Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Elektrik-Elektronik

Elektrik-Elektronik Elektrik-Elektronik ile ilgili doküman, devre şemaları, örnek devreler ve geliştirme kartları ile ilgili bilgi bulabileceğiniz bölüm
Aktif Sensör Pasif Sensör Ne Demektir, Nasıl Bağlanır?

Elektrik-Elektronik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-07-2018 16:13   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2016
Mesajlar
Konular
2

Teşekkür (Etti): 5
Teşekkür (Aldı): 1


Aktif Sensör Pasif Sensör Ne Demektir, Nasıl Bağlanır?Aktif Sensör Pasif Sensör Ne Demektir, Nasıl Bağlanır?

Basınç veya farklı sensörleri seçerken farklı sistemlere bilgilerin aktarılması ve değerlendirilmesi için 0 … 20 mA, 4 … 20 mA and DC 0 … 10 V çıkış sinyali özelliği ile seçilir. Sensörün bu çıkışı PLC üzerindeki bir giriş I/O kartına bağlanır. Fakat bu bağlantı tanımında zaman zaman karmaşıklığa sebep olan terimler kullanılıyor, aktif, pasif, akım kaynağı, gerilim kaynağı , gibi..

Herhangi bir elektrik sinyalinin fonksiyonel olması için bir besleme kaynağına (“aktif” bölüm) ve bir “yük”’ ( sensörün kendisi) gereklidir. Aktif bölümün bağlantı şekli güç kaynağı / gerilim kaynağı olarak tanımlanırken, pasif bölüm “akım çeken” ( current sink) olarak tanımlanır. Elektrik devresinin çalışması için akım, akım veya gerilim kaynağından yük’e doğru akar , akım kaynağına geri döner ve devre tamamlanır.


Bu sadece akım kaynağı ve akım çeken ( current sink) arasında bir enerji boşluğu varsa çalışır, bu şekilde güç kaynağı aktif olarak çalışır ( üretendir) ve yük pasif olarak davranır.


Her iki taraf ; “sensör ve PLC” , aktifse veya pasif ise bağlantı çalışmaz.

Hatırlanması ve unutulmaması gereken önemli nokta , 2 telli enstrümaların pasif olarak çalıştığı ve aktif bir PLC giriş kartına ihtiyaç duymaları. 4 telli sensörler ( analizörler gibi) ise fonksiyonlarını yerine getirebilmek için ayrıca bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu enerji kaynağı 220Vac veya 24 Vdc veya farklı bir gerilim olabilir. 2 tel ile besleme kaynağına bağlanırken , diğer 2 tel ile sinyal aktarımı için PLC giriş kartına bağlanır. Bu sinyalde aktif veya pasif olabilir, doğru bağlantıyı yapmak için PLC ve sensör data sheetlerinin iyi incelenmesi gerekir.

-Alıntıdır
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

emresas Teşekkür etti.
Alt 25-07-2018 02:50   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Nereden
Ordugâh
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 40
Teşekkür (Aldı): 147
Eline sağlık.___________________________________________

"Meşrutiyeti her derde deva sanıyorlar. Denesinler, görsünler..."

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

Sosyal Medya Bayilik Paneli
paykasa

wau