THT DUYURU

chat
Garip Olaylar(16+) Hiç başınıza ağzımızı açık bırakacak garip bişeyler geldi mi.¿ Buraya yazın.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Max Headroom korsal olayı [DEV] | Cheno

Cheno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
Neredenmi?
Mesajlar:
1.347
Konular:
192
Teşekkür (Etti):
207
Teşekkür (Aldı):
220
Ticaret:
(0) %
8
21084
01-07-2018 15:41
#1
6 gün önce forumda "Gizemi Hiçbir Zaman Çözülememiş 9 Ürpertici Olay" başlığıyla açılmış olan
konuda bahsedilen "Max Headroom olayı" dikkatimi çekti biraz araştırdım ve sanırım bu olay çözülmüşMax Headroom
Kurgusal karakter
Canlandıran: Matt Frewer
Meslek: Yapay zekâ
Yaratıcısı: Annabel Jankel, Rocky Morton
Filmler: Max Headroom: 20 Minutes into the Future, Pixels

İşte diziden bir bölüm

Şimdi geçelim asıl olaya
Max Headroom korsan olayı - 1987 yılının 22 Kasım tarihinde Şikago merkezli WGN televizyonunun yayınında gercekleşmiş korsan yayımAyrıntılar


A L I N T I


---------------------------------------------------------------------------

Takvimler 1987 yılının 22 Kasım Pazar gününü gösterdiğinde dünya televizyon tarihinin belki de en ürkütücü yayın müdahalesi ve korsan yayını gerçekleşti. Saatler 21:14’ü gösterdiğinde Chicago merkezli WGN kanalının yayını kesildi ve yüzünde Max Headroom* maskesiyle bir adam yayına girdi. Çıkardığı seslerden ve homurtulardan ne dediği pek anlaşılmayan bu adam tam 28 saniye yayında kaldı ve ardından kanal görevlileri tarafından yayın kesildi

Ancak bu olayın şoku henüz atlatılamamışken saatler 23:15’i gösterdiğinde maskeli şahıs bu kez WTTW kanalının (Channel 11) yayınına sızdı. Bu korsan yayına ise kanaldaki görevliler müdahale edemedi ve yayın 88 saniye boyunca ekranlarda kalmaya başardı. İkinci ele geçirme olayında ise maskeli kişinin konuşmalarından ve mırıldanmalarından bazıları net bir şekilde anlaşılabiliyordu;

“that does it. he’s a freakin’ nerd,”

“yeah, i think i’m better than chuck swirsky. freakin’ liberal.”

“your love is fading”

“made a giant masterpiece for all the greatest world newspaper nerds”

Bu konuşmalar esnasında elinde bir Pepsi kutusu tutuyordu, Coca-Cola’nın o dönemdeki sloganı olan “Catch the Wave” şarkısını mırıldanmaktaydı. Ardından Pepsi kutusunu yere attı, parmağına bir lastik takarak ve kameralara bir el işareti yaptı.

Bu sırada eline bir eldiven geçirdi ve “my brother is wearing the other one” yani “eldivenin diğer tekini kardeşim takıyor.” cümlesini kurdu.Belli belirsiz sesler çıkarmaya devam ettikten sonra, yanına yüzü kadrajın dışında kalacak şekilde ve elinde cetveliyle birisi geldi. Gelen kişinin ardından Korsanımız poposunu açtı ve “They’re coming to get me”, “Come get me, B*tch” ve “Oh, Do It” diyerek yanına gelen kişinin cetvelle poposuna vurması için arkasını döndü. Tam bu sırada korsan yayın bitti ve kesilen yayın kaldığı yerden devam etmeye başladı.

Bu ürpertici olayı daha da bilinmez ve ilginç bir hale getiren durum ise; o dönemde televizyon kanallarına sızabilmek için gerekli olan yüksek sinyaller üretebilecek teknolojiye ve elektrik gücüne sahip olmak oldukça maliyetli (yüzbinlerce dolar) olduğundan, bu işlemi herhangi birinin, ev ortamında, kendi imkan, bilgi ve donanımıyla yapabilme ihtimalinin neredeyse imkansız olması.

Olayın faili halen yakalanamadı ya da yakalandıysa bile halka açıklanmadı. Tüm bu sebeplerden dolayı “Max Headroom Olayı”nın televizyon tarihinin en çok konuşulan ve merak edilen konularından birisi olarak tarihe adını altın harfler ile yazdırdı.

88 saniyelik 2. korsan yayını da buradan İngilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz;


---------------------------------------------------------------------------


Olay hakkında başka forumdan alıntı konu

tarih 22 ekim 1987, pazar akşamı. iki saat içinde şikago'da iki tv kanalının yayınına korsan yayın ile müdahalede bulunulur. ilk atak saat 21:14'te wgn'de (channel 9) canlı anahaber yayını verilirken gelir. amerikan futbol takımı chicago bears ile ilgili bir haber sırasında kafasındamax headroom maskeli biri, karakterin orijinal yapımda göründüğü gibi arkada parlak ****l barları olan bir levhanın sürekli döndüğü zigzag fon ile arzı endam eder. 28 saniyelik bu görüntü sırasında uğultu dışında herhangi bir ses duyulmaz. wgn teknisyenlerin olaya hızlı müdahalesiyle stüdyo linki başka vericiye yönlendirilir. korsan yayın kesilir.

bundan yaklaşık iki saat sonra saat 23:15'i gösterdiğinde bu sefer bilim-kurgu dizisi doctor who'nun horror of fang rock bölümünün yayını sırasında wttw'nin (channel 11) yayını ele geçirilir. yine aynı görüntüler verilmiştir ve fakat bu sefer sesler de vardır. uğultulu şekilde rastgele söylenen şeylerden ne dediği tam anlaşılamasa da net duyulabilenler şunlardır:

"that does it. he's a freakin' nerd," before laughing and jeering, "yeah, i think i'm better than chuck swirsky. freakin' liberal." (swirsky, wgn'de bir spor muhabiridir).

görüntüler max headroom maskeli adamın elinde pepsi markalı bir kutu kola tutarken, o zamanın coca-cola reklam sloganı catch the wave'i söylemesi (coca-cola gerçek max headroom'u o dönem reklamlarında kullanmaktaydı), akabinde kutuyu yere atması ve lastik bir cisim geçirmiş olduğu orta parmağıyla kameraya hareket çekmesiyle devam eder. sonra kutuyu tekrar yerden alır ve "your love is fading" dediği duyulur. parmağındaki lastiği çıkarır ve clutch cargo çizgi dizisinin müziğini söylemeye başlar; "made a giant masterpiece for all the greatest world newspaper nerds" dediği duyulur (wgn, world's greatest newspaper'in kısaltmasıdır ve özünde yan kuruluş chicago tribune'un mottosudur). sonra eline bir eldiven alır "my brother is wearing the other one", der. eldiveni eline takar, sonra çıkarır ve "dirty" dediği duyulur.

bundan sonra görüntü aniden değişerek icracının maskeyi kafasından çıkarmış halde kameraya doğru birkaç saniye tutması; sonra maskeyi bırakıp pantolonunu indirmiş halde domalarak kabak çiçeği gibi açık zütünün ekranın sağında duran başka biri tarafından sineklikle şaplaklanması ile devam eder. bu sırada ""they're coming to get me!" dediği duyulur. toplam 88 saniye süren bu yayın, görüntünün kararması ile sona erer. wttw bu yayına wgn gibi müdahale edemeden korsan, yayını kendiliğinden bitirmiştir.

gerçek max headroom, ingiliz televizyonu orijinli şakacı, kekeme, üç-boyutlu bir bilgisayar karakteridir. yaşadığı fütüristik dünya, televizyonlar tarafından yönetilmekte ve video korsanlığı ölümle cezalandırılmaktadır.

bu olaydan önce böylesi bir müdahaleye hbo bir buçuk sene önce maruz kalmış ve şifreli uydu yayın ücretlerini protesto etme amacıyla gerçekleştirilen bu olayın faili (protestosunda kendisini captain midnight olarak tanıtır) yakalanmış ve 5000 dolar para cezası ve 1 yıl göz hapsiyle cezalandırılmıştır.

korsanın kullandığı vericinin oldukça yüksek elektrik gücü gerektirmesi, yüksek mikrodalga sinyaller üretebilecek kuvvete sahip olması ve böyle bir sistemin de yüzbinlerce dolara mal olması, sears tower'daki vericileri alt eden böyle bir müdahalenin, bir kişinin evinde kendi başına bütün yayın ve mikrodalga frekansları bilgisiyle yapabileceği bir girişim olma ihtimalini sıfırladığı iddia ediliyor.

olay halen çözülemedi. fail(ler) yakalanamadı. kim(ler)in bu işi nasıl yaptığı halen bilinmiyor. ya da olayın iç yüzünü bilen yetkililer bir sebepten amerikan halkıyla paylaşmak istemiyor."


///////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Olay hakkında forumlardan topladığım bazı yorumlar


************************************************** *************************

internette, max headroom incident veya max headroom pirating incident başlıklarıyla yeralan, 25 yıldır kimlerin yaptığı çözülemeyen korsan tv yayını.

hatta orhan oğuz'un meşhur kült filmi; kara kentin çocukları'nda da bu olaya atıfta bulunulmaktadır.

31.08.2012 10:38 ~ 29.08.2013 22:03

************************************************** *************************

beni son derece ürküten bir olay. tüm şehir tv yayınlarını bastırabilecek bir mikrodalga sinyali yaratmanın dönem itibariyle imkansız olduğu biliniyor. ev ortamında yapılmış bir görüntü değil bu, onu söyleyebiliriz.

tabii her zamanki gibi konuşulan en ünlü myth'lerden biri de, bu olayın dünyadışı bir kaynağı olduğu.
çünkü bu durumda geriye kalan tek ihtimal, bu yayını kanalın düzenlemiş olması.
31.08.2013 01:52

************************************************** *************************

korkutucu bir televizyon şakası. kimin yaptığı hala bulunamadı,1987 yılında doctor who yayınlandığı bir sırada yayın kesilip saçma ama korkutucu bir video yayına verildi. o zamanların ünlü ismi max headroom maskesi takmış bir insan birkaç şeye gönderme yaptı, insanlarda dalga geçti, sarhoş gibi davrandı. sonra yayın yeniden normale döndü. olayın en kısa hali bu,@1 güzelce açıklamış zaten beyler

29.08.2013 14:03
************************************************** *************************

Ö N E M L İ B İ R Y O R U M
(Doğruluğu hakkında bir bilgim yok)

************************************************** *************************

max headroom olayını yapan kişi john r. macdoughall dır o maskeyi giyen kişidir cünkü bu olayın maskeyi giyen kendini captain midnight olarak tanıtır ve ingiliz wikide baktığımda katılımcılarda john r. macdoughall yazıyordu ve yakalanmış ve 5000 dolar para cezası ve 1 yıl göz hapsiyle cezalandırılmıştır. bilgisayarda yazın john r. macdoughall diye

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Dizi hakkında forumlardan topladığım bazı yorumlar


************************************************** *************************

bir zamanlar trt1'de yayinlanmis bilim kurgu dizisi.. bir haber kanali ve bu haber kanalinin bas yaveri max headroom isimli bir bilgisayarin hayat hikayesini anlatirdi.. bu bilgisayar kimin nerede oldugunu hemen bulurdu birseyler yapardi sagolsun.. monitorde gorunen garip bir yuzu vardi..

ayni zamanda 8bit bilgisayarlarda release olmus bir quicksilva oyunudur.. oyunda bir gazeteciyi canlandirirdiniz ve 500 katli bir binadan cikmak tek amacinizdi..
19.09.2001 10:13

************************************************** *************************

max aslinda insanken bir takim elektrik/elektronik fenomenler sonucu bir sekilde bilgisayara da aktarmisti kendini*. oldukca "cynical" bir mizah anlayisina sahip olan back to the future'dan firlamis max'in bilgisayar alter ego'su, zamanin otesinde bir yapit olmustu sanki.
19.09.2001 10:16

************************************************** *************************

max aslinda once ingiltere'de channel four'da bir virtual vj'mis. dana sonra populerligi artinca dizisi ceklimis.
14.03.2002 09:41

************************************************** *************************

arasıra komik bir şekilde kekemeliği tutar kendisinin... adını ölmeden önce gördüğü son şey olan (garajın girişindeki) maximum headroom tabelasından almıştı.
29.11.2003 23:08 ~ 23:19

************************************************** *************************

kekemeliği tuttuğunda adını "max max max .... headroom" olarak söyler ki burada kullanılan max sayısı epey fazladır ve her bir max deyişinde kafasını başka bir yöne çevirir. yıllar öncesinde zevk ve azimle izlediğim bu dizi hakkında bu kadarı kalmış aklımda. yaşlanıyorum galiba.
14.02.2004 09:47 ~ 09:52

************************************************** *************************

zamanında çocuk beyinlerimizi epey zorlayan garip dizi. headroom karakterini matt frewer canlandırırdı. en son dawn of the deadte minik bir rolde çıktı bu abi karşımıza.
04.05.2004 13:31 ~ 13:32

************************************************** *************************

star televizyonunun atası magic box yayınlardı cuma geceleri 23:30 civarı.
12.12.2004 02:16

************************************************** *************************

ilk sanal karakterlerdendir. yurdumuza trt'deki dizisi yayınlanmadan çok daha önce art of noise'un paranoimia videosuyla giriş yapmıştır.
03.05.2005 00:48

************************************************** *************************

konuşma tarzı ve tavırları jim carrey'i fazlasıyla etkilemiştir.

************************************************** *************************


---------------------
BELKİ KDV DAHİL PEŞİN FİYATI 529,90 Tl OLAN SİEMENS 2400 WATT TOZ TORBASIZ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE DEĞİLDİK AMA BİZDE ÇOĞU ŞEYİ İÇİMİZE ATTIK
Creiz34, Milliyetci87, GroMsx125 Teşekkür etti.
Creiz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
JUPİTER
Yaş:
19
Mesajlar:
2.927
Konular:
261
Teşekkür (Etti):
393
Teşekkür (Aldı):
758
Ticaret:
(0) %
01-07-2018 16:15
#2
Eline sağlık hocam, akşama okuycam.
Rootcmd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
Nebula
Yaş:
23
Mesajlar:
4.299
Konular:
240
Teşekkür (Etti):
113
Teşekkür (Aldı):
858
Ticaret:
(0) %
01-07-2018 17:33
#3
Pskopat eline saglik
---------------------
"İnsanın özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır."


Milliyetci87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
necropolis
Mesajlar:
4.339
Konular:
470
Teşekkür (Etti):
4997
Teşekkür (Aldı):
1059
Ticaret:
(0) %
01-07-2018 17:56
#4
İşte bunlar hep benim oyunlarım

Eline sağlık
--------------------- Hayır,yaşaman gerek.Hayat bilinmeyelerle dolu,bir şey olacağı zaman olur.O olurkende,biz yaşarız.

夜神月
TürK.KuRdU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
-
Mesajlar:
3.399
Konular:
313
Teşekkür (Etti):
952
Teşekkür (Aldı):
600
Ticaret:
(0) %
01-07-2018 21:11
#5
Okumadım ama eline sağlık
--------------------- sana tekrar güvenebileceğimi sanabilirsin
ben de küçükken radyonun içinde insan var sanırdım
ama artık neyin içinde insan var biliyorum
GroMsx125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
T U R K E Y
Yaş:
19
Mesajlar:
3.014
Konular:
314
Teşekkür (Etti):
463
Teşekkür (Aldı):
424
Ticaret:
(0) %
01-07-2018 22:43
#6
Hepsini okumadım ama ellerine sağlık reis <3
---------------------
Kod:
"O kâfirlere de ki: “Yenileceksiniz ve cehenneme sürükleneceksiniz. Orası ne kötü bir yataktır.” (3/Âl-i İmran 12)" @kalipsotr @soguttun @ul4nadmin @fun4tech @trmodteam
Golgedm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
Bilinmiyor
Mesajlar:
4
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
03-07-2018 18:29
#7
Esselamun Aleykum.Ellerıne saglık Ellerın dert gormesın.
--------------------- Kendi golgesi-yle savaşan hic kimse kazanamaz .bende senin golgen oldum.susss sakin kımıl dama....

Ya hepimiz ya hic. Ya türk sun ya da ***
Cheno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
Neredenmi?
Mesajlar:
1.347
Konular:
192
Teşekkür (Etti):
207
Teşekkür (Aldı):
220
Ticaret:
(0) %
03-07-2018 18:51
#8
Alıntı:
Creiz34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık hocam, akşama okuycam.
Teşekkürler

Alıntı:
Rootcmd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pskopat eline saglik
Garip olay
Teşekkürler

Alıntı:
Milliyetci87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte bunlar hep benim oyunlarım

Eline sağlık
Death note korsan yayın yapamıyor diye biliyordum
Teşekkürler
---------------------
BELKİ KDV DAHİL PEŞİN FİYATI 529,90 Tl OLAN SİEMENS 2400 WATT TOZ TORBASIZ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE DEĞİLDİK AMA BİZDE ÇOĞU ŞEYİ İÇİMİZE ATTIK
Cheno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
Neredenmi?
Mesajlar:
1.347
Konular:
192
Teşekkür (Etti):
207
Teşekkür (Aldı):
220
Ticaret:
(0) %
03-07-2018 18:52
#9
Alıntı:
TürK.KuRdU´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Okumadım ama eline sağlık
Okumanı tavsiye ederim dostum
Teşekkür ederim

Alıntı:
GroMsx125´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepsini okumadım ama ellerine sağlık reis <3
Farkettim çok uzun yazmışım sanırım
Teşekkürler <3

Alıntı:
Golgedm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Esselamun Aleykum.Ellerıne saglık Ellerın dert gormesın.
Aleyküm selam
Teşekkürler
---------------------
BELKİ KDV DAHİL PEŞİN FİYATI 529,90 Tl OLAN SİEMENS 2400 WATT TOZ TORBASIZ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE DEĞİLDİK AMA BİZDE ÇOĞU ŞEYİ İÇİMİZE ATTIK

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler