THT DUYURU

chat
Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Kurumsal Veri Güvenliği Ve Gizlilik // Root Adam #İçerik Editörlüğü Kulübü

RootAdam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Moskova
Yaş:
100
Mesajlar:
670
Konular:
106
Teşekkür (Etti):
369
Teşekkür (Aldı):
462
Ticaret:
(0) %
0
10882
03-04-2019 21:45
#1Herkese Merhaba Bu Konumda Kurumlardaki BT Sorunlarından Bazılarını Ele Alacağız


Bu Konumda Alacağınız Cevaplar :1.Kimlik Avı (Phishing) Saldırısı Nedir ? Nasıl Önlenebilir ?2.Basit Şifre Kullanımı Nedir ? Nasıl Önlebilir ?3.Kurum Araçlarını Sağlıklı Kullanmak İçin ...1. Kimlik Avı (Phishing) Saldırıları :

Kimlik Avı saldırıları, bilgisayar korsanlarının hassas verilere kolayca erişebilmesinin en yaygın yoludur. Saldırı rastegele yada hedefe yönelik olabilir. Bir saldırgan, güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi kötü amaçlı bir e-posta gönderir ve bir çalışan e-postayı açarak istenilen bilgileri verir. Riski en aza indirmek için, çalışanlara siber güvenlik hakkında bilgi vermenizi tavsiye ederim, sadece onları işe aldığınızda değil, aynı zamanda düzenli ve etkili bir şekilde eğitin. Örneğin, sosyal mühendislik saldırılarının gerçek hayatta nasıl çalıştığını gösteren bir dizi kısa video izletin... Uygulamalı test yapıp eğitimin etkili olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak uygulamalı testler yapmanızı öneririm. Riski daha da azaltmak için Anti-spam ve e-posta filtreleme araçlarını kullanmanız etkili olacaktır


2. Basit Şifre Kullanımı :

Tahmin edilemsi zor şifrelerin kullanımının önemi hakkında konuşulmasına rağmen, çalışanların çoğu hala şifrelerini unutmamak için zayıf şifreleri kullanıyorlar örneğin 12345 , qwerty, passworld ... Zor şifreler kullananların çoğu ise şifrelerini bir yere yazıyor bu not defteri v.s olabilir. Bu alışkanlıklar, saldırganların şifreleri çalmasını veya şifrenin brute force tarzı saldırılarda kırılmasını kolaylaştırır; bu da bir veri ihlaline neden olabilir.Bunu önlemek için, parola güvenliği uygulamalarına yönelik eğitim seminerleri yapın ve verilerin şifrelenmiş bir veritabanında depolayan password manager yazılımını kullanmanıp şifrelerinizde sayılar , BÜYÜK harfler ve semboller eklemeniz yararlı olacaktır3. Kurum Araçlarını Kullanmak !

Çalışanlarınızın arkadaşları veya aile üyeleri , evde çalışanlar için verilen kurumun cihazlarını iş dışında kullanmak BT ortamı için bir tehdit oluşturmaktadır. Bunlar yanlışlıkla kuruluşun finansal kayıtları v.b hassas verilere erişmek veya verilerinizi zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım (Trojen , Virüs V.b ) indirip bulaştırabilirsiniz Bu tehdidi önlemek için iş dışında kurumun cihazlarını kullanıp bilinmeyen kaynaklardan indirme yapmanızı önermem
Siber güvenlik savunmanızın ne kadar güçlü olursa olsun, insanlar yinede hata yapacaktır. Yartılıştan gelen bir sorundur . Güçlü siber güvenlik bilgisine sahip ve çalışanlar için etkili eğitim programları, hassas verilerinizi korumaya ve potansiyel tehditleri azaltmada etkili olacaktır .


Bir Konumuzun Da Sonuna Geldik Arkadaşlar , Umarım Yararlı Olmuştur .
Konum Hoşunuza Gittiyse Butonunu Kullanalım .
Okuduğunuz İçin Teşekkürler İyi Forumlar .
Konu RootAdam tarafından (03-04-2019 21:56 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler