THT DUYURU

chat
Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Privilege Access Management PAM Nedir ?

SHARPY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
68
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
0
11478
04-02-2019 11:38
#1
Merhaba arkadaşlar, forumda dolaşırken bu aralar işimde de ilgilendiğim konu olan Privilege Access Management (PAM) ile alakalı bir konu olmadığını gördüm ve dilim döndüğünce bir şeyler yazmak istedim.

Privilege Access Management Türkçeye çevrildiğinde Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi anlamını alıyor. Yalın çeviride pek bir şey anlatamıyor olabilir. Detayına girecek olursak PAM ne yapar? PAM nerelerde kullanılır? Ne kadar gereklidir? gibi soruların cevabını arayalım.

Öncelikle PAM kritik altyapılarda kullanıcıların sistemlere erişmesinde yetkilendirme işlemi yapar. Daha basit bir dille bir Ahmet A sistemine, Mehmet B sistemine, Ali C sistemine erişsin, başka hiç bir sisteme erişemesin gibi yetkilendirmeler yapmamıza yarar. Bu yetkilendirmeler sonucu her kullanıcı grubu, yalnızca ilişkilendirildiği cihaz grubuna erişim yapabilir.
Bu ne için gereklidir? Çalışan sayısı fazla olan şirketlerde erişim karmaşasını ortadan kaldırmak ve sistemlerin ilgisi olmayan kişilerce kurcalanmasını önlemeye yarar.

Ürünler teker teker PAM' eklenir ve bütün cihazlara erişim için PAM kullanılır, üçüncü parti SSH-Telnet-RDP programına gerek kalmaksızın erişimleri PAM üzerinden yapılabilir. Bununla birlikte Loglamayı ve raporlamayı kolaylaştırır. Açılan her oturum loglanır hatta görüntü kaydı alınır. Herhangi bir kriz anında loga bakılır, cihaza kim erişmiş, neler yapmış görüntü kaydından izlenebilir.

Şifre kasası olarak kullanılabilir. Teker teker eklenen ürünler günlük-haftalık-aylık gibi periyodlarla şifre sıfırlaması yaptırılabilir.

Sonuç olarak PAM candır

Saygılarımla.
--------------------- Bu dünyayı iyilik ve güzellik kurtaracak, her şey bir insanı sevmekle başlayacak!

Evvela iyi niyet...
Konu SHARPY tarafından (04-02-2019 11:41 Saat 11:41 ) değiştirilmiştir.
OniOz Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler