THT DUYURU

takipci
chat
Seçenekler

Facebook Hesap Güvenliği Arttırma

KaNuNSuZ65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
65 VaN 65
Mesajlar:
905
Konular:
179
Teşekkür (Etti):
133
Teşekkür (Aldı):
254
Ticaret:
(0) %
11-01-2016 20:15
#1
Post
Facebook Hesap Güvenliği Arttırma

Facebook hesabınızın çalınmasını önlemek için almanız gereken önlemleri, yapmanız gerekenleri ve daha fazlası hakkında bilgiyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağım.


Facebook bildiğiniz gibi Dünya’da en çok kullanılan sosyal ağ. Kullanıcı sayısı fazla olunca güvenlik de önem kazanıyor. Her ne kadar o kadar kullanıcı arasından benim hesabıma bir şey olmaz deseniz de, çalınma durumlarında binlerce hatta bazen milyonlarca kullanıcının bilgisi çalınabiliyor.
Yani benim başıma gelmez deyip önlem almamak çok büyük kayıplara neden olabilir. Bu yazımızda Facebook hesap güvenliğini arttırmak ve çalınma durumlarına karşı alabileceğiniz önlemleri açıklayacağım.

İlk Adım: Güçlü ve Karışık Parola

Bir hesabın güvenliğindeki en önemli nokta, hiç kuşkusuz parola olacaktır. Peki, güvenli bir parolayı nasıl oluşturacağız?

1.Sadece harf ve rakam kullanmayın

Kullanıcılar ben yapmıyorum diyor olsa da geçmişte çalınan pek çok hesabın şifresinin İSİM1234 şeklinde olması halen şifrenin önemsenmediğini gösteriyor. Bu nedenle hesap güvenliğiniz için sadece harf ve rakam kullanmayın. Şifrenizde alt tire, tire, nokta vb. işaretlere de yer verin.
İSİM1234 yerine İ2&S_5İ3-M şeklinde bir parola kullanmak hesabınızın güvenliği için çok önemli bir etken olacaktır. Ayrıca şifrenizde büyük ve küçük har kullanımı da yapabilirsiniz. Bu şekilde güvenliği daha da artırabilirsiniz.

2.Karakter sayısı 8 olmak zorunda değil


Kullanıcılar genel olarak en az 8 karakter istendiği için İSİM1234 örneğinde olduğu gibi 8 karakter kullanıyor. Kısa şifre güvenliği çok düşürüyor. Bu nedenle İSİM1234 yerine İ2&S_5İ3-M şeklinde bir parola kullanırsanız güvenliğiniz daha üst düzey olacaktır.

3. Şifrenizi hatırlamak için özel günleri tercih etmeyin

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu şifreyi unutma gibi sorunlar yaşıyor. Bu nedenle doğum günü gibi özel günler şifreye dâhil ediliyor. Bu da güvenliği büyük oranda düşürüyor.
Bunu önlemek ana örnekte belirtmiş olduğum gibi İ2&S_5İ3-M şeklinde bir parola kullanın. Eğer şifrenizi hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, bir yere yazabilir ya da OnePassword gibi servislerden faydalanabilirsiniz.

Telefon Numarası Önemli

Telefon numaranızı Facebook hesabınıza tanımlamak sizlere pek çok şey kazandırabilir. Çünkü pek çok kullanıcı şifresini unuttuğu hesabı kurtarmak için e-posta adresini kullanıyor. Bu kullanıcıların pek çoğu da e-posta adresi ile hesabını kurtaramıyor.
Cep telefonunuzu Facebook’a tanımladığınızdaysa unuttuğunuz şifreyi kolaylıkla sıfırlayabiliyorsunuz.Cep telefonunu numarasını Facebook’a tanımlama nasıl yapılır?

Telefon numaranızı Facebook’a tanımlamak için ilk olarak Facebook’da Hesap Ayarları > Mobil > Telefon Ekle yolunu izleyin. Daha sonra telefonunuzdan F yazıp 3266’ya mesaj gönderin.
Son olarak bir mesaj alacaksınız ve gelen mesajdaki kodu daha önce girdiğiniz Telefon Ekle sayfasındaki onay kodu bölümüne gireceksiniz. Onay kodunu girdikten sonra işlem tamamlanacak.

Tanımadığınız Kişilere Dikkat

Özellikle erkek kullanıcıları mağdur eden bu durumu engellemek için, tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini reddetmeniz gerekiyor. Aksi durumda, tehlikeli olabilecek kişilerin, hesabınızdaki bilgileri görebilmesine izin vermiş oluyorsunuz.

Giriş Onayları Kurtarıcı Olabilir

Giriş onayları eğer hiç bilinmeyen bir bilgisayardan giriş yapılırsa, o bilgisayardan hesabınızda oturum açılması engelleniyor. Ancak bu durum, sizleri korkutmasın. Eğer hesabınızın başındaki kişi, gerçekten sizseniz hesabınızı her bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.Giriş Onaylarını etkinleştirme nasıl yapılır?

Giriş onaylarını etkinleştirmek için ilk olarak Ayarlar > Güvenlik > Giriş Onayları yolunu izleyin. Açtığınız bölümdeki küçük kutucuğu işaretleyin ve değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.

Reklamlar ya da Bağlantılar Virüslü Olabilir

Eğer normalde bilmediğiniz bir sayfa tarafından bir bağlantı görürseniz, tıklamadan önce iki kere düşünün. Çünkü tıkladığınız bağlantıda virüs olma ihtimali son derece yüksek olacaktır.
Aynı durum reklamlar için de geçerli. Ancak Facebook, bu konuda önlemler aldığı için burada daha az dikkatli olabilirsiniz.
Ayrıca eğer bir arkadaşınız tarafından onlarca kişinin etiketlendiği bir gönderi görürseniz, o bağlantıya asla tıklamayın. Eğer etiketlenen sizseniz, etiketi kaldırın. Etiketi kaldıramazsanız arkadaşınıza paylaşımla ilgili mesaj atın ve gönderiyi zaman tünelinden kaldırmasını isteyin.

Tanınmayan Cihazlar Tehlike Saçıyor

Eğer evinizde bilgisayar yoksa ve sürekli başka cihazlarda oturum açıyorsanız, almanız gereken birkaç önlem var.
1.Oturumu sürekli açık tutmayın

Eğer tanımadığınız bir cihazda oturum açıyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk şey, oturumun sürekli açık olması durumudur. Eğer oturum açarken oturumu sürekli açık tut derseniz, siz oturumu kapatana kadar ya da kullandığınız tarayıcının geçmişini silinene kadar oturumunuz açık kalır. Bu da hesabınızı tehlikeye sokabilir.
Ancak oturumu sürekli açık tut butonuna tıklamazsanız, tarayıcıyı kapattığınızda hesabınızda otomatik olarak kapanır.

2. Tarayıcı geçmişini temizleyin

Eğer tanımadığınız bir bilgisayarda oturum açtıysanız, işiniz bittikten ve oturumu kapattıktan sonra geçmişinizi temizleyin. Aksi durumda, tanımadığınız kişiler, hesap geçmişinize ulaşabilir. Ya da deneyimli kişiler, o bilgisayarı kullanarak şifrenize bile erişebilir.

3.Tarayıcı şifreyi hatırlamasın
Eğer tanımadığınız bir bilgisayarda oturum açıyorsanız, kullancığınız tarayıcının şifrenizi hatırlamasına izin vermeyin. Eğer daha önce izin verdiyseniz, tarayıcı geçmişini ve verilerini detaylı şekilde silere hesap güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
Eğer anlattığımız önlemleri, dikkate alırsanız, hesabınızın güvenliğini büyük oranda korursunuz. Bu şekilde, hesabınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.
---------------------
Korkuyorsunuz Çünkü, Osmanlı Uyanıyor
iNCi KeFaL Teşekkür etti.
Ahmet Halim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
Adana
Mesajlar:
1.260
Konular:
237
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
330
Ticaret:
(0) %
11-01-2016 20:16
#2
Güvenlik önemlidir. Yararlı bilgi.. Saolun
iNCi KeFaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Mesajlar:
123
Konular:
27
Teşekkür (Etti):
44
Teşekkür (Aldı):
9
Ticaret:
(0) %
11-01-2016 20:19
#3
Faydalı konu hep açık aramak olmaz açıkları kapamakta gerek.
GalaxyOfGuardin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
12/2014
Nereden:
Eskişehir
Yaş:
19
Mesajlar:
524
Konular:
24
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
49
Ticaret:
(0) %
11-01-2016 21:08
#4
Eline sağlık hocam bilmedğimim
şeylerde varmış eline sağlık
Siriux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Mesajlar:
85
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
70
Teşekkür (Aldı):
23
Ticaret:
(0) %
11-01-2016 21:09
#5
Güzel Konu (Yararlı) Ellerine Sağlık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler