THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Çocukların Facebook Kullanmaması İçin Nedenler

AhmetHalim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kadim Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Nereden:
-
Mesajlar:
5.087
Konular:
2012
Teşekkür (Etti):
844
Teşekkür (Aldı):
913
Ticaret:
(0) %
0
412
29-04-2015 22:05
#1
1- Bir Kuralı Çiğnemek Kötü Bir Şeydir

Her şeyden önce bir kuralı çiğnemek hataların başında geliyor. Hele de ebebeynler, büyükler bu hatalara göz yumuyor, destekliyorlarsa çocuklar bu durumdan hoşlarına gitmeyen kuralları çiğneyebilecekleri mesajını alırlar. O yüzden kural kuraldır ve her ne kadar istiyor da olsalar çocuklar bu kurala uymalılar.

2- Güvenlik Riskleri Fazla

İnternette sizleri dolandırmak isteyen çok fazla kişi sırada bekliyor. Bu yüzden zaten sürekli güvenlik uyarıları yapılıyor ve internette verdiğiniz bilgilere, paylaştıklarınıza dikkat edin diyoruz. Büyük insanlar bile bilgi paylaşımı konusunda kritik hatalar yapabilirken çocukların farkında olmadan ne tür kişisel bilgileri paylaşabileceklerini bilemeyiz.

Paylaşılan bilgiler dışında internet kullanıcılarına kurulan birçok tuzak da var. Kopya siteler, spam maille şifre çalma çabaları da küçük çocukları tehtit edebiliyor. Peki sizce bir çocuk bu konularda ne kadar dikkatli olabilir?

3- Zamanı Facebook İle Öldürmek

Büyüklerin de en büyük sorunu belki de verimli geçirilebilecek boş zamanları Facebook ile öldürmek. Facebook bir eğlence aracı olarak görülebilir tabii, Facebook kullanımına karşı değiliz ve faydalı kullanılabileceğine de inanıyoruz ancak günlük kullanımda aşırıya kaçılması zaman öldürmekten başka bir şey değil aslında. İşte çocuklarımızın da tam büyüme, gelişme ve öğrenme zamanlarında hipnoz olmuş gibi bir internet sitesi karşısında zaman öldürmeleri ne kadar kabul edilebilir sizce?

4- Zararlı İçerikle Karşılaşmak

Facebook’ta da birçok zararlı içerik mevcut ve bir çocuğun Facebook kullanımı sırasında bir zararlı içerikle karşı karşıya gelmesi çok olası bir durum. Hal böyle iken bir çocuğun nelere yakın durması, nelerden uzak durması gerektiğini belirleyebilmesi zor. Bunun yanında tabii doğrudan yönelimler dışında arkadaş olarak eklenen kişilerin de yaptığı paylaşımlar anında karşısına çıkabilecektir.

Doğrudan zararlı bir içerik barındıran paylaşımların dışında belki halk arasında normal karşılanan fakat aşırı şiddet içeren paylaşımların yapıldığını da görebiliyoruz. Hal böyle olunca tüm bu içeriklerle çocukların karşı karşıya kalabilmesi ne derecede kabul edilebilir?
---------------------
Ya Al Bayrakla Şereflice Yaşarız,
Ya Kara Toprağa Düşer Şereflice Yatarız !

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler