Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Elektrik-Elektronik

Elektrik-Elektronik Elektrik-Elektronik ile ilgili doküman, devre şemaları, örnek devreler ve geliştirme kartları ile ilgili bilgi bulabileceğiniz bölüm
PLC // Programmable Logic Controller

Elektrik-Elektronik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-10-2018 22:18   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2012
Nereden
Ankara
Yaş
27
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 8
Teşekkür (Aldı): 0


Post PLC // Programmable Logic Controller

PLC

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Hayırlı forumlar. PLC, Programmable Logic Controller (Programlanabilir Lojik Kontrolcü) nedir? Ne için kullanılır ? Yapısı nedir ? Bunları ele alacağız.

PLC cihazları endüstride fabrikaların üretim departmanlarında bulunan robotlar, taşıyıcılar, pnömatik sistemler, valfler, elektrik motorları gibi makine ve cihazların elektromekanik kontrolünü gerçekleştirmek için kullanılan bir tür bilgisayarlardır. Birçok bağlantı ve sinyal giriş çıkışları bulunan bu bilgisayarlar otomasyon sektöründe büyük bir rol oynamaktadır.

PLC cihazları çok ağır fiziksel şartlara, yüksek/düşük sıcaklıklara, toz, nem, titreşim, elektriksel parazit ve gürültülere karşı maksimum verimlilikte çalışması için tasarlanmış cihazlardır. Normal mikrokontrolcülerle en büyük farkı da budur.

PLC’lerde, temelde Arduino, PIC ve diyer mikrokontrolcüler gibi programlanarak kullanılmaktadır. C programlama dili ve türevleriyle programlanabir. Donanımsal olarak CPU, RAM/ROM bellekleri, giriş/çıkış kontrol kartı, haberleşme modülleri ve yukarıda belirttiğimiz gibi analog/dijital olmak üzere birçok giriş/çıkış portları bulunmaktadır.

PLC’lerde çalışma prensibi; öncelikle girişler okunur, lojik kapılardaki değerler 1 veya 0 olarak belleğe kaydedilir. Yazılan programlara göre girişlerdeki değerler değerlendirilir. Gerekli donanımlarla iletişim kurulur. Programlanan çıkılar girişlerde olduğu gibi lojik kapı 1 veya 0 olarak ayarlanır. Şeklindedir.

PLC temelinde ve programlanmasında bilmemiz gereken bir diyer husus ise her PLC markasının programlama yazılımı ve programlama arayüzü farklıdır. PLC programlaması temelde birbirleri ile aynı olmakla birlikte markadan markaya küçük farklılıklar olabilmektedir.

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. İyi forumlar.

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-10-2018 22:25   #2
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2018
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 389
Teşekkür (Aldı): 194
Kısa öz bir bilgi 1dk içinde okudum sizlerde üşenmeden okuyun beyler, en azından bilginiz olur.___________________________________________

Bells are ringing
All through the drowned town
In the empty streets...
All through the drowned town...

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

bayraktar03, Polhac Teşekkür etti.
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

Sosyal Medya Bayilik Paneli
paykasa

wau