 yılında Androidlere dönüm noktası olan bu zamanda TEGRA K1, SHIELD TABLET lansmanı ile birlikte mükemmel bir oyun dönemi değişikliği yaşatmıştır.


2015 yılında yapay zekada adım atan Nvidia şirketi , yapay zekayı TEGRA X1 ve NVİDİA DRİVE sürümünde derin öğrenme kapasitesini kanıtladı.2016 işlerine devam eden Nvidia şirketi , PASCAL, DGX-1, DRIVE PX 2 ile yapay zeka devrimindeki sistemlerine güç vererek yeni bir devrim için kendini hazırlamaya başladı.Aynı zamanda dillere destan olan 1080 GTX Tİ bu dönemde çıkmıştır. Ve Nvidia şirketine büyük bir ciro sağlamıştır.2017 yılında devrim için önceden hazırlanan Nvidia şirketi , derin öğrenme özelliğine sahip olan yeni GPU sistemi "VOLTA"'yı öne sürmüştür. Ayrıca bu VOLTA isimli GPU ile yapay zeka bir adım daha ileri giderek yoğun ilgiye maruz kalmıştır.
VEEE geldik son noktaya , "Turing Mimarisi" olarak adlandırdığımız Işın izleme özelliği ile ilk defa Dünya'da icat eden Nvidia , 1994 yılından günümüze kadar olan 24 yıllık tecrübesiyle inanılmaz bir dönüm noktası yaşamıştır. Bu kadar azim ve çabanın inanılmaz sonuçlar ve başarılar getireceğini inandığımız doğrudur. Peki neden bunu Türk Milleti olarak bizler yapmayalım ? , aslında yapabiliriz bunun için bahaneler uydurup vazgeçmemeliyiz. Doğru yönleri de var tabiki bunun için yatırım yapmalı başarısızlıklar ve para kaybı olacak ama önemli olan pes etmememizdir. Çünkü emin olun en karanlık gün aydınlığın habercisidir.
Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bunun gibi bir çok tarihçe ve gelişmemiz yönünden fikir tipleri paylaşacağım inşallah.


Kullanıcı İmzası
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.;
Doğuşumdaki tek olağanüstülük "Türk" olarak dünyaya gelmemdir.
Konu H4DR0N tarafından (09-04-2019 19:58 Saat 19:58 ) değiştirilmiştir.
TuranAlemdar, teguardian, RootAdam Teşekkür etti.

09-04-2019 20:00
#2
Üyelik tarihi:
07/2017
Mesajlar:
1.029
Teşekkür (Etti):
955
Teşekkür (Aldı):
251
Konular:
157
Güzel Konu Ellerinize Sağlık
Kullanıcı İmzası


Hz Muhammed (SAV)
Türkler Dünyaya 2 defa hükmedecektir. & Türklere dokunmayın
Mustafa Kemal ATATÜRK
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Dikkatli Geçirilen Vakit Nakittir

TheVeronica Teşekkür etti.
09-04-2019 20:02
#3
H4DR0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Web & Donanım Ekibi
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
320
Teşekkür (Etti):
78
Teşekkür (Aldı):
76
Konular:
18
Alıntı:
TuranAlemdar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel Konu Ellerinize Sağlık
teşekkürler. Daha iyisi yakında gelecek inşallah
Kullanıcı İmzası
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.;
Doğuşumdaki tek olağanüstülük "Türk" olarak dünyaya gelmemdir.
09-04-2019 20:42
#4
Fist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
Anavatan
Mesajlar:
1.523
Teşekkür (Etti):
172
Teşekkür (Aldı):
181
Konular:
70
Yazıyı küçültürseniz ve yazı tipini değiştirirseniz daha güzel olacağına inanıyorum.
Kullanıcı İmzası
"Aşırı milliyetçilik az gelişmişliğin bir sonucudur."


Darko Bekic

ܡܠܟܐ
Konu Tegin tarafından (09-04-2019 21:14 Saat 21:14 ) değiştirilmiştir.
09-04-2019 20:53
#5
H4DR0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Web & Donanım Ekibi
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
320
Teşekkür (Etti):
78
Teşekkür (Aldı):
76
Konular:
18
Alıntı:
Fist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazıyı küçültürseniz ve yazı tipini değiştirirseniz daha güzel olacağına inanıyorum.
Çoğu üye küçük yazı diye es geçebiliyor ve okunmaktan kaçınabiliyor. Bu yüzden büyük yazı ve anlaşılır olması için klasik kullandım. Teşekkür ederim daha iyisini yayınlamaya çalışacağım
Kullanıcı İmzası
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.;
Doğuşumdaki tek olağanüstülük "Türk" olarak dünyaya gelmemdir.
Konu Tegin tarafından (09-04-2019 21:14 Saat 21:14 ) değiştirilmiştir.
09-04-2019 21:42
#6
iLab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Stajyer Sosyal Medya Yöneticisi
Üyelik tarihi:
03/2018
Mesajlar:
1.200
Teşekkür (Etti):
61
Teşekkür (Aldı):
444
Konular:
40
Öncelikle elinize sağlık,nvdia geforce now diye birşey çıkarmış onun hakkında da paylaşım yaparsanız sevinirim
09-04-2019 22:51
#7
H4DR0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Web & Donanım Ekibi
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
320
Teşekkür (Etti):
78
Teşekkür (Aldı):
76
Konular:
18
Alıntı:
iLab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle elinize sağlık,nvdia geforce now diye birşey çıkarmış onun hakkında da paylaşım yaparsanız sevinirim
Tabiki de onun hakkında da araştırmalar yapıyorum. Elimde mevcut kaynak var paylaşım yapacağım yakında...
Kullanıcı İmzası
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.;
Doğuşumdaki tek olağanüstülük "Türk" olarak dünyaya gelmemdir.
10-04-2019 10:47
#8
Mischollen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2018
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
186
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
12
Konular:
44
Yazı tipini küçültürseniz daha iyi olabilir.
Kullanıcı İmzası
Adalet vatanın temelidir. Bireylerse,bizler yani.o adaletin direkleriyiz,birer demirleriyiz. Bir adalet demirini koparıp atıyorsa,vatanın bir parçasını koparıp atıyor demektir.
Konu Tegin tarafından (10-04-2019 17:05 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.
10-04-2019 10:53
#9
Üyelik tarihi:
01/2019
Nereden:
Ütopya
Mesajlar:
911
Teşekkür (Etti):
154
Teşekkür (Aldı):
172
Konular:
35
Yazı tipi fontu da şahane . Konu böyle gayet iyi .
H4DR0N Teşekkür etti.
10-04-2019 12:47
#10
H4DR0N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Web & Donanım Ekibi
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
320
Teşekkür (Etti):
78
Teşekkür (Aldı):
76
Konular:
18
Alıntı:
TheVeronica´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazı tipi fontu da şahane . Konu böyle gayet iyi .
Teşekkür ederim. Yeni konumu da sundum bakıp yorum yaparsanız minnettar olurum.
Kullanıcı İmzası
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.;
Doğuşumdaki tek olağanüstülük "Türk" olarak dünyaya gelmemdir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı