THT DUYURU

chat
Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Kablosuz Ağ Nedir ?

G4RIB4N REIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
09/2015
Nereden:
ANGARA
Mesajlar:
3.983
Konular:
345
Teşekkür (Etti):
879
Teşekkür (Aldı):
1647
Ticaret:
(0) %
0
2425
24-12-2017 00:48
#1
Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) Nedir?
Kablosuz Yerel Alan Ağı - WLAN (Wireless Local Area Network) Teknolojisi, kablolu iletişime alternatif olarak uygulanan, RF (Radyo Frekansı) radyo teknolojisini kullanarak havadan bilgi alışverişi yapmayı sağlayan amaçlı radyo işaretlerinin belirli bir frekans kanalında iletildiği, karasal (terrestrial) esnek bir iletişim yöntemidir.

Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) Teknolojisi Kullanım Alanları Nelerdir?
Kablosuz ağ teknolojileri günümüzde kablolu ağ teknolojilerinin kullanıldığı tüm ortamlarda verimlilik ve üretkenliği arttırmak, mobiliteden kaynaklanan esnekliği sağlamak, yedekleme amaçlı olarak ve kablolama zorluğunun bulunduğu yerlerde kablosuz olarak erişilebilirliği devam ettirebilmek için kullanılabilir.

Kablosuz Ağ Uygulamaları

Kablosuz Geniş Alan Ağı (Wireless WAN) :

Özellikle arazi koşullarının zor olduğu , telekom altyapısının olmadığı veya yeterli kablo mesafesinin olmadığı durumlarda , binalar arasında Kablosuz cihazlarla ( Wireless Bridge ) ve ekipmanlarla oluşturulan bağlantı şeklidir. Bu sistemle birden fazla uzak nokta tek bir ağ gibi yapılandırılabilmektedir.

Kablosuz Yerel Alan Ağı (Wireless LAN) :

Bina içi veya kampüs alanında , mobil kullanıcılar için geliştirilmiş bir teknolojidir. Aynı lokasyondaki bilgisayar sistemlerinin kablosuz olarak bir ağ oluşturma şeklidir.
Kablolu Ağ ile Kablosuz Ağ birbirine entegre edilebilir. Kablolu Ağ 'larda kullanıcıların yeri sabittir ve hareket edemezler. Kablosuz Ağ 'larda ise kaplama alanı içinde kullanıcılar istedikleri gibi yer değiştirebilirler. Kablolu Ağ 'daki bütün kaynaklara erişebilirler.Temel Hizmet Alanı - Basic Service Area ( BSA ) , access point tarafından saılanan RF kaplama alanıdır. RF kaplama alanını artırmak için sisteme bir access point daha eklemek yeterlidir.Böylece varolan kablolu LAN'a erişim mesafesi artırılmış olur.
Erişim Noktası - Access Point ( AP ), ethernet omurgasına bağlanır ve kaplama alanı (Cell) içindeki bütün kablosuz client'larla iletişim kurar. AP, cell içinde yöneticidir ve network içindeki trafik akışını kontrol eder. Uzaktaki kablosuz client'lar birbirleriyle direkt değil , AP aracılığı ile haberleşirler.


Genişletilmiş Hizmet Alanı - Extended Service Area ( ESA ), eğer tek bir cell, yeterli kaplama alanını sağlamazsa, ek cell'ler eklenerek kaplama alanı genişletilebilir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler