İPUCU

Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

Seçenekler

VPN ile neler yapılabilir?

20-11-2017 16:30
#1
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
...
Mesajlar:
4.868
Teşekkür (Etti):
122
Teşekkür (Aldı):
941
Konular:
681
VPN ile neler yapılabilir?VPN yardımıyla, ülkenizde engelli olan filmleri nasıl izleyebileceğinizi, erişiminiz olmayan web sitelerine nasıl erişebileceğinizi, torrent dosyalarını indirirken FBI’dan nasıl gizlenebileceğinizi ve daha fazlasını keşfedin.

VPN uygulamaları bir PC ofisinden çok daha büyük organizasyonlar tarafından tasarlanmıştır.

Not: Yalnızca VPN ile neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız, teknik açıklamalarla ilgilenmiyorsanız görselden sonraki paragrafa gidin.


VPN, Virtual Private Network’ün (Sanal Özel Ağ) kısaltmasıdır.

Başlangıçta, VPN, büyük şirketler tarafından uzak lokasyondaki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılıyordu ve bugüne kadar bir PC ofisinden daha büyük organizasyonlar arasında popülerdi.

Örneğin, Atlanta’daki Coca-Cola Şirketi’nin ofisinde tüm bilgisayarların ana sunucuya kablolarla bağlı olduğunu ve bilgisayar korsanlarının Coca-Cola’nın özel ağına sızmasının çok küçük bir ihtimal olduğunu hayal edin.

Şimdi ise Coca-Cola Kanada’da bir ofis açıyor ve Toronto’daki çalışanlarının özel ağa ulaşmaya ihtiyaçları var. Fakat yalnızca gizliliği korumak adına Atlanta’daki ofisten Toronto’daki ofise kablo çekmek çok mantıklı değil! İşte bu noktada şirket, sanal olarak bir özel ağ yaratmak için VPN kullanıyor (“Virtual Private Network” veya VPN).

İşte Toronto’daki bir bilgisayar ile Atlanta’daki ana sunucu arasındaki güvenli bağlantıyı sağlamanın yolu bu (VPN’in farklı iletişim prosedürleri gerçek bir özel ağ kadar olmasa da ona yakın derecede güvenlik sağlıyor).


Bilgisayarlar arasında kablo ile yapılmayan bu bağlantı tabi ki internet üzerinden yapılıyor. Birçok çalışanın (evden çalışan, otelden çalışan, şehir değiştirip çalışan) kimlik bilgileri uygun olduğu sürece Coca-Cola’nın özel ağına bağlanabilmesini sağlayan şey budur.

VPN’i açıklayabilmek için oluşturduğumuz görsele bir göz gezdirin.Pratikte, yukarıdaki açıklamalar daha çok büyük organizasyonları işaret etse de, VPN servisleri ikincil özellikleriyle de popüler hale geldi: Aslında farklı bir ülkede olmanıza ragmen ana sunucudan sörf yapıyormuş gibi görünmenizi sağlama özelliği.

Bilgisayarınız ile VPN servisi arasında tüm iletişim şifrelendiği için, ne internet servis sağlayıcınız olan Google ne de Gizli Servis aslında hangi siteyi ziyaret ettiğinizi, hangi mailleri aldığınızı, vs. öğrenemez. Haberleşme bilgilerinin tamamı genellikle farklı ülkelerde konumlanmış olan VPN’in ana sunucusundan geliyormuş gibi görünür ve tabi ki haberleşme tamamen şifrelidir.

VPN servisleri için iki ana kullanıcı tipi vardır:
Güvenlik sorunları sebebiyle isimsiz olarak internette sörf yapmak isteyen veya ülkesinde engellenmiş olan içerikleri izlemek isteyen (bunun örneklerinden birisi de birçok ülkede engelli olan Netflix) sıradan insanlar.
Gri alanlarda hatta daha karanlık alanlarda aktif olan, örneğin ***** izleyen fakat internet sağlayıcısının veya Google’ın bunu bilmesini istemeyen insanlar (bazı ülkelerde ***** izlemek suçtur), silahlarla ilgilenen teröristler, aktiviteleri ile ilgili bilgileri şifreleyen suçlular, vs.


VPN ile neler yapılabilir?
VPN en yaygın kullanımlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

TV programlarının engelini kaldırma – VPN bulunduğunuz ülkede yayınlanmayan videoları izeleyebilmenizi sağlar. Örneğin, yalnızca bazı ülkelerde çevrimiçi olarak yayınlanan Hulu ve Netflix film servisleri, British BBC serisi, futbol maçları ve diğer spor müsabakaları.
Sitelerin engelini kaldırma – Bazı ülkeler Facebook, YouTube, Twitter ve daha birçok siteyi engeller. VPN servisi Çin’de olsanız bile Amerikadaymışsınız gibi internette sörf yapabilmenize olanak sağlar. Benzer şekilde, bazı okullar ve organizasyonlar da bazı popüler sitelere, sosyal ağlara erişimi engeller ve yine çözüm VPN’den geçer.
Torrent şifreleme – Bazı ülkelerde, torrent indirmek bir suç aktivitesidir. Bazı ülkelerde ise, internet servis sağlayıcıları torrent indiren kullanıcıları belirler ve ceza olarak internet hızını düşürür. VPN servisi iletilen verileri şifreler böylece servis sağlayıcınız Torrent indirdiğinizi bilemeyeceği için size herhangi bir ceza da veremeyecektir.
Kimlik gizleme – VPN ile yabancı ülkelerde bulunan kullanıcıların özellikleri alınabilir, taklit edilebilir. (Bu internet toplumunda çok yararlıdır.)


Tavsiye edilen VPN servisleri
Bugünlerde, kullanılabilir olan bir çok VPN servisi mevcut. Öyle görünüyor ki web sitesi tasarımcılarının çoğu farklı ülkelerde sunucular ediniyor ve kendilerine VPN servisi diyorlar.

Bununla birlikte, yük yönetimi (aynı sunucunun kullanılması sebebiyle internet hızının düşmesinin engellenmesi), Netflix ve emsallerini yok etme kabiliyeti (düzenli olarak VPN servislerini belirlemeye çalışır ve onları engeller) ve birçok parameter VPN servisleri arasındaki farkları belirler.
Kullanıcı İmzası
.
JonnieBrofer Teşekkür etti.

20-11-2017 16:51
#2
Üyelik tarihi:
01/2016
Mesajlar:
1.438
Teşekkür (Etti):
105
Teşekkür (Aldı):
155
Konular:
81
Eline sağlık . baya iyi gidiyorsun bekliyoruz devamını .
Kullanıcı İmzası

Turkhackteam.org / JonnieBrofer

© \\1923// JonnieBrofer ALL RIGHTS RESERVED
█║▌│█│║▌║█║▌│█│║
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
█║▌│█│║▌║█║▌│█│║
20-11-2017 16:53
#3
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
T
Yaş:
3
Mesajlar:
1.835
Teşekkür (Etti):
364
Teşekkür (Aldı):
299
Konular:
225
ellerine sağlık hocam
Kullanıcı İmzası

Tanrı Dağları'nda Açtı Çiçekler.
20-11-2017 16:59
#4
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
Hz.Adem a.s
Yaş:
19
Mesajlar:
935
Teşekkür (Etti):
34
Teşekkür (Aldı):
96
Konular:
243
Ağzına sağlık hocam.
Kullanıcı İmzası
C-Society (ChaosSociety)

Jack Samuel (Ebola)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı