THT DUYURU

takipci
chat
Seçenekler

Facebook Virüslerinden Korunmak

2nokta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2013
Yaş:
28
Mesajlar:
16.710
Konular:
2064
Teşekkür (Etti):
10560
Teşekkür (Aldı):
7581
Ticaret:
(0) %
06-01-2016 21:05
#1
Facebook Virüslerinden Korunmak
Facebook Uygulamalarını Kullanırken Tedbirli Olun
Facebook üzerinde oyun için veya farklı farklı hizmetler için birçok uygulama kullanılıyor. Uygulamalar, Facebook hesabınızı kullanmak için sizden yetki isterler ve siz de verirsiniz. Ne yetki istediği uygulamayı kabul ederken bellidir fakat insanlar genellikle buna dikkat etmez. Uygulamayı sunanların güvenilirliğini de pek sorgulamaz. Dolayısıyla uygulama kötü niyetliyse ve sizden duvarınızda paylaşım yapmak için izin aldıysa, sizin duvarınızı kendi çıkarları için kullanacaktır.
Bu durumdan sakınmanın öncelikli yolu, tabii ki izin verdiğimiz uygulamaların güvenirliğine dikkat etmek, her uygulamayı kabul etmemek.
Daha sonrada şu iki yöntemden birisini kullanarak, uygulamanızın duvarınızı kullanmanızı veya arkadaşlarınızın bu uygulamanın yapacağı paylaşımları görmesini engelleyebilirsiniz.

Burası bir uygulama izin sayfasında karşınıza çıkan ikinci adım, burada size bu uygulamanın duvarınızda paylaşım yapmak istediğini söylüyor. Eğer kullandığınız bu uygulamanın sizin adına paylaşım yapmasını istemiyorsanız, burada ya "Geç" butonuna basarak bu izni vermeyebilirsiniz veya görünürlük ayarlarını "Sadece Ben" seçerek bu uygulamanın yapacağı paylaşımları arkadaşlarınızın görmesini engelleyebilirsiniz.
Bu işlem, bir uygulamayı kullanmak istediğinizde fakat bu uygulamaya tam olarak güvenemediğinizde size çok yardımcı olacaktır.
Virüslü Dosya ve Eklentilere Dikkat
Bilgisayarınıza veya kullandığınız tarayıcıya virüs bulaşması için bir dosya indirmiş olmalısınız. Burada Chrome tarayıcısının deneyimli olmayan kullanıcılar için bir dezavantajı var. Diğer tarayıcıların birçoğunda bir dosya indirmek için tıkladığınızda size bir uyarı verir, kabul ettiğinizde başlar. Fakat Chrome tarayıcısı sitenin kendisine ve dosyanın türüne göre birçok durumda sadece gerekli linke tıklamanız halinde dosyayı indirmeye başlıyor. Sol alt köşede bir uyarı çıkıyor ve siz ne oluyor gibisinden tıkladığınızda zaten virüs dosyasını çalıştırmış oluyorsunuz.
Her tarayıcıda buna dikkat etmek gerekiyor fakat Chrome kullanıcıları ayrıca dikkatli olmalı. İndirilen dosyaları iyi gözlemlemeli ve her şeye tıklamamalı.
Chrome'da dosyaların inmesini zorlaştırmak için şu ayarı yapmanızı tavsiye ederim;
Menü > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster...
Burada "İndirmeden önce her dosyanın nereye kaydedileceğini sor" diye bir seçenek var. Bu seçeneği işaretleyip dosyanın direk inmesini engellemiş olursunuz. Yani en azından her seferinde nereye kaydetmesini soracağından işi bir kademe uzatmış olursunuz.
Facebook Etiketlemeleri Onayınıza Sunulsun
Facebook'ta size virüs bulaşmasa bile arkadaşlarınıza virüs bulaşması sizi olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle etiketleme virüslerinin hat safhada olduğu bu aralar, etiketlemeleriniz onaya sunulmuyorsa, bu virüse sizin listenizdeki insanlarda maruz kalabiliyor. Etiketlerin onaya sunulmasını istiyorsanız aşağıdaki ayarları yapmalısınız;

Altın Kural; Her Şeye Tıklamayın!
Evet, en önemlisi bu; her şeye tıklamayın. Maalesef çeşit çeşit virüs var ve genelde bu virüsleri hepsi meraktan bulaşıyor. O yüzden, virüsün nasıl bulaşacağı değişebilir ama neden bulaştığı çok değişmiyor, meraktan!

ALINTI.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler