THT DUYURU

chat
Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Bilgi Güvenliği İçin Ne Yapılmalı?

Sanayeryokburada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2015
Mesajlar:
1.826
Konular:
202
Teşekkür (Etti):
87
Teşekkür (Aldı):
230
Ticaret:
(0) %
0
1737
17-12-2017 17:42
#1
BİLGİ GÜVENLİĞİ İÇİN NE YAPILMALI?

1-Önemli belgelerimiz, kişisel bilgisayarımızı şifrelemeliyiz.
2-Bilgisayarımız internete bağlı ise başkalarının bilgilerimiz ele geçirmesine izin vermemek için güvenlik duvarı bilgisayarımızda olmalı.
3-Belgelerimiz ve işletim sistemimiz zarar görmemesi için de güncel bir virüs tarama programı bilgisayarımızda mutlaka kurulu olmalıdır.

Şifreleme, güvenlik duvarı ve virüs nedir? Detaylı bir şekilde inceleyelim.1-Şifreleme: Kişisel bilgilere ulaşılmaması için kişi tarafından belirlenen ve kullanılan özel karakterler ve sayılardan oluşan şifrenin kullanılması.

Şifre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar:

Başkaları tarafından kolay bulunabilecek şifreler seçilmemelidir.
Aynı harften ve sayıdan oluşan şifreler seçilmemelidir.
Ardışık sayılardan ve alfabe sırasından oluşan şifreler seçilmemelidir.
Şifre sahibinin gerçek hayatta kullandığı, şahsına ait özel numaraların tamamı veya bir bölümü şifre olarak seçilmemelidir.
Yer isimleri şifre olarak seçilmemelidir.
Klavyedeki harf düzeninden oluşan kelimeler şifre olarak seçilmemelidir.
2-Güvenlik Duvarı: Güvenlik duvarı, internet üzerinden sizin bilginiz ve isteğiniz dışında bilgisayarınıza erişilmesini engellemek üzere kullanılan bir yazılım ya da donanımdır.


3-Bilgisayar Virüsleri:

Virüs nedir?
Bilgisayar virüsleri, bilgisayarın çalışmasını engelleyecek, verileri kaydedecek, bozacak veya silecek ya da kendilerini Internet üzerinden diğer bilgisayarlara yayarak yavaşlamalara veya başka sorunlara neden olacak şekilde tasarlanmış programlarıdır.

Virüsler nasıl çalışır?
Temel virüsler genelde yeterli bilgisi olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından farkında olmadan paylaşılır veya gönderilir. Solucanlar(Worms) gibi daha karmaşık olan virüsler, bir e-posta paylaşma uygulaması gibi diğer yazılımları denetleyerek kendilerini otomatik olarak çoğaltabilir ve diğer bilgisayarlara gönderebilir. Truva atı(Trojan) adı verilen belirli virüsler (adlarını efsanevi Truva Atı'ndan alırlar), faydalı bir program gibi görünerek kullanıcıların aldanıp onları karşıdan yüklemelerine yol açabilir. Bazı Truva atları, beklenen işlemleri yerine getiriyor gibi görünürken bir yandan da sisteminize veya ağa bağlı diğer bilgisayarlara zarar verebilir.

Virüs Çeşitleri:

1. Dosyalara bulaşan virüsler: Genellikle COM, EXE uzantılı çalışandosyaların kaynak koduna kendilerinin bir kopyasını eklerler. Dosyalar açıldığı anda aktif olurlar ve kendilerini tüm sisteme çoğaltmaya başlarlar.
2. Boot sektörü virüsleri:Harici Bellek(FlashDisk) ve diskler bootdenilen açılış bölümleri vardır. Otomatik olarak başlatılan bu bölümler virüslerin bulaşmak için sıklıkla kullandığı yerlerdir.Bilgisayar takıldığı anda hemen çalışarak virüsü tüm bilgisayara bulaştırmaya çalışırlar. Var olan bilgileri gizleyerek yerlerine aynı isimde kendi virüslü dosyalarını yerleştirirler.
3. Makro(Macro) Virüsleri: Microsoft Word ve Microsoft Excel gibi popüler uygulama programlarının macro dillerini kullanılarak bulaşırlar. Macro’lar veri dosyalarında kaydedildiği için virüslü belge açıldığında virüsün makro kodu çalışmaya başlar ve böyle bulaşırlar.
4. TrojanHorse (Truva Atı): Bilgisayarınızda arka planda çalışan ve zamanı geldiğinde aktif hale gelerek sisteminize zarar veren veya bilgisayarınıza kötü niyetli kişilerin ulaşmasını sağlayan virüslerdir. Gizliden başkalarına internet üzerinden bilgisayarınıza ve bilgilerinize ulaşmaları için bir kapı açar. Aynı Truva atı efsanesi gibi… Genelde e-postalara gelen reklamlar, isimsiz şüpheli e-postalardan bulaşırlar.


Virüslerle İlgili Bilinmesi Gerekenler:
Virüslerin zarar verme seviyeleri vardır. Düşük seviyeli virüsler programları bozmaz, bazıları sadece ekrana görüntü ve ses verirler.
Virüslerde bir programdır ve bilgisayar programcıları tarafından yazılırlar. Canlı değildirler. İnsanlara bulaşmazlar.
Virüsler programları bozarlar. Nadiren donanımsal(parçalara) zarar verirler.
Virüsler teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık cep telefonu tablet gibi bilişim sistemlerine de bulaşabilmektedir.

Virüslerden Korunma Yolları:

Virüs, solucan ve Truva atlarının birbirinden çok farklı karakteristik özellikleri olmakla birlikte, tümüne karşı korunmak için temel yöntemler vardır.

Yabancı birinden gelen bir e-posta ekini asla açmayın.
Ekteki dosyanın tam olarak ne olduğunu bilmedikçe, bildiğiniz birinden gelen bir e-posta ekini asla açmayın.
Mutlaka Anti-virüs programımız olmalı. Virüslerden korunmak için bir çok anti-virüs programı bulunmaktadır. Örneğin; AVİRA, AVAST, NOD32, KASPERSKY, PANDA VE SYMANTEC vb.
Anti-virüs programınızı her zaman güncel tutun.
CD, flashdisc vb. gibi şeylerden bilgi yüklemeden önce anti- virüs programları ile taramalıyız.
İşletim sistemi güncellemelerini arada bir kontrol etmeliyiz.(Bkz. Windows Update)
---------------------
''Talih Cesurlardan Yanadır.''

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler