İPUCU

Elektrik-Elektronik Elektrik-Elektronik ile ilgili doküman, devre şemaları, örnek devreler ve geliştirme kartları ile ilgili bilgi bulabileceğiniz bölüm

Seçenekler

Arm Programlama (Tutorial 3) - Pack Installer & Configuration - Mikrodenetleyiciler

08-01-2019 20:00
#1
Emperor Federico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Yazılımcı
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
F3deR!cO.
Mesajlar:
814
Teşekkür (Etti):
32
Teşekkür (Aldı):
261
Konular:
139
Bu konuda Windows'a Keil kurulumdan bahsedeceğim. Daha önceki konularda Linux'ta kalmam dolayısıyla Atollic kullanmıştım. Atollic'in STMicroelectronics'in kendi programı olduğundan ve free olduğundan bahsetmitşim. Orada şunu söylemeyi unutmuşum yeri gelmişken değineyim yeni konuya geçeceğim, Atollic'te debugging review işlemleri yaparken ve rebuild yaparken kitinizin bağlı olması gerekiyor. Aksi halde Atollic debugginge izin vermeyecektir.Proje Oluşturmak İçin Gereki Ortamlar

Keil'ın sitesinden Keil MDK5 'ı indiriyoruz, bunun yanında version5'i de indiriyoruz. Projelerimizi bu ortamlar üzerinden oluşturacağız, bunlar üzerinde çalışacağız. Gerekli ortamları buradan indirebilirsiniz. Keil'ı kurarken sizden bazı bilgiler isteyecektir. (name, surname, email, company etc. bunların önemi yok random girebilirsiniz.)

-> Keil MDK5 ve Keil uvision5 <-

Versiyon 5'i seçme sebebimizi de söyleyeyim, neden en güncel ortamı kullanmıyoruz diye soran arkadaşlar olacaktır. Kaynaklara baktığımızda ve projeleri kullanmak istediğimizde, bazı projeler eski olduğundan dolayı güncel ortamda syntax sorunları yaratabiliyor. Bu durum için en ideali verison5 olacaktır. İlla ben güncel kullanmak istiyorum diyorsanız size kalmış.

Pack Installer

Keil kuranların sorun yaşadıkları yer burası aslında. Siz kullanacağınız kite göre libraryler seçeceksiniz arkadaşlar. Biz STMicroelectronics'in STM32F407 Discovery Development Kit'ini kullanacağımız için bize ait olan libraryler 2.13.0 ve 1.0.8 bunlara binaayen previous sürümlerini kullanabilirsiniz orası da size kalmış ama benim size tavsiyem bunlardır. Çünkü kaynakları bol bol mevcuttur. Videolu anlatımda bu kısmı daha iyi anlayacaksınız.Project Configuration (Manage run-Time Environment)

En önemli kısımlardan birisi de burasıdır. Projelerimizi oluşturmadan önce seçeceğimiz ve kullanacağımız özellikler ya da structurelar diyelim, buradan alacağız. Burada bizim temel bileşenlerimiz. CMSIS/Core ve Device/Startup'tır. Burada değinmemiz gereken yer ise çekirdeğimiz olan Core'dur.


CMSIS
CMSIS'in açılımı Cortex Microcontroller Software Interface Components'tır. Türkçe karşılığı Cortex Grubu Mikrodenetleyicinin Arayüz Bileşenleri'dir. Buradan bileşenlerimizi alıyoruz. Buradan bileşen olarak alacağımız Core; Cortex-M cihazı için temel çalışma sistemini uygulamakla birlikte kullanıcıya işlemci çekirdeğine, çevre birimlerine erişimini sağlar. Bu yüzden Core olmazsa olmazımızdır. Özelliklerine bakacak olaursak;

[+] Hardware Abstraction Layer (HAL); Cortex-M İşlemcisi Donanım Soyutlama Katmanı olarak geçer. SysTick, NVIC, Sistem Kontrol Bloğu registerları, MPU registerları, FPU registerları ve çekirdek erişim fonksiyonları için standartlaştırılmış tanımlara sahiptir diyebiliriz.

[+]System Exception Names; uyumluluk sorunları yaşamadan sistem istisnalarına arayüz oluşturmamızı sağlayan arabirimdir.

[+]Methods to organize header files; yeni Cortex-M mikrodenetleyici ürünlerini öğrenmeyi kolaylaştıran ve yazılım taşınbilirliğini arttıran(burada güncelliğinden bahsediyorum) header file olarak düzenleme yöntemleri sunan arabirimdir.

[+]Her MCU Vendor'ı tarafından kullanılacak sistem başlatma yöntemlerini içeren arabirimi de mevcuttur. Yani buna standartlaştırılmış olarak SystemInit() 'i söyleyebiliriz. Clock vermemize yarar.

[+]Standart C işlevleri tarafından desteklenmeyen CPU talimatlarını üretmeye yarayan fonksiyonların arabirimi de mevcuttur.

Videoyu izlemenizi tavsiye ederim, daha detaylı anlatım orada mevcuttur, iyi forumlar.


Kullanıcı İmzası
M3m0ry, Plans, dRose98, k3~, TURKISH STARS, Javabex Teşekkür etti.

09-01-2019 11:05
#2
k3~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
k3~
AR-GE Tim Lideri
Üyelik tarihi:
10/2015
Mesajlar:
2.877
Teşekkür (Etti):
1738
Teşekkür (Aldı):
3366
Konular:
198
Detaylı bir anlatım olmuş. Devamını bekliyoruz
WONTAS Teşekkür etti.
09-01-2019 21:00
#3
Emperor Federico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Yazılımcı
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
F3deR!cO.
Mesajlar:
814
Teşekkür (Etti):
32
Teşekkür (Aldı):
261
Konular:
139
Devamı gelecek teşekkürler.
Kullanıcı İmzası

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı