THT DUYURU

chat
takipci
chat
Seçenekler

Uzmanlar Açıkladı: Facebook'a Neden Bu Kadar Bağımlıyız?

kenzai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderasyon Lideri
Üyelik tarihi:
12/2010
Nereden:
Trondheim
Mesajlar:
8.542
Konular:
1464
Teşekkür (Etti):
3827
Teşekkür (Aldı):
2660
Ticaret:
(0) %
0
390
28-12-2015 22:37
#1
Uzmanlar Açıkladı: Facebook'a Neden Bu Kadar Bağımlıyız?
Bizim gibi işi gereği saatlerce Facebook’ta olmak zorunda olan insanlar dışında hem işini hem de sosyal hayatını etkileyecek düzeyde bağımlı olan Facebook kullanıcıları da yer alıyor. Aslında biz de bu bağımlılığın oluşmasını sağlayan birçok etmen sayabiliriz. (farklı insanlarla tanışma arzusu, “kim, ne paylaşmış” diye sürekli merak edip takip etmek gibi) Bazı uzmanlara göre ise Facebook’a bu kadar bağımlı olmamızı sağlayan 4 ana etmen bulunuyor. 99daysoffreedom.com isimli web sitesi üzerinden yapılan bir araştırmada, araştırmaya katılan kullanıcılardan 99 gün boyunca Facebook’u kullanmamaları istendi. Daha sonra ise deneyin 33. 66. ve 99. günlerinde bu kişilerle iletişime geçilerek bir anket çalışması düzenlendi. Sonuçta ortaya insanların neden Facebook’a bu kadar bağımlı olduğuna dair 4 ana etmen ortaya çıkmış. Bu sebepler sırasıyla şu şekilde:

Alışkanlık


Çıkan sonuçların ilkinde, Facebook’un bir alışkanlık haline gelmesi yer alıyor. Deneklerden bazıları, ilk 10 gün içerisinde internet tarayıcısını ne zaman açsalar ellerinin “f” harfine doğru gittiğini söylüyorlar. Bu da Facebook’a ne kadar alışkın olduğumuzu gösteriyor.

Gizlilik ve gözlem


Gizlilik ayarlarının tamamen bizim kontrolümüzde olması, Facebook’un kullanıcılara yönelik uygulamaya aldığı en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Fakat gizlilik konusunda hala tereddütte bulunan insanlar var. Bu kişiler, etiketlendiği fotoğrafların nasıl, nerede ve kimler tarafından görüldüğünü gözlemlemek için Facebook’a olan bağımlılığını yok edemiyor.

Ruh halleri


Araştırmaya katılan kişiler, kendilerini kötü hissettikleri zamanlarda daha çok Facebook’a giriş yapmak istemişler. Yani herhangi bir şeye canımız sıkıldığında aklımıza ilk gelen şeylerden bir tanesi Facebook’a girmek oluyormuş.

Diğer sosyal medya sitelerine yönelmek


Şu bir gerçek ki sosyal ağlar içerisinde birçoğumuzun odak noktası genelde Facebook oluyor. Fakat araştırmaya katılan 5 bin kişi, Twitter gibi sosyal ağlara ağırlık vererek Facebook kullanımını biraz daha azalttı. Araştırma sonrası kendi kararlarıyla Facebook’a olan ilgilerini azalttığı görülen denekler, bir bakıma Facebook’un hayatlarında ne kadar yer kapladığını bu deney sayesinde fark etmiş oldu.
---------------------
Rèd-Kiit . Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler