THT DUYURU

chat
Genel Güvenlik Web, Gprs, Wap, Üzerinde Gizlenmek İçin Neler Yapmanız Gerekenler ...

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Dronlar Nasıl Hacklenebilir? [Tam Rehber]

Provido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Çevirmen
Üyelik tarihi:
10/2015
Mesajlar:
240
Konular:
110
Teşekkür (Etti):
66
Teşekkür (Aldı):
164
Ticaret:
(0) %
2
1141
3 Hafta önce
#1
Dronlar Nasıl Hacklenebilir?Yıl 2019 ve hackerlar çağında yaşıyoruz. Dronlar burada, her zamankinden daha popülerler ve bugün neredeyse her çocuk bunu istiyor. Ancak dronlar korunuyor mu, hacklenebilirler mi ve eğer öyleyse nasıl? Peki Dronlar Hacklenebilir mi? Cevap Evet". Hacklenebilir ve hacklenmiştir. Drone'un saldırıya uğramasının birkaç yolu vardır ve bazıları basitken bazıları karmaşıktır. Bir drone hacklemek hakkında konuştuğumuzda, bu sadece bir teori değil ve daha şimdiden askeri güçler tarafından giderek daha fazla kullanılan yüksek güçlü insansız hava araçlarının (İHA'lar) hacklendiği durumlar vardı.


Drone hacklemesine ne olduğuna dair en ünlü örneklerden biri, İran ordusunun Amerikan İHA’sının kontrolünü ele geçirdiği 2011’deki olaydır. Bunu, o dronun olduğu frekansı bularak yapabildiler ve onu indirmek için GPS navigasyonunu kullandılar. Peki, ticari dronlardan bahsettiğimizde, bir Drone’u Hacklemek istiyorsanız hangi programlama dilini kullanmaya başlamalısınız? Önemli değil, çünkü tüm modern programlama dilleri son derece güçlüdür ve her türlü şeyi yapabilirler.Drone Güvenlik Açığı


Son araştırmalar, dronların siber saldırılara karşı savunmasız olduğunu ve risk altında olanların yalnızca bireyler olmadığını gösteriyor. Şirketler, operasyonlarına yardımcı olmak için giderek artan bir şekilde dron kullanıyorlar. Kritik altyapı, polis ve ordu, tarım tesisleri, inşaat sektörü, drone’nuzun fotoğrafları ve filmleri çalınabilir. Örneğin saldırgan, çalınan bir kullanıcı kimliği belirteciyle DJI FlightHub’da oturum açar. Token daha sonra dronun kamerasına erişim sağlamak ve tam olarak ne gördüğünüzü görmek için saldırganın kendi kimliği ile değiştirilir. Diğer bir saldırı seçeneği, dronunuzun bulutta depolanan uçuş verilerine erişim sağlamaktır. Hassas verileriniz sandığınız kadar güvenli değil.

Amazon’daki en popüler ve en çok satan drone’lardan biri hacklenmeye karşı savunmasız ve çok daha fazlası risk altında. Diğer tedarikçilerin benzer modelleri de aynı güvenlik açığından etkileniyor gibi görünüyor. UT-Dallas’taki araştırmacılar az önce DBPOWER Quadcopter’i hackledi. Amazon’daki en popüler dronlardan biridir ve başlangıçta 140 ABD doları olarak fiyatlandırılmıştır. Quadcopter, VR kulaklık özelliğine sahip bir HD kameraya sahiptir. Ancak dronun güvenliği kolayca tehlikeye atılabilir. Bu güvenlik açığı, kötü niyetli bir korsanın dronunuzu uçuş sırasında kolayca öldürebileceği anlamına gelir. Ama onu çökertmek olabilecek en kötü şey değil. Bir drone saldırıya uğradığında, bilgisayar korsanı kurban farkında bile olmadan özel fotoğrafları ve videoları indirebilir.Hacking Drones için Popüler Yazılım Programları


Maldrone, diğer adıyla Dronlar için Malware : kişisel drone’nuzu ele geçiren kötü amaçlı yazılım. Maldrone hakkında konuştuğumuzda, bu özellikle İHA’ları hedefleyen bir tür kötü amaçlı yazılımdır ve İnternet bağlantıları aracılığıyla dronları hackleyebilirsiniz. Dronların esasen uçan bilgisayarlar olduğunu ve bu nedenle bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla aynı türden saldırılara karşı duyarlı olduklarını düşünmemiz gerekiyor. Araştırmacıya göre Maldrone, dronları arka kapıdan giriş yoluyla uzaktan kaçırmak için kullanılabilir ve bunlardan biri Linux sistemidir. Bununla birlikte, kötü amaçlı kodu kolayca ele geçirebilirsiniz, bir dronun otopilotunu öldürebilir ve uzaktan kontrolü ele geçirebilirsiniz. Ancak kötü amaçlı yazılım, İHA kullanımının artmasıyla ilgili tek sorun değil, diğerleri de var.


SkyJack aka Zombi Drone Yazılımı: havadan diğer dronları avlamanıza ve hacklemenize izin verir . Peki SkyJack tam olarak nasıl çalışıyor? Drone’nuzla çalışan ve aslında bir Raspberry Pi bilgisayarı kullanan, etrafta dolaşan ve diğer dronları arayan bir drone yazılımıdır. Başka bir insansız hava aracı bulur bulmaz, kablosuz ağa saldırır, sahibinin bağlantısını keser ve sonra o dronu devralır ve kontrolünüz altında bir zombi dron ordusu oluşturur. SkyJack, bir Linux makinesinden çalışan bir uygulamadır.Hacking Drone Süreci Nasıl Çalışır?


GPS Hacking. Böylelikle tüm bu sistemin nasıl çalıştığını ve dünyadaki en güvenli İHA’ları bile hacklemenin nasıl mümkün olduğunu anlatacağız.


• GPS Sinyalleri (Askeri ve Sivil)


Sivil GPS sistemleri, nasıl şifrelenmedikleri ve çok daha kolay erişilebilecekleri bakımından farklılık gösterir. Sivil GPS sistemi, özel kodlar aracılığıyla sinyal yayılmasına izin verir. Ancak askeri GPS, sivilden farklı olarak daha doğru olmayabilir. Uzaydaki GPS sinyallerinin kullanıcı menzil hatası aslında sivil ve askeri GPS servisleri için aynıdır. Sivil cihazlar, en az iki GPS frekansı kullanan askeri cihazların aksine, yalnızca bir GPS frekansına dayanır.


• GPS Sinyalleri Tam Olarak Nasıl Alınır?Bir uydudan, diğer uyduya belirli bir mesafe oluşturmak için zamanlama darbesi gönderildi. Resimden, bu uyduların her birinin verilen alıcıdan oldukça uzakta olduğunu görebiliyoruz, ancak daireleri bazı noktalarda kesişiyor. 2 uyduyu temsil eden 2 küreye baktığımızda kesişiyorlar ve bir daire oluşturuyorlar. Dünya ile birlikte kesişen 2 küre, 3B uzayda gerçek bir konum veren 3 daire oluşturur.


• GPS Sahtekarlığı SenaryosuAdres sahteciliği saldırısının tanımı, bir kişi veya programın bir avantaj elde etmek için verileri başarılı bir şekilde gizlemeye ve tahrif etmeye çalıştığı zamandır. Bir GPS sahtekarlığı saldırısı, bir GPS alıcısını yanlış GPS sinyalleri yayınlayarak, bir dizi normal GPS sinyaline benzeyecek şekilde yapılandırılarak veya başka bir yerde veya farklı bir zamanda yakalanan gerçek sinyalleri yeniden yayınlayarak aldatmaya çalışır. Bilgisayar korsanının yapacağı şey, gerçek denetleyiciyi spoofing seçeneğiyle sahte sinyal ile değiştirmektir.


• Saldırı Metodu – Saldırı Tekrarı


Bu yöntem aslında özdeş otantik sinyali gösteriyor ve bu sinyali belirli bir gecikmeyle gönderiyor. Bu yöntem, gerçekte olduğundan daha uzak olduğunu simüle etmek ve yanlış bir görüntü vermek için bir “uçuş zamanı” sinyali kullanarak çalışır. Bu yöntem, bir verici ile bağlantılı olarak birden fazla gerçek zamanlı uydunun kullanılmasını gerektirmektedir ve böylece doğrudan uydudan gelen sinyalleri geçersiz kılmak için kullanılır.


• GPS Hacking için Yazılım: BladeRFBu bir USB 3.0 Yazılım Tanımlı Radyodur. 40KLE seçeneği, bladeRF’yi hem hobiciler hem de RF meraklıları için temel düşük maliyetli RF alıcı-verici kiti yapar. bladeRF, ekstra kartlara ihtiyaç duymadan 300 MHz – 3.8 GHz arasında Frekans aralığına sahiptir.


Anti-hacking Çözümleri


En büyük zorluk sivil GPS’i şifrelemek olarak kabul edildi. Ve Alıcı ve Uydu arasında değiş tokuş edilen dijital imzalar vardı. Ayrıca iyi bir anti hacking uygulamasıyla bilgisayar korsanlarının da icabına bakabilirsiniz. Tüm bunların amacı, bireyin mahremiyetini korurken verilerin kendisini güvenli bir şekilde koruyarak verilerin güvenliğini sağlamaktır. CNetID hesabınız ve kişisel bilgileriniz risk altında kalacağı için, çalınan bir parolayı asla tekrar kullanmayın veya değiştirilmiş herhangi bir sürümünü kullanmayın. Hiç kimse, drone kalitesini ve güvenliğini sağlamak için daha kapsamlı bir Güvence, Test, Muayene ve Sertifikasyon hizmetleri portföyü sunmadığından, ürününüzü test etmeniz gerekir.


Askeri “Predator” 26 Dolarlık Yazılımla Hacklendi


Irak'taki militanlar, askeri gözetleme videosunu indirmek ve izlemek için hazır yazılım kullanarak ABD Predator dronunu hackledi. Irak ve Pakistan'da kullandıkları ABD özel ekipmanı olan ünlü Predator, yalnızca 26 dolara çevrimiçi olarak sunulan yazılımı kullanarak isyancılar tarafından saldırıya uğradı. Teröristler, internette bulunan ve hiç gizlenmeyen yazılım programlarını kullandılar ve bunlardan biri, yalnızca müzik indirmek için kullanılan Skygrabber'dı. Program, Bölgesel Yer İstasyonuna kadar giden bir Drone sinyali toplayarak ve daha sonra Ticari Uydu üzerinden, gitmeden ve ABD Kontrol Merkezi tarafından indirilerek çalışır ve bu, savunmasız olan son noktadır. Pentagon bu sorunu biliyordu, ancak varsayımları, bu potansiyel beslemeleri engellemek için herhangi bir bilgiye sahip olmadıkları yönündeydi.


Sonuç


Bu soruya oldukça net ve ayrıntılı bir cevabımız var: “Drone Hacklenebilir mi?” Ve cevap Evet !. Tüm bunlardan sonra, insansız hava araçlarının savunmasız olduğu ve onları korumak için yapılması gereken çok şey olduğu sonucuna varabiliriz. İnsanların drone kesmek için şu anda kullandıkları en popüler yazılımlar Maldrone ve SkyJack’tir, ancak başka birçok program da vardır. Ben de bugünün dronlarında GPS alıcısı dronlar için büyük bir zaaf olduğunu açıkladım. Sonuç olarak, güçlü şifreleme kullanmamız, parolaları değiştirmemiz ve ürünümüzü test etmemiz gerektiğidir. Umarım bu size yardımcı olmuştur ve nasıl uygulanacağını bileceksiniz!
---------------------
Warez7 Teşekkür etti.
Warez7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
05/2018
Mesajlar:
818
Konular:
62
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
130
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Eline sağlık dostum konuyu yıldızladım ve bir sorum var şu gps ile ilgili bir video var mıdır tam anlatımlı?
Provido Teşekkür etti.
hkey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
04/2020
Nereden:
Behance
Mesajlar:
1.664
Konular:
318
Teşekkür (Etti):
519
Teşekkür (Aldı):
750
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#3
Son kısım çeviri :

Alıntı:
Bu soruya oldukça net ve ayrıntılı bir cevabımız var: "Drone Hacklenebilir mi?" Ve cevap Evet !. Tüm bunlardan sonra, insansız hava araçlarının savunmasız olduğu ve onları korumak için yapılması gereken çok şey olduğu sonucuna varabiliriz. İnsanların artık drone hacklemek için kullandıkları en popüler yazılımlar Maldrone ve SkyJack'tir, ancak başka birçok program da vardır. Ayrıca drone'nun GPS alıcısının günümüz insansız hava araçlarındaki en büyük zayıflıklardan biri olduğunu da açıkladım . Sonuç olarak, güçlü şifreleme kullanmamız, parolaları değiştirmemiz ve ürünümüzü test etmemiz gerektiğidir. Umarım bu size yardımcı olmuştur ve nasıl uygulanacağını bileceksiniz!
Bu metin :
Alıntı:
Bu soruya oldukça net ve ayrıntılı bir cevabımız var: “Drone Hacklenebilir mi?” Ve cevap Evet !. Tüm bunlardan sonra, insansız hava araçlarının savunmasız olduğu ve onları korumak için yapılması gereken çok şey olduğu sonucuna varabiliriz. İnsanların drone kesmek için şu anda kullandıkları en popüler yazılımlar Maldrone ve SkyJack’tir, ancak başka birçok program da vardır. Ben de bugünün dronlarında GPS alıcısı dronlar için büyük bir zaaf olduğunu açıkladım. Sonuç olarak, güçlü şifreleme kullanmamız, parolaları değiştirmemiz ve ürünümüzü test etmemiz gerektiğidir. Umarım bu size yardımcı olmuştur ve nasıl uygulanacağını bileceksiniz!
Sadece çevirinin doğru çevirdiği yere saçma bir şey yazılmış

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler