İPUCU

Seçenekler

A'dan Z'ye FACEBOOK //SMK --- M R X & 'TÜRKÇÜ

M R X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2018
Nereden:
<CMD>
Mesajlar:
909
Konular:
192
Teşekkür (Etti):
137
Teşekkür (Aldı):
248
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:04
#1
A'dan Z'ye FACEBOOK //SMK --- M R X & 'TÜRKÇÜ#SOSYAL MEDYA KULÜBÜ

M R X & 'TÜRKÇÜ

Öncelikle merhaba astlarımız, üstlerimiz bugün sizinle paylaşacağımız konu
" Facebook " konularının tamamını kapsayan bir konu olacak.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook’un Kuruluş Öyküsü ve Kısa Tarihi;


Bugün geldiği noktada yüz milyonlarca kişiyi birbirine bağlayan Facebook ağı, bundan tam 14 yıl önce, 2004 yılında doğdu. Site, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Sitenin amacı bugünkinden çok farklı olmasa da kapsamı oldukça dardı. Zukerberg, sitesini sadece Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Yani Facebook’a (O zamanki adı The Facebook idi) sadece Harvard öğrencileri kayıt olabiliyorlardı.


Zukerberg, Facebook’un üniversitesindeki hızlı yayılışından yola çıkarak projesinin daha fazla kişiye ulaşabileceğini düşünmüş olacak ki hedefine diğer üniversiteleri de dahil etti. Kısa süre sonra Boston civarındaki diğer üniversiteleri de içine alan Facebook, iki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. Facebook’un ağına kayıt olanlar o kadar hızla arttı ki sadece bir yıl içerisinde ABD’deki tüm üniversiteler Facebook’a dahil oldu.


Amerikan üniversitelerini kasıp kavuran Facebook’un kampüslerden dışarı taşması da fazla uzun sürmedi. Bir yılın ardından Facebook ağının içine liseler ve bazı büyük şirketler de dahil oldu.


Facebook’taki kırılma ise 11 Eylül 2006 tarihinde yaşandı. Bu gün itibarıyla Facebook tüm e-posta adreslerine açıldı. Facebook’a katılan kullanıcılar diledikleri ağlara tıpkı bugün olduğu gibi liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmeye başladı.


Geldiğimiz noktada Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir. Sosyal medya siteleri arasındaki öncü görevini sürdüren sosyal ağ, bu mecralar arasında “Amiral Gemisi” olarak kabul edilmektedir.


Aradan geçen on yıla rağmen hala internet sektöründe var olan ve daha da önemlisi her geçen gün biraz daha popüler hale gelen Facebook, kurucusu Mark Zukerberg’i zengin ederken binlerce kişiye de istihdam sağlamaya başladı.


Yüz milyonlarca insanı tek bir ağa bağlamayı başaran ve kısa sürede kendi networkünüzü kurmanızı sağlayan Facebook’ta henüz yer almadıysanız geç kaldınız demektir. Size önerimiz bir an önce Facebook deneyimini yaşamanız yönünde olacaktır.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook ismini Nereden almıştır ?


Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++

Facebook Business Manager nedir?


Facebook reklam hesabınızı, sayfanızı, piksellerinizi, hedef kitlelerinizi, kişilerinizi altında bulunduran bir çatı olarak düşünebilirsiniz. Facebook ve Instagram’da yapacağınız her şeyin ayarlarını Business Manager hesabınızda yönetebilirsiniz ve her araç için ilgili kişilere yetki verebilirsiniz.


Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?


Facebook sayfanızı, Instagram hesabınızı, hedef kitlenizi ve reklam hesaplarınızı tek bir yerden kolayca yönetmenizi sağlar.
Hesabınızdaki hangi araca hangi kişilerin yetkisi olduğunu görebilir, bu yetkileri değiştirebilirsiniz.
Dijital pazarlama ajansınıza reklam hesaplarınızı ya da sayfanızı yönetmeleri için erişim verebilirsiniz.
Facebook ve Instagram’da yapacağınız tüm işlemleri tek bir yerden yönetebilirsiniz.Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma


https://business.facebook.com/overview/ adresini ziyaret edin.
Sağ üstte bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.
İşletmenizin adını girin, ardından adınızı ve e-posta adresinizi girin.
“Bitir” butonuna tıklatın ve Facebook Business Manager hesabınız hazır.++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook ve Instagram Türkiye istatistikleri


İngiltere merkezli We Are Social’ın 2018 yılı araştırmasına göre, Türkiye’de 51 milyon Facebook, 33 milyon da Instagram hesabı bulunuyor.We Are Social’ın 2018 yılı araştırmasına göre, 81 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 54 milyon 330 bin kişi aktif olarak internet kullanıyor. Bu kitlenin yüzde 84’ü internete düzenli olarak her gün giriyor ve PC, tablet ya da akıllı telefonlar aracılığıyla ortalama 7 saatlerini internette dolaşarak geçiriyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de 51 milyon Facebook, 33 milyon da Instagram hesabı bulunuyor.

Facebook kullanıcısı sayısında ilk üç sırayı Hindistan – 250 milyon, İngiltere – 230 milyon ve Brezilya – 130 milyon paylaşırken, Türkiye 51 milyon kullanıcıyla Tayland ile birlikte 8. sırayı paylaşıyor.


Şehirler bazındaki sıralamada ise İstanbul 14 milyon kullanıcı ile Mexico City, Quezon City – Filipinler ile beraber beşinci sırada yer alıyor. En çok Facebook hesabının 22 milyonla Tayland’ın 8 milyon nüfuslu başkenti Bangkok’ta olması dikkati çekiyor.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook'un Az Bilinen 10 Özelliği


1.35 milyar aktif kullancısı ile sosyal medyanın en büyüğü olan Facebook, 10 yılı aşkın bir süredir hayatımızda. Siteyi güncel tutmak adına sürekli yeni özellikleri kullanıma sunan Facebook hakkında bilmediğiniz 10 özelliği sizler için derledik.​


1.Dosya Paylaşımı​

Facebook'taki mesaj kutusunun sağ üst köşesinde bulunan 'dosya ekle' butonu ile karşı tarafa dosya gönderebilirsiniz.​2.Sık kullanılanlar listesi​

Facebook'ta Twitter'dakine benzer bir liste seçeneği bulunuyor. Haber Kaynağının solunda ve profil resminizin tam altında bulunan kısma tıklayarak beğendiğiniz paylaşımları favorilerinize kaydedebiliyorsunuz.​3.Mobil Bildirimler​

Akıllı cihazınızdaki Facebook uygulamasında 'gizlilik ayarları'nın içinde yer alan 'bildirimler' seçeneğinden istediğiniz bildirimleri kapatıp açabiliyorsunuz.​4.Paylaşımları Kaydedin​

Arkadaş listenizdeki bir kişi tarafından yapılan paylaşımı kaydedip daha sonra inceleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için paylaşımın sol üst köşesinde bulunan 'save this link' (bu linki kaydet) seçeneğine tıklamanız yeterli.​5.Facebook Geçmişinize Bakın​

http://www.facebook.com/us adresine giren kullanıcılar Facebook'ta geçirdikleri süre boyunca yaptıklarının bir listesini görebiliyor.​6.Hesabınıza kimler girmiş​

Facebook hesabınıza sizin dışınızda kişi veya kişiler tarafından girilip girilmediğini öğrenmek oldukça kolay. Ayarlar bölümünde yer alan "Where You're Logged In" seçeneğine tıkladığını zaman Facebook, en son nerelerde platforma giriş yaptığınızın dökümünü çıkartıyor.​7.Diğer Mesajlar​

Uygulamalardan gelen mesajlar mesaj kutunuzda ayrı bir bölmede toplanıyor. Mesaj kısmının sol üst kısmında yer alan 'other' (Diğer mesajlar) seçeneğine tıklayarak bu mesajlara ulaşabiliyorsunuz.​8.Sayfayı baş aşağı etmek mümkün​

Ayarlar kısmında Genel seçeneğinin altında bulunan Dil bölümünde English (Upside Down) ana dilini seçin. bu işlemin ardından sayfanız baş aşağı hale gelecek.​9.Tüm bildirimleri görebilirsiniz​

Kendi Facebook sayfanızda sağ üst köşede görebileceğiniz 'Hareketler Dökümü' bölümünden bugüne kadar sizinle ilgili tüm bildirimleri ve diğer hareketleri görebilirsiniz.​10.Embed özelliği​

Bir paylaşımda bulunurken sağ üst köşede bulunan 'embed post' seçeneği sayesinde diğer platformlarda yer alan içeriği kendi sayfanızda yayınlayabilirsiniz


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++

Facebook'un üç milyarderi

Forbes dergisinin listesinde Microsoft'un patronu Bill Gates üst üste 17. kez birinci sırada yer aldı. Facebook'un üç kurucusu listede kendine yer buldu. En genç zengin de yine Facebook'tan.

Amerikan Forbes dergisi, en zengin 400 ABD'li 2010 listesini açıkladı. Microsoft'un patronu Bill Gates, 54 milyar dolarlık servetiyle bir kez daha listenin en üst basamağında yer aldı. Böylece Gates, arka arkaya 17. kez birincilik koltuğunu başkasına kaptırmamış oldu.

Bill Gates'i 45 milyar dolarla ünlü yatırım gurusu Warren Buffett, 27 milyar dolarla ise yazılım devi Oracle'ın kurucusu Larry Ellison takip etti.

Bill Gates'in ardından ikinci sırayı servetini 5 milyar dolar artırarak 45 milyar dolara çıkaran Warren Buffet, üçüncü sırayı ise 27 milyar dolar değerindeki serveti ile Oracle'ın kurucusu Larry Ellison aldı.


Listenin dördüncü sırasında Wall-Mart'ın varisi Christy Walton servetini, bu yıl 24 milyar dolara çıkarırken, Koch Kardeşler 21,5 milyar dolarlık servetleri ile beşinci sırayı paylaştı.

Mark Zuckerberg servetini yüzde 245 artırdı.


++++++++++++++++++
++++++++++++++++++


Facebook'un Zararları ve YararlarıYararları:

1- Eski Arkadaşlarınızı Bulabilirsiniz. + Yeni Dostluklar

Eski arkadaşlarınızı bularak onlar ile yeniden sohbet etme olasılığınız oldukça artış gösteriyor. Aynı şekilde yeni arkadaşlar ile tanışarak, etrafınızda ki arkadaş sayınızı fazlasıyla arttırabiliyorsunuz. Zaten Facebook’un ilk ikinci ve üçüncü açılış amacı bu maddeler.

2- Eğlenebiliyorsunuz, Sıkıntınız Gidiyor

Son zamanlarda çok fazla açılan komedi sayfaları, paylaşılan gönderiler insanları yeri geliyor güldürüyor, yeri geliyor kahkahaya boğuyor. Bu gibi sayfalar ve gönderiler sıkıntılarınızı, üzüntülerinizi az miktarda olsa unutturuyor. Aynı şekilde sayfalar oluşturarak sizde insanlara bu şekilde hizmet verebilirsiniz. Facebook içerisinde ki binlerce oyunlar sayesinde de sıkıntınız eminim gidecektir. Önemli olan yararlı oyunu bulmak.

3- Sayfa, Grup veya Etkinlik Oluşturarak Amacınızı Yaygın Hale Getirebilirsiniz

Günümüzde gerçekleşen bir çok olaya insanların bir çoğu tepki gösterirken, bir çoğuda olumlu bakıyor. Sizde olumlu veya olumsuz tepkilerinizi, protestolarınızı sayfa, grup veya etkinlik oluşturarak insanlara bildirip onlarıda davanıza davet edebilirsiniz. Aynı şekilde hafta sonu yemeğinize, düğününüze veya herhangi bir topluluk gezinize etkinlik oluşturarak arkadaşlarınızı çağırabilirsiniz.

4- Sayfalardan Para Kazanabilirsiniz

Bu işi yaparmısınız hiç bilmiyorum ancak, ortalama 3 senedir Facebook sayfa ticaretinin içerisindeyim. Ve oldukça yüksek miktarlar söz konusu. Facebook sayfası açıp, içeriğini güzelleştirip satabilirsiniz. Veya paralı reklam atarak kendi gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

5- İngilizce Seviyeniz Artacaktır

Bildiğiniz gibi Facebook ingilizce bir site olarak kuruldu. Zaman geçtikçe Mark arkadaşımız, sitesinin Türkiye’de kullanılabilmesi için Türkçe sürümünü çıkarmış. Ancak sitenin bazı bölgelerinde hala ingilizce kelimeler bulunmakta. Ve arada bir bazı bölümleri kafayı yiyerek, İngilizce olarak gözüküyor. Buda hali ile bizlere az buz da olsa İngilizce bakımından yarar sağlıyor.

Zararları:

1- Bağımlılık!

Son zamanlarda İnternet, insanların asla kopamadıkları bir unsur haline geldi. Ancak internette çok fazla takılmak bir zaman sonra insanları bıktırır. Facebook sitesi olmadan önce, insanlar internette sadece istediğini aratırlar, oyun oynarlar ve bir zaman sonra çıkarlardı. Facebook çıktı çıkalı, insanlar internet konusunda bağımlı oldu. Telefonlarına Facebook için özel paketler yaptırdılar. Bilgisayardan internete girerken illa ki ilk girdikleri site Facebook olmaya başladı. Bu husus sebebiyle, sizlerin Facebook’a bağımlı olmamanızı tavsiye ediyorum!

2- Güvenmeyin, Kandırılabilirsiniz!

Facebook çıktı çıkalı, insanların iletişim kurmaları çok daha kolay bir hal aldı. Facebook sohbet olsun, mesajlaşma olsun birbirleri ile daha kolay iletişim kuran insanlar içerisinden bazı art niyetli kişiler, masum insanları değişik yönler ile kandırmaya başladılar. Bunlar, şantaj, korkutma vb. yöntemlerdir. Facebook sitesine kayıt olmadan önce bu maddeyide göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer kayıt olduysanız, tanımadığınız kişileri eklemeyin veya tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini, mesajları veya dürtmeleri yanıtlamayın. Daha önceden eklediğiniz kişiler içerisinden tanımadığınız kişiler ile muhabbet kurmamaya çalışın. Hatta ve hatta, tüm profilinizi sadece arkadaşlarınıza açın!

Güven konusunda her zaman titiz olun. Websiteniz veya Facebook sayfanız varsa eğer, onlara yapacağınız bir iş için Facebook’tan kişiler ile konuşmak yerine, firmalaşmış şirketler ile anlaşmalar yapın.

3- Özentilik Bulaşabilir!

Profesyonel fotoğraf makinasına sahip arkadaşlarınızın emin olun bir çok arkadaşı vardır. Çektiği fotoğrafları direk olarak profiline atar ve ortalama 100-200 kişi beğenir. Ve o kişinin aynı şekilde gönderileri de çok fazla beğeni almaktadır. Bu durum yavaş yavaş size veya çocuğunuza tesir edebilir. Resmen ‘Fame’ olabilmek için savaş verirsiniz! Dikkatli olun.

4- Hayaliniz Varsa, Sayfa Açabilirsiniz!

Facebook çıktı çıkalı, etrafta yazar-fotoğrafçı vb. meslekleri hayal edinmiş bir çok genç ortaya çıktı. Yetenekli olan dostlarımıza hiç bir şey demiyorum ancak hayalleriniz varsa sayfa açabilirsiniz. Açtığınız sayfayı büyüteceksiniz. Arkadaş ortamı ile en fazla 1000 kişi olacak sayfanız. Yılmadan usanmadan devam edeceksiniz ancak çok geçmeyecek, bir sene sonra sayfanız küçük diye hayalleriniz çökecek. Ve boşu boşuna adınıza bir sayfa oluşturmuş olacaksınız. O yüzden tavsiyem, hiç bulaşmayın bu kişisel sayfa işlerine!---------------------

Webmaster Front-end Developer
Konu M R X tarafından (20-04-2018 21:01 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.
R4V3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Antalya
Yaş:
21
Mesajlar:
5.809
Konular:
318
Teşekkür (Etti):
681
Teşekkür (Aldı):
1999
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:09
#2
Ellerinize sağlık beyler..
'TÜRKÇÜ, POYRAZ4680 Teşekkür etti.
megat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Stajyer Moderatör
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
3.106
Konular:
311
Teşekkür (Etti):
854
Teşekkür (Aldı):
671
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:10
#3
Ellerinize sağlık bu tarz konuların devamını bekliyoruz
'TÜRKÇÜ, POYRAZ4680 Teşekkür etti.
THE HACKER 21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
2.941
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
201
Teşekkür (Aldı):
921
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:14
#4
Elinize Sağlık Yararlı Paylaşım Olmuş
'TÜRKÇÜ, POYRAZ4680 Teşekkür etti.
Ceys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Süper Moderatör
Üyelik tarihi:
04/2016
Mesajlar:
7.026
Konular:
690
Teşekkür (Etti):
144
Teşekkür (Aldı):
3102
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:14
#5
Elinize sağlık.
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
Laurange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Žümbérk
Yaş:
100
Mesajlar:
1.947
Konular:
107
Teşekkür (Etti):
310
Teşekkür (Aldı):
504
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:20
#6
Emeğinize sağlık arkadaşlar Böyle devam
---------------------
˜”*°•.˜”*°• 𝓛𝓪𝓾𝓻𝓪𝓷𝓰𝓮 •°*”˜.•°*”˜
| “Gittiğin yola inandıysan attığın adımlardan korkma.“ |

'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
qwer2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
𐱅D
Mesajlar:
1.051
Konular:
173
Teşekkür (Etti):
441
Teşekkür (Aldı):
202
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:24
#7
Eline Sağlık Renkler Punto Vb Hoş Olmuş Fontlarıda Kullanmalısın Bence Birde Resimler Artarsa Okunulabilirliği Artar Diye Düşünüyorum
---------------------
Bir şeyleri tüketmeye tüketmeye , tükendik kaldık burada.
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
M4K4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
4.266
Konular:
241
Teşekkür (Etti):
131
Teşekkür (Aldı):
847
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 00:53
#8
Eline sağlık
'TÜRKÇÜ Teşekkür etti.
THE_ORDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Sanal Dünya
Mesajlar:
886
Konular:
44
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
260
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 09:10
#9
Elinize Sağlık. Gene uzun bir makaleye karşımızdasınız.
---------------------
İnananlardan emir alan değil,

İnsanlara emir veren olacaksın.

THE_ORDER
M R X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2018
Nereden:
<CMD>
Mesajlar:
909
Konular:
192
Teşekkür (Etti):
137
Teşekkür (Aldı):
248
Ticaret:
(0) %
20-04-2018 20:58
#10
Alıntı:
THE HACKER 21´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinize Sağlık Yararlı Paylaşım Olmuş
Alıntı:
R4V3N´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerinize sağlık beyler..
Alıntı:
megat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerinize sağlık bu tarz konuların devamını bekliyoruz

Teşekkürler, Sizden böyle cümleler duymak çok güzel!
Alıntı:
Cεys´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinize sağlık.
Alıntı:
Laurange´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emeğinize sağlık arkadaşlar Böyle devam
Alıntı:
qwer2000´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline Sağlık Renkler Punto Vb Hoş Olmuş Fontlarıda Kullanmalısın Bence Birde Resimler Artarsa Okunulabilirliği Artar Diye Düşünüyorum

Teşekkürler hocam.
Alıntı:
M4K4R´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık
Alıntı:
THE_ORDER´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinize Sağlık. Gene uzun bir makaleye karşımızdasınız.


Çok teşekkürler. ((:

---------------------

Webmaster Front-end Developer
Konu 'Black Warrior tarafından (21-04-2018 11:13 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı