THT DUYURU

takipci
chat
Seçenekler

2004 Yılından İtibaren Facebook’u Satın Almak İsteyen Fakat Avucunu Yalayan 8 Şirket

'DARKDEAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
(nowhere) in
Mesajlar:
598
Konular:
242
Teşekkür (Etti):
57
Teşekkür (Aldı):
122
Ticaret:
(0) %
12-01-2016 12:07
#1
2004 Yılından İtibaren Facebook’u Satın Almak İsteyen Fakat Avucunu Yalayan 8 Şirket
Zuckerberg’in Facebook’u kurmasının ardından kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen bazı şirketler, büyük bir potansiyele sahip olduğunu öngördüğü sosyal ağı satın almak istedi. Bu şirketler arasında Google, Yahoo ve Microsoft gibi dev isimler de yer alıyor. Listemizde, satın almak amacıyla Facebook’un kapısını çalan fakat eli boş dönen 9 şirket ve önerdiği paralara bir bakalım.

Facebook’un potansiyelini ilk fark eden bir iş adamı olmuş. 2004 yılının Haziran ayında Facebook’a 10 milyon dolarlık bir teklif yapılmış fakat Zuckerberg bunu reddetmiş.
Aynı yıl Friendster da Facebook’u satın almak istemiş fakat başarılı olmamış.Yine 2004 yılında, bu sefer Google Facebook’un kapısını çalmış. Ortalama 50 milyon dolarlık bir teklif yapılmış fakat Zuckerberg, Google’a da sosyal ağı satmamış.2005 yılının Mart ayında Viacom, Facebook’a 75 milyon dolar önermiş. Zuckerberg, Viacom’a da ‘hadi başka kapıya’ demiş.Facebook’un o dönemlerdeki en büyük rakibi olan MySpace de rakibinin inanılmaz bir ivme yakaladığını fark edip teklifte bulunmuş. Elbette başaramamış.Viacom, aynı yıl Facebook’a bir teklif daha yapmış. Miktar bu sefer biraz daha artmış olmasına rağmen Facebook tekrar reddetmiş.2005 yılı, adeta Facebook’u satın almak isteyen şirketlerin yılı olmuş. NBC de Facebook’a bir teklifte bulunmuş, pek kaale alınmamışlar.İlk ciddi teklif ise Yahoo’dan gelmiş. Facebook, 2006 yılında 1 milyar dolar teklif eden Yahoo’nun bu teklifini de kabul etmemiş.2006’da AOL da Facebook’a talip olmuş ve Yahoo gibi 1 milyar dolar civarında bir rakam önermiş. Facebook yine ‘ı ıh’ demiş.Yahoo, yılın sonlarına doğru rakamı epey yükselterek Facebook’un kapısını tekrar çalmış. Zuckerberg zilin sesini duymazdan gelip espressosunu içmeye devam etmiş.Ve son olarak o dönem Microsoft’un patronu Steve Ballmer, bir oturumda “15 milyar dolar ödeyip Facebook’u neden satın almayalım?” şeklinde soru sormuştu. (sen ödersin de Facebook ‘he’ der mi, bir de o var)

---------------------
SİNCE 2006

EMEKLİ MODERATÖR

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler