THT DUYURU

chat
takipci
Seçenekler

Facebook'un yeni kullanım Sözleşmesi Neler Getiriyor ?

Ali Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Mesajlar:
705
Konular:
33
Teşekkür (Etti):
66
Teşekkür (Aldı):
99
Ticaret:
(0) %
0
396
03-01-2016 09:35
#1
Facebook’un geçen hafta duyurduğu yeni kullanım sözleşmesi kullanıcılar arasında tepkilere neden oluyor. Özellikle veri paylaşımı konusunda ortaya çıkan bilgiler Facebook’ta gerçekleşen değişimin göstergesi.

Geçtiğimiz aylarda Google’ın sürekli kullanım sözleşmesiyle ilgili duyurular yaptığına tanık oluyorduk. Bunun sebebi firmanın kullanım hakları sözleşmesinde değişikliğe gitmesi ve bunu tüm kullanıcılarına bildirmek durumunda olmasıydı. Aynı durum şimdilerde Facebook için de geçerli ve yeni kullanım hakları sözleşmesi kullanıcılar arasında tepkiye neden oluyor.Facebook’un yeni kullanıcı sözleşmesi hakkında oylama sistemini kaldırması halen tartışılırken sözleşmede yer alan detaylar da gündeme geliyor. Facebook, özellikle kullanıcılara ait verilerin toplanması konusunda önemli değişiklikler yapmak istiyor. Yayınlanan dokümanlarda yapılan incelemelere göre Facebook, bilgilerinizi başka sitelerle paylaşmak istiyor. Eğer yeni kurallar işlemeye başlarsa size ait bilgiler reklam gösterimi için değerlendirilecek. Yani bir sayfayı beğendiğinizde, bir ileti yazdığınızda ya da bir paylaşımda bulunduğunuzda Facebook bunları inceleyecek ve size ne tür reklamlar gösterebileceğine karar verecek. Aslında site içerisinde gösterilen reklamlarda bu yöntem uzun süredir kullanılıyor. Fakat yeni dönemde Facebook dışındaki sitelerde göreceğiniz reklamlarda da sizin verileriniz kullanılabilecek.

Google bunu Adsense hizmetiyle uyguluyor ve yaptığınız aramalara ait bilgiler size gösterilecek reklamların seçiminde kullanılıyor. Yani sistem sizin Türkiye’de bulunduğunuzu algılıyor ve 9Gag gibi yabancı bir siteye girseniz dahi Ali Ağaoğlu’nun reklamları karşınıza çıkıyor. İşte Facebook’un yapmak istediği de bu.

Kullanıcılardan bu denli tepki çeken bir hamle neden yapılmak istenir diye düşünüyorsanız sebebi tamamen duygusal. Facebook’un yatırımcıları şirketin daha fazla kâr etmesini istiyor fakat inanılmaz trafiğine rağmen gelirler istenen seviyede değil. Dolayısıyla Facebook yeni reklam yöntemleriyle daha fazla para kazanmayı hedefliyor.

Facebook şuan oy ve yorum sisteminden beklediğini bulamamış durumda. Fakat yeni kuralların uygulanabilir olması için kullanıcılara kapsamlı bir bildirim yapılması gerekecek. Dolayısıyla Facebook’ta bir değişim yaşandığında bu konuda bilginiz olacaktır. Profilinizde “Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!” gibi mesajlar paylaşmanın yasal bir etkisi bulunmuyor.
---------------------
[Ali Han]
Türklerin Sabrımı Sınanır Bre Gafil !
Konu Ali Han tarafından (03-01-2016 09:38 Saat 09:38 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler