THT DUYURU

Garip Olaylar(16+) Hiç başınıza ağzımızı açık bırakacak garip bişeyler geldi mi.¿ Buraya yazın.

chat
Seçenekler

Chi gücünü kullanmak

BADWOLF007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2015
Mesajlar:
590
Konular:
101
Teşekkür (Etti):
190
Teşekkür (Aldı):
167
Ticaret:
(0) %
31-05-2017 21:46
#1
Chi gücünü kullanmak


CHİ NEDİR
Tüm yaradılışın özündeki, şeklini , oranını ya da mutlak kaynağını bilemediğimiz yaşam enerjisidir. Buna “kozmik soluk” diyebilirsiniz. Tüm canlıların içindeki evrensel yaşam gücüdür. Bizi diğeri ile ortak kılan ve farklarımızı ortadan kaldıran temel enerjidir. Sıfatımız veya yolculuğumuz nasıl ve ne olursa olsun, aynı kaynaktan besleniriz. Onu tanımlamak için , farkedildiği günden beri pek çok kişi tanımlama ve saptama çabaları içindedir. Görünmeyene olan standart bakış açıları ve hatta korkular, yüz yıllardır çağın uygarlık seviyesini belirlemiştir.

İtici güç olarak yaslandığımız , dayanağı olmayan basit inançlarımız bizleri , aynı şekilde dayanağı olmayan ve kolayca yıkılan hayatlar yaratmamıza ve ancak buna inananlar ile işleyen bir sistem içinde varolmamıza neden olmuştur. Modalar, burjuvanın ağız sulandıran yaşam tarzları ve mutlaka olmalıymış gibi gösterilen hayat modelleri, kimin neye inanacağının patentini almış merciler, her yüzyıl şekil ya da kişileri ile değişse de temeli aynı olan hatalar ile örülmüş uygarlığımız içine sığdırmaya çalıştıkları yeni önerilerini sunmaktalar.

Feng Shui insanın beklentileri ve umutları ile faydalı hale gelen, olumsuzluklardan etkilenmeyen yıkılmaz disiplini ile , hayatımızdaki varolan chi’ nin düzeni üzerine yapılan bir uygulamadır. Chi döngüsel niteliklidir. Nicelik olarak tam saptanamasa bile, Chi ‘ nin hareketleri Yin Yang denilen ve birbirini izleyen ve birbiri olmadan olmayan iki evreden oluşur.

Chi; Tao, yin, yang, elementler, yüksek ben gibi kavramlar ile sıkı sıkıya bağlantılıdır. Tao ‘ nun sözcük anlamı “Yol” ‘ dur. Bu yoldaki her şey , döngüler ve hareketler chi ‘ nin etkisiyle gerçekleşir. Chi bizim her şeyin içinde hissettiğimiz varolma gücüdür.

Chi ‘ nin dönüşme ve dönüştürme gücü aynı zamanda başladığı yere döner, tazelenir, ve yeniden hayat verir. Ancak tamamen tükenmez , yalnızca değişime uğrar. Chi’ nin yarattıkları sayesinde eksi ve artının dengesi her zaman kurulur. Kişi seçimleri ile bunu etkileyecek şeyler yapabilir. Niyetleriniz ve ortaya koyduğunuz olaylar ve objelerin ilişkileri insanların etkileri ile birlikte çeşitli boyutlarda chi yaratır.

Kişi chi ‘ yi tüketebileceği gibi yaratabilir de. Kişi keyif veren bir müzik parçasını bir müzik aleti ile çalıyor ise iyi chi yaratıyordur. Melodilerin düzensiz olduğu bir müzik parçasını çalıyor ise kişi “shar chi” dediğimiz negatif chi yaratıyordur. Hiç temizlenmemiş bir ev “shar chi” doludur. Hatta üretmektedir. Yaprakları sararmış pek çok saksı çiçeğinin olduğu bir salon köşesi düşünelim. Burası doğru chi ‘ ye sahip olmayan, ya da başka bir deyişle chi ‘ sinde sorun olan bir noktadır. Aynı şekilde bir arsa alacağınız zaman eğer etrafta sararmış pek çok çiçeğin olduğu bir yerde ya da kurak bir bölgede iseniz, chi de sorun olan bir bölgedesiniz demektir. Burada yapacağınız chi güçlendirme çalışmaları olmadan, yaşayacağınız evde gerekli huzuru ya da maddi gücü bulamayacaksınızdır.

DIŞ KUVVET

Dış kuvvet hissedilir ve görülür. Sertlik, tekniğin hızı görülebilen ve duyulabilen faktörlerle tespit edilebilir.
Kuvvet gelişiminde amaç; vuruş yapan vücut bölümlerinin çalıştırılması, esnekliklerinin, kuvvetlerinin arttırılması ve vuruş noktaların sertleştirilmesidir. (Yumruk, dirsek, el kenarı gibi) Dış kuvvet çalışması ile görülebilen bir gelişim olacağı için çalışan kişiye yüksek bir moral sağlar. Dikkat edilmesi gereken dış kuvvet gelişimi çalışmalarında aşırıya kaçmamak ve hangi teknikte ustalaşmak istediğimize karar vermektir.
Çünkü aşırı çalışma ; vuruş noktalarında deformasyona sebep olabilir.
Eğer üzerinde çalışacağımız bir teknik seçmezsek teknik karmaşası oluşacak ve ustalık noktasına erişemeyeceksiniz.

Dış kuvvet gelişimini sırası ile şu şekilde çalışmalısınız.

1)-Duruşlar
2)-Demir Yumruk çalışması

a)-Teknik olarak yumruk çalışması,
b)-Yumruk vururken “Chi” gücü kullanımı,
c)-Dambıl ile yumruk çalışımı,
d)Kum torbası ile çalışma,

3)-Ellerin Bakımı
4)-Kol gücü gelişimi
DEMİR YUMRUK ÇALIŞMASI:
At binme duruşunda yumruk vurmaya çalışınız. Tekniği doğru uygulamaya başladığınız zaman, yumruk vuruşunda çığlık kullanmaya başlayınız. Bunun için yumruk vururken “Keeyy” şeklinde bağırın. Yumruk vuruşuna bu şekilde devam ediniz.her yumruk vuruşu arasında 2 saniye duraklayınız. İstediğiniz zaman duraklamadan vurabilirsiniz.
Doğru teknikle ve çığlıkla yumruk vurmaya başladığınız zaman yumruklarınızın arasındaki duraklama süresini arttırınız ve içinizden düşünerek sanki bütün vücudunuzla vuruyormuş gibi yapınız. Fakat vücudunuzda kollarınızdan başka bir yeriniz hareket etmeyecektir. Her yumruk arasında derin nefes alınız, yumruk vururken bir miktar nefes veriniz, diğer kısmını tutunuz. Vuruşunuz bitince diğer kalan nefesinizi verip tekrar derin bir nefes alarak devam ediniz.
Kendinize yumruk gücü arttırmak için dambıl yapınız. (Bunun için ika tane kiloluk teneke konserve kutusu alıp içlerine beton doldurup, betonlar kurumadan arasına sopa veya demir bir çubuk koyunuz). İki dambıl’la yumruk vuruşu çalışınız. Birkaç ay sonra dambılların ağırlıklarını artırınız. İç enerjinizi de yumruk vururken hissetmeye çalışınız.
Dambıl çalışmasını en az iki ay devam ettirdikten sonra, kum torbası ile çalışabilirsiniz. İçine küçük kumaş veya kırpıntı parçalar doldurarak elde edebileceğiniz bir torbadır. Aynı teknikle yumruk vuruşunu bu torbaya yaparak çalışmaya devam ediniz. Çok ileride içine kum doldurulmuş torba ile devam edebilirsiniz.

ELLERİN BAKIMI

Demir gibi bir yumruğa sahip olabilmek için, çalışmalar yapılırken ellerinizi de korumalısınız. Yoksa şekil bozuklukları kolaylıkla meydana gelebilecektir. Demir yumruk çalışmasından önce ve sonra ellerinizi ılık su ile yıkayınız, su içinde tutunuz ve masaj yapınız. Gerekirse özel kremler kullanınız.

KOL GÜCÜ GELİŞTİRME:

Kolunuzun acıya dayanıklılığını artırmalısınız. Bunun için kollarınızı sert kenarlarda gezdirerek ezmelisiniz. Kolunuzu öne uzatınız. Avuç içiniz yere baksın ve eliniz açık olsun. Kolunuzun küçük parmağınız tarafında kalan bölümü üst kol olarak isimlendireceğiz. Dış kolunuzu bir masanın kenarına koyunuz. Yavaş yavaş önce aşağı, sonra yukarı doğru kaydırınız. Kemiğinizin sürterken çıkarttığı sesi hissedeceksiniz. Bunu her iki kol için; hem iç kol ve hem de dış kol için yapınız. Bu çalışma sonucunda kendinizi korumak için blok yaptığınızda kolunuzda hiçbir sızlanma hissetmeyeceksiniz.
Kolunuzdaki darbe gücünü geliştirmek için iki metrelik kalın bir sopa alınız. Bunun yarım metresini toprağa veya betona gömünüz. At Binme duruşuna geçinip kolunuzu sopaya doğru kaldırınız. Kolunuzun temas edeceği bölüme ip yada kendir sarınız. Bu sopaya üst kolunuzu vurunuz. Bu vuruşlar esnasında dirsekler kırılmayacaktır. Bu çalışmayı her iki kol ile de yapınız. Bu çalışma esnasında ve diğer tüm güç geliştirme çalışmaları esnasında öncelikle At Binme duruşunda durmalısınız. İleride diğer duruşlarda da yapabilirsiniz.

CHİ ENERJİSİ

Kung-fu çalışmaları iki temel aşamada yapılır. Dış ve İç çalışmalardır. Burada iç çalışmaları inceleyeceğiz.
İç çalışmalar üçe ayrılır “Chin” , “Shen” ve “Chi dir.
Aşağıdaki çalışmaları onbeş dakikadan daha uzun yapmayınız. Çok basit görülseler bile, çok büyük etkileri vardır. Bunu düzenli çalışma ile birkaç ay içinde göreceksiniz.

CHİ ÇALIŞMASI:

Ayaklarınızı bir omuz boyu açarak elleri serbestçe yanlara bırakınız ve gevşeyiniz. Bu şekilde rahat bir durumda birkaç saniye durunuz.Yavaş yavaş ağzınızdan nefesinizi veriniz. Ağzınız hafifçe açık olacak ve hiç nefes sesi duyulmayacaktır.
Bunu yaparken içinizdeki tüm kirli havayı dışarı verdiğinizi düşününüz. Daha sonra burundan yavaş yavaş sessizce nefes alınız. Aldığınız havayı karnınıza doğru gönderiniz.
Temiz, taze, enerji dolu havanın içinize doğru aktığını düşünün. Karnınıza indirdiğiniz havayı kendinizi zorlamadan birkaç saniye orada tutunuz. Daha sonra açıklandığı gibi nefes veriniz. Bu şekilde nefes alıp verme çalışmasına devam ediniz.
Aldığınız havanın içinize “Chi Enerjisi” taşıdığını hissedeceksiniz.
SHEN ÇALIŞMASI:

Bir sandalyeye veya bacaklarınızı çapraz yaparak yere oturunuz. Vücut ve baş dik fakat gevşek olacaktır. Avuç içlerini dizlerinizin üstüne koyunuz. Gözlerinizi kapatıp düşüncelerinizi uzaklaştırınız. Hiçbir şey düşünmeyiniz. Tamamen gevşemeye çalışınız. Bu gevşemiş durumda birkaç dakika durunuz. Eğer düşüncelerinizi uzaklaştıramıyorsanız tek bir şey üzerine dikkatinizi veriniz ve konsantre olunuz. Örneğin gözünüzde, alev alev yanan bir ateşi canlandırınız. Düşünceleriniz bu ateş içerisinde yanıp kaybolmaktadır.
Bu çalışmaları temiz ve havadar bir yerde mümkünse açık havada yapınız. Chi çalışması basit görünse de doğru yapmak için çok çalışmalısınız. Bu çalışma iç enerjinizi artıracaktır.
Shen (Meditasyon) çalışması ise düşüncelerinizi tek noktada toplamayı ve enerji konsantrasyonunu öğretecektir.
---------------------

0999.109
Konu BADWOLF007 tarafından (31-05-2017 21:46 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
H2ck1r, BozkurtOrdusu Teşekkür etti.
BozkurtOrdusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Andromeda
Mesajlar:
1.873
Konular:
232
Teşekkür (Etti):
1552
Teşekkür (Aldı):
877
Ticaret:
(0) %
31-05-2017 21:52
#2
Bu Chi gücünu kullanan bir süper kahraman dizisi vardı Marvelin, Iron Fist diye, kesin izleyin derim.
---------------------

“Bilgi, sonsuza dek cehaleti yönetecektir.''


DIKKAT KIBRISLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
(nowhere) in
Yaş:
82
Mesajlar:
3.332
Konular:
197
Teşekkür (Etti):
246
Teşekkür (Aldı):
1064
Ticaret:
(0) %
31-05-2017 21:53
#3
Eline sağlık
BADWOLF007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2015
Mesajlar:
590
Konular:
101
Teşekkür (Etti):
190
Teşekkür (Aldı):
167
Ticaret:
(0) %
31-05-2017 22:36
#4
Alıntı:
BozkurtOrdusu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu Chi gücünu kullanan bir süper kahraman dizisi vardı Marvelin, Iron Fist diye, kesin izleyin derim.
İzlemiştim.
Evet güzel.
---------------------

0999.109
Dark magic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
AGIRÎ
Mesajlar:
2.146
Konular:
136
Teşekkür (Etti):
285
Teşekkür (Aldı):
388
Ticaret:
(0) %
31-05-2017 22:38
#5
Eline sağlık
LimitedInfinity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
SouL SoCieTy
Mesajlar:
109
Konular:
25
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
4
Ticaret:
(0) %
17-08-2017 14:47
#6
Kol sürtme bölümünü gördüm ve vazgeçtim
--------------------- Eski ama bilgisiz

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler