Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Elektrik-Elektronik

Elektrik-Elektronik Elektrik-Elektronik ile ilgili doküman, devre şemaları, örnek devreler ve geliştirme kartları ile ilgili bilgi bulabileceğiniz bölüm

Arm Programlama (Tutorial 3) - Pack Installer & Configuration - Mikrodenetleyiciler

Elektrik-Elektronik

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-01-2019 20:00   #1
  • AR-GE Tim
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2013
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 29
Teşekkür (Aldı): 221


Arm Programlama (Tutorial 3) - Pack Installer & Configuration - MikrodenetleyicilerBu konuda Windows'a Keil kurulumdan bahsedeceğim. Daha önceki konularda Linux'ta kalmam dolayısıyla Atollic kullanmıştım. Atollic'in STMicroelectronics'in kendi programı olduğundan ve free olduğundan bahsetmitşim. Orada şunu söylemeyi unutmuşum yeri gelmişken değineyim yeni konuya geçeceğim, Atollic'te debugging review işlemleri yaparken ve rebuild yaparken kitinizin bağlı olması gerekiyor. Aksi halde Atollic debugginge izin vermeyecektir.Proje Oluşturmak İçin Gereki Ortamlar

Keil'ın sitesinden Keil MDK5 'ı indiriyoruz, bunun yanında version5'i de indiriyoruz. Projelerimizi bu ortamlar üzerinden oluşturacağız, bunlar üzerinde çalışacağız. Gerekli ortamları buradan indirebilirsiniz. Keil'ı kurarken sizden bazı bilgiler isteyecektir. (name, surname, email, company etc. bunların önemi yok random girebilirsiniz.)

-> Keil MDK5 ve Keil uvision5 <-

Versiyon 5'i seçme sebebimizi de söyleyeyim, neden en güncel ortamı kullanmıyoruz diye soran arkadaşlar olacaktır. Kaynaklara baktığımızda ve projeleri kullanmak istediğimizde, bazı projeler eski olduğundan dolayı güncel ortamda syntax sorunları yaratabiliyor. Bu durum için en ideali verison5 olacaktır. İlla ben güncel kullanmak istiyorum diyorsanız size kalmış.

Pack Installer

Keil kuranların sorun yaşadıkları yer burası aslında. Siz kullanacağınız kite göre libraryler seçeceksiniz arkadaşlar. Biz STMicroelectronics'in STM32F407 Discovery Development Kit'ini kullanacağımız için bize ait olan libraryler 2.13.0 ve 1.0.8 bunlara binaayen previous sürümlerini kullanabilirsiniz orası da size kalmış ama benim size tavsiyem bunlardır. Çünkü kaynakları bol bol mevcuttur. Videolu anlatımda bu kısmı daha iyi anlayacaksınız.Project Configuration (Manage run-Time Environment)

En önemli kısımlardan birisi de burasıdır. Projelerimizi oluşturmadan önce seçeceğimiz ve kullanacağımız özellikler ya da structurelar diyelim, buradan alacağız. Burada bizim temel bileşenlerimiz. CMSIS/Core ve Device/Startup'tır. Burada değinmemiz gereken yer ise çekirdeğimiz olan Core'dur.


CMSIS
CMSIS'in açılımı Cortex Microcontroller Software Interface Components'tır. Türkçe karşılığı Cortex Grubu Mikrodenetleyicinin Arayüz Bileşenleri'dir. Buradan bileşenlerimizi alıyoruz. Buradan bileşen olarak alacağımız Core; Cortex-M cihazı için temel çalışma sistemini uygulamakla birlikte kullanıcıya işlemci çekirdeğine, çevre birimlerine erişimini sağlar. Bu yüzden Core olmazsa olmazımızdır. Özelliklerine bakacak olaursak;

[+] Hardware Abstraction Layer (HAL); Cortex-M İşlemcisi Donanım Soyutlama Katmanı olarak geçer. SysTick, NVIC, Sistem Kontrol Bloğu registerları, MPU registerları, FPU registerları ve çekirdek erişim fonksiyonları için standartlaştırılmış tanımlara sahiptir diyebiliriz.

[+]System Exception Names; uyumluluk sorunları yaşamadan sistem istisnalarına arayüz oluşturmamızı sağlayan arabirimdir.

[+]Methods to organize header files; yeni Cortex-M mikrodenetleyici ürünlerini öğrenmeyi kolaylaştıran ve yazılım taşınbilirliğini arttıran(burada güncelliğinden bahsediyorum) header file olarak düzenleme yöntemleri sunan arabirimdir.

[+]Her MCU Vendor'ı tarafından kullanılacak sistem başlatma yöntemlerini içeren arabirimi de mevcuttur. Yani buna standartlaştırılmış olarak SystemInit() 'i söyleyebiliriz. Clock vermemize yarar.

[+]Standart C işlevleri tarafından desteklenmeyen CPU talimatlarını üretmeye yarayan fonksiyonların arabirimi de mevcuttur.

Videoyu izlemenizi tavsiye ederim, daha detaylı anlatım orada mevcuttur, iyi forumlar.

___________________________________________

"Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bîr tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 09-01-2019 11:05   #2
  • AR-GE Tim Lideri
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2015
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1714
Teşekkür (Aldı): 3265
Detaylı bir anlatım olmuş. Devamını bekliyoruz
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

WONTAS Teşekkür etti.
Alt 09-01-2019 21:00   #3
  • AR-GE Tim
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2013
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 29
Teşekkür (Aldı): 221
Devamı gelecek teşekkürler.___________________________________________

"Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bîr tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

paykasa
web tasarım

wau