THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

İcatlar

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 09:55
#1
İcatlar
İlk hesap makinesi

1888’ de William Seward* hesap makinesini icat etti. Banka muhasebecisi olan Seward* bankadaki hesap işlerini kolaylaştırmak* monotonluğu kırabilmek ve belki de biraz zaman kazanabilmek amacıyla bir mekanik cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Sonuçta* 1885 yılında patentini aldığı cihaz bir hesap makinesiydi. 1898’ de Seward öldüğünde 1.000 adet hesap makinesi satılmıştı.

İlk uzaktan kumanda cihazı

1950’ de Eugene Polley* ilk uzaktan kumanda cihazını icat etti. Bir mühendis olan Polley* ilk kablosuz kumanda cihazına “flashmatic” adını verdi. Bu cihaz 1955’ te piyasaya çıkarıldığında büyük ilgi görmüştü. Fakat bugünkü emsallerine göre bazı sınırları vardı. En önemlisi cihazın fotonlar ile işliyor olmasıydı. Şayet TV* güneşe direkt maruz bırakılırsa kendiliğinde kanallar değişebiliyordu.


Şırınga’ nın icadı

1853’ te Charles Pravaz* şırıngayı icat etti. Kan damarlarına ve kasların içine ilaç enjekte etmekte kullanılan deri altı şırıngası* tıp açısından büyük bir yenilikti. 1987’ de bir başka doktor Jean-Louis Brunet* kan örneği alınırken enjektöre takılan bir başka aletin patentini aldı. Alet* şırınga hastadan çıkarılır çıkarılmaz şırınganın ağzını tıkıyordu. Böylece doktor ve hemşireler mikroplu kanla temas etmemiş oluyorlardı.
Kan şekeri ölçüm sistemi’ nin geliştirilmesi

Kimyacı Helen Free* kan şekeri ölçüm sistemini geliştirdi. Şeker hastalarının kendi kendilerine uygulayabilecekleri ilk test* Free’ nin kandaki glukoz miktarına duyarlı bir enzimi laboratuar ortamında izole etmesi sonucunda bulunmuştur. Hasta* test kiti içinden çıkan iğne ile parmağının ucundan bir damla kan alıyor ve kitin üzerine damlatıyordu. Enzimde oluşan renk değişimi* hastanın şeker düzeyi hakkında sağlıklı bir bilgi vermekteydi.Diyaliz makinesinin icadı

1985’ TE Willem J. Kolff* diyaliz makinesini icat etti. Böbrek hastaları için en büyük icat kuşkusuz diyaliz makinesidir. Bugün bu makine sayesinde böbrek yetmezliği çeken pek çok hasta* hastalıklarının seyrini yavaşlatıyor ve böbrek nakli sıralarını beklerken rahat nefes alabiliyorlar.İlk yapay kalp

1982’ de Dr. Robert Jarvik* ilk yapay kalbi üretti. Dr. Jarvik tarafından icat edilen ilk yapay kalp* tırnak büyüklüğündeki bir motorla çalışıyordu. “Jarvik 7” olarak da bilinen alet* Seattle’ lı diş hekimi Barney Clark’ ın onayı üzerine kendisine takıldı ve hasta tam 112 gün “Jarvik 7” ile yaşamını sürdürdü.


İlk steteskop

1816’ da Rene Laennec* Paris sokaklarında dolaşırken* oyun oynayan iki çocuğun* birbirlerinin göğsünü ellerindeki tahta borularla dinlemekte olduğunu fark etti. Daha sonra Laennec* bir kağıdı rulo yaparak ucuna bir ip bağladı ve bir başkasının göğsünü dinlemeyi başardı. Bu alete Yunanca “göğüs” anlamına gelen “steteskop” adını verdi.


Radyasyon ölçüm aleti’ nin icadı

1913’ te Alman Hans Geiger* radyasyon ölçüm aleti Geiger’ i icat etti. Geiger* ortamdaki radyasyon miktarını ışıma yapan parçacıklar aracılığıyla hesaplamayı başarınca* insanoğlu hiçbir şekilde sonuçları baş gösterene kadar fark edilemeyen bu gizli düşmanın varlığından en azından haberdar olabilmeyi başarabilmiştir.


Tetanos aşısının geliştirilmesi

1926’ da Fransız Ramon et Zoeller* tetanos aşısını geliştirdi. 1900’lerin ilk çeyreğine kadar tetanos virüsü ölümcül olabiliyordu. Her hangi bir paslı objenin açtığı küçük bir yaradan içeri giren virüs* binlerce insanın ölümüne yol açabiliyordu. Zoeller’ den sonra tetanos virüsü de insanoğlunun zekası karşısında tarihteki yerini almıştır.İlk elektron mikroskobu

1933’ te iki Alman bilim adamı Max Kroll ve Ernst Ruska’ nın ortak çalışması sonucunda elektron mikroskobu doğdu. Elektronların bir numunenin üzerine bombardıman edilmesiyle numunenin elektron yayması prensibi* o numunenin üç boyutlu görüntüsüne ulaşmamıza neden olmuştur. Sonraları bu keşif* atomların incelenmesi ve diğer büyük keşiflerde çok yararlı olmuş* insanlığa yeni kapılar açmıştır.


İlk elektrokardiyografi cihazı

1903’ te Willem Einthoven* kalbin işleyişini kaydeden elektrokardiografi cihazını ( EKG ) icat etti. Einthoven’ ın 1924’ te Nobel ödülü aldığı bu icadı* kalp atışlarının grafiksel çıktısını vermekteydi. EKG* kalbin ürettiği elektrik sinyalleri ölçüp kaydederek kalp hastalığının belirtisi olabilecek düzensizlikleri ortaya çıkarır.


İlk saklama kabı

1795’ te Fracois Appert* oluşturduğu kapak sistemi sayesinde kapların içine hava sızmasını önleyen ve böylece gıdanın bozulmasını geciktiren bir sistem geliştirdi. Appert’ in bulduğu ilk saklama kapları aslında zamanı için bir devrim niteliğindeydi. Çünkü gıdaların bozulmadan saklanabilmesi gerçekten zordu.İlk kilit

1787’ de Joseph Bramah tarafından tasarlanan kilit* ancak 75 yıl sonra Londra’ da bir sergi sırasında bir ziyaretçinin 51 saat süren uğraşı ile açılabilmiştir. Tarihte ilk kilitleri eski Mısırlılar’ ın kullandığı bilinmektedir. Kilitler tahtadan yapılıyor ve açılıyordu. Anahtarın üzerinde değişik uzunluklarda silindir pimler vardı. Mısırlılar’ dan esinlenen Linus Yale* Yale kilit olarak bilinen ilk modern pimli kilidi üretti.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 09:56
#2
İlk kontakt lens

1888’ de kontakt lens geliştirildi. Eugen Fick ve Eduard Kalt* hemen hemen aynı zamanlarda kontakt lens yardımıyla görme bozukluklarını çözdüklerini beyan etmişlerdi. Kontakt lenslerle birlikte gözlükler* güzellik vaat eden rakiplerine* yavaş yavaş yerlerini bırakmaya başladı.


İlk tekerlek

MÖ 3500 yıllarında icat edildiği sanılmaktadır. Tekerleğin ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığını kimse bilmemektedir. Fakat MÖ 3500 yıllarında Mezopotamya’ da veya Doğu Avrupa’ da çömlekçiler tarafından kullanıldığına inanılmaktadır. Ulaşımda kullanılan en eski tekerle* MÖ 3200 yıllarına ait bir Mezopotamya resminde görülmektedir. İlginç olan ise tekerlikli ulaşımın 15. yüzyılın sonlarına kadar Güney Amerika’ da bilinmemiş olmasıdır.İlk çay makinesi

1923’ TE Arthur Large* tehlike yaratmadan suyla temas edebilen bir makine geliştirdi. Böylece ilk elektrikli çay makinesi doğdu ve bir çığır açtı. Çaydanlığın tabanında bulunan elektrikli ısıtıcı* suyu ısıtıyordu. Bu* ısıtıcı bir boru içinden geçen bir telden oluşuyordu ve su çabucak ısınıveriyordu.İlk güneş gözlüğü

1752’ de James Ayscough* güneş gözlüğünü icat etti. İlk güneş gözlüklerinin camları da bugünküler gibi renkliydi. Yeşil ve mavi cam kullanımı tavsiye edilmekteydi. Daha sonra Edwin H Land* ilk selofenli polarize edilmiş camlı güneş gözlüklerini üreterek güneş gözlüklerinde yeni bir dönem açmış oldu.İlk klima

İlk klima fikri 1906’ da Willis Haviland Carrier tarafından oluşturulmuştur. Klima denildiğinde aklımıza Carrier gelmesine rağmen* klima 1906 yılında Stuart H. Cramer adındaki bir tekstil mühendisi adına tescil ettirilmiştir. Cramer* klima kelimesini tekstil bitkilerinin yetiştiği ortamdaki havayı nemlendirmeye yarayan cihazı için kullanmaktaydı.İlk posta kutusu

1891’ de Philip Downing* posta kutusu sistemini geliştirdi. Posta sisteminin her geçen gün daha sağlıklı işleyebilmesi için günümüze kadar pek çok insan bu gelişime katkıda bulunmuştur. Bu sayede posta işaretleyicileri* işlem iptal eden cihazlar* posta mühürleri* otomatik posta sınıflandırma cihazları yaşamımızda yerini almış* mektupların daha sistematik bir şekilde sınıflandırıp gönderilmesine olanak tanımıştır.


İlk posta pulu

1837’ de Rowland Hill* ilk posta pulunu tasarlayıp kullanımını sağladı. Hill posta pulunu yaptıktan sonra İngiltere kralı tarafından şövalyelikle ödüllendirilmiştir. Bugün halen kullandığımız* her biri birer sanat eseri sayılabilecek pullar* önceleri sadece kralın yazışmalarında kullanabildiği bir işaret iken zamanla tüm posta sistemlerince kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 10:47
#3
İlk ayna

1903’ te Emil Bloch* aynayı geliştirdi. Tarih boyunca parlatılmış bir ****l ya da taş ayna olarak kullanılmıştır. Daha sonraları cam yüzeylerin arkasına yapıştırılan koyu renkli kumaşlar da aynı amaçla kullanılmıştır. İlk modern ayna ise Bloch tarafından* düz camın gümüş veya altın folyo ile kaplanmasıyla elde edilmiştir.


İlk bebek arabası

1733’ te İngiliz William Kent* ilk bebek arabasını üretti. W. Kent adlı mimar* Devonshire’ in III. Dükü’ nün çocukları için tarihin ilk bebek arabasını sipariş üzerine yapmak zorunda kalmıştır. Bugün geliştirilmiş benzer tasarımlar parklarda* bahçelerde karşımıza çıkabilmektedir.


İlk trafik ışıkları

1923’ te Gervett A. Morgan* elektrikli trafik ışıklarını geliştirdi. Üzerinde “dur” ve “geç” yazan trafik işaret kolları* ilk kez 1868’ de kullanılmıştır. Sonraları gaz lambasıyla çalışan renkli trafik ışıkları kamu kullanımına sunuldu. İçindeki gaz lambası vasıtasıyla trafiği düzenleyen bu sistem* o tarihlerde gaz lambalarından birinin patlaması sonucu bir polisin ölmesine neden olunca yeni arayışlara gidildi. Bu soruna çare arayan Morgan* yeşil* sarı ve kırmızı renklerden oluşan elektrikli trafik ışıklarını geliştirdi.


İlk gaz maskesi

1914’ de Garet A. Morgan’ ın geliştirdiği gaz maskesi* Erie Gölü altındaki patlamada 32 maske kullanıcısın hayatta kalmasından sonra çok tutulmuştur. Patlamadan sonra pek çok firma Morgan’ ın gaz maskelerinden sipariş vermiştir. Sonraları Amerikan ordusu gaz maskesine son halini vermiş ve resmen kullanmaya başlamıştır.


İlk yangın söndürücü

YANGIN SÖNDÜRÜCÜ : 1816’ da George Manby* yangın söndürmeye yönelik bir sistem geliştirerek ilk yangın söndürücünün temellerini atmış oldu. Alet* su içeren ****l bir silindirden oluşuyordu. İçindeki su* sıkıştırılmış hava yardımıyla dışarıya püskürtülüyordu. (devam…)


İlk blender

Stephen Poplawski* termos benzeri cam bir kutunun tabanına ****l* dönen bir bıçak koyarak blender fikrini ilk ortaya atan kişidir. 1932’ de bu fikrini tasarım haline dönüştürmeyi başarmıştır. 1935’ te Fred Waring ve Frederick Osus adlı iki girişimci dostu* Poplawski’ nin fikrini geliştirerek büyük bir ticari başarı kazanmışlardır.


İlk termos

1906’ da İskoçyalı J. Dewar* termos adını verdiği ve içine konulan sıvının ısısını koruyan* iç içe geçmiş iki kaptan oluşan bir sistem geliştirdi. Tarihin en popüler icatlarından birisi olan termos sayesinde piknik yapmak* insanoğlu için daha da keyifli bir hal almaya başladı.


İlk çamaşır makinası

1906’ da Ala Fischer* çamaşır makinesini icat etti. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş ****l tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur* elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924’ te üretildi. Çamaşır makineleri sürekli gelişerek günümüzdeki halini aldı.İlk bulaşık makinası

1889’ da W. A. Cockran adındaki maharetli kadın mucit* tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini üretti. Sistem çok basitti. Bir fiskiye* boru yardımıyla gelen tazyikli suyu tabakların üzerine eşit dağıtıyor ve bulaşıkları temizliyordu.İlk elektrikli buzdolabi

İlk elektrikli buzdolabı* Karl Linde tarafından 1877’ de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken* ortamın soğuk olması koşulu* ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde’ nin cihazı* yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı. Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 10:48
#4
İlk elektrikli süpürge

1901’ de Hubert Booth* elektrikli süpürgeyi icat etti. Booth’ un elektrikli süpürgesi o kadar büyüktü ki atlı bir arabayla çekilmesi gerekiyordu. Fakat süpürgenin performansı gayet iyiydi; öyle ki İngiliz Kralı VII. Edward taç giyme töreninden önce salondaki halının bu süpürge ile temizlenmesini istemişti.


İlk elektrik ısıtıcılı ütü

1882’ de Henry Seely* elektrik ısıtıcılı ütüyü geliştirdi. İlk ütüler* içine kor halinde kömür konularak ısıtılırdı. Seely’ nin ütüsünün içinde ise elektrikli bir ısıtıcı bulunuyordu. Böylece ütü* zor kullanılan bir ev aleti olmaktan çıkmıştı.


İlk dikiş makinası

1830’ da Barthelemy Thimonnier dikiş makinesini icat etti. Makinede ayak pedalıyla döndürülen bir tekerlek* iğneyi kaldırıp indiriyordu. Fakat o dönemlerde pek çok terzi* işini kaybedeceği korkusuyla bu makinelerin 80 tanesini tahrip etmişti.


İlk saat

MEKANİK SAAT : 999’ da Gerbert* insanoğlunun zamanı ölçebilme arzusuna hizmet etmek için yepyeni bir ürün sundu. Fransız keşiş ve sonrasında Papa olan Gerbert’ in ağırlıklar kullanarak çalışan ilk mekanik saati günümüze kadar pek çok kez geliştirildi.

HASSAS SARKAÇLI SAAT : Galileo’ nun sarkaç teorisini üretmesinden sonra daha kesin zaman ölçümü yapılabilir miydi? 1656’ da Christian Huygens* bu noktadan hareketle* sarkacın hareketini bir dizi dişli çark üzerinden saatin kollarına iletirken* bir yandan da sarkacın sürekli salınım halinde tutmanın yolunu bularak ilk hassas sarkaçlı saati geliştirdi.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 10:59
#5
İlk kaşık* bıçak ve çatal

KAŞIK : Paleolitik zamanlardan beri kullanılan kaşıkların atası deniz kabuklarıdır. Kaşığın Latince ve Yunanca’ daki karşılığı “spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu” anlamına gelen “cochlea” kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki formunu ise MS I. Yüzyılda Romalılar vermiştir.

BIÇAK : Tarihte kesin olarak ne zaman icat edildiği belli olmayan bıçak* günümüzde mutfaklarda ve yemek masalarında dizayn edilseler de tarihin ilk dönemlerinden başlayarak yakın bir zamana kadar öncelikle silah olarak kullanıldı. Ortaçağ Avrupası’ nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi* çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669’ da Fransa Kralı 14. Louis’ in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştır.

ÇATAL : Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu sanılmaktadır. Çatalın yemek masalarındaki kullanımı MS 7. yüzyılda Ortadoğu’ daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar’ a onlardan da İtalyanlar’ a geçmiştir. Fransa da ise “gösterişe kaçıyor ” diye kabulü yavaş olmuştur. Çatal* 1600’ lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış* kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştur. Günümüzde ise hepimizin vazgeçilmez ihtiyacıdır.İlk mikrodalga fırın

Yiyecekleri radyo dalgaları ile ısıtan bir fırın fikrinin patentini 1945’ te Amerikalı mucit Percy L. Spencer almıştır. Yiyecekler* mikrodalga adı verilen radyo dalgalarıyla bombardıman edilir* bunun neticesinde moleküler titreşerek yiyeceğin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınların kapağındaki ****l teller ise mikrodalgaların fırından dışarıya çıkıp insanlara zarar vermesine engel olmaktadır.


İlk ekmek kızartma makinası
1909’da General Electric şirketi* ilk elektrikli ekmek kızartma makinesini üretti. Dilimlenmiş ekmek* elektrikle ısıtılan bir tel üzerine konuluyordu. Ayarlı bir saat* süre dolduğunda elektriği kesiyor ve ekmeği dışarı doğru itiyordu. Bu sayede sabahları kahvaltı masalarını renklendiren çıtır çıtır ekmeklerin hikayesi doğdu.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 11:00
#6
İlk genetik kopyalama
İlk genetik kopyalama gerçekleştirildi. Bir grup İskoç bilim adamı Şubat ayında ergen bir memelinin genetik kopyasını yarattıklarını duyurdular. Bu* genetik alanındaki birçok uzmanın gerçekleştirilmesine olanaksız gözüyle baktıgı bir işlemdi. Dolly adlı koyunun kopyalanmasının başarıyla sonuçlandığının duyurulması beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Bunların en başta geleni de kopyalamanın ahlaki yanıydı. Bu teknikle insan kopyalamanın zararları üzerinde duruldu ve bunun yalnızca tarımsal ve tıbbi amaçlarla kullanılması gerektiği vurgulandı.İlk hidrojen bombası
Hidrojen bombası temelde nükleer füzyon reaksiyonuna dayanan ve çok yüksek tahrip gücüne sahip nükleer bir silahtır. Füzyon reaksiyonunda küçük kütleli atom çekirdekleri birleşerek daha büyük çekirdekler oluşur ve bu sırada çok büyük miktarda enerji açığa çıkar. Teorik olarak füzyon reaksiyonunda bütün elementlerin çekirdekleri gerekli sıcaklık ve basınç sağlandığında birleşebilir. Ancak* en kolay füzyon reaksiyonu verebilen element hidrojen’dir. Hidrojen ve izotopları (döteryum ve trityum) yaklaşık 100 milyon °C gibi çok yüksek bir sıcaklıkta füzyona uğrarlar. Bu sıcaklığa ulaşılarak füzyonun başlatılması için ise atom bombasına ihtiyaç vardır.
Kısacası* hidrojen bombasının patlatılabilmesi için önce atom bombasının patlatılması gerekir.Bir hidrojen bombası; ortada trityum ve döteryumdan oluşan füzyon yakıtı* bunun çevresinde fisyon patlayıcıları (atom bombası)* onunda çevresinde ise nötron yansıtıcı bir kabuktan oluşur. Öncelikle atom bombası patlatılır. Bunun sonucunda oluşan sıcaklık ve basınç hidrojen bombasının patlamasını sağlar.
Hidrojen bombasından açığa çıkan enerji aynı ağırlıktaki atom bombasına göre yaklaşık 1000 kat daha fazladır. Hidrojen bombasının gücünün daha iyi anlaşılması için şu gerçek çok dikkat çekicidir; “Bir tek hidrojen bombasının patlama gücü* insanlık tarihindeki bütün savaşlardaki tüm patlamaların gücünden daha fazladır”. İlk hidrojen bombası 1952 yılının sonlarında büyük okyanustaki Marshall adalarında ABD tarafından denenmiştir. O günden bugüne nükleer bomba denemeleri artarak devam etmiştir. Ancak bu denemeler sonucunda açığa çıkan pek çok radyoaktif izotop ve ışınlar atmosferi ve çevreyi olumsuz etkilemiştir. Ekolojik dengenin bozulmasında en büyük sebeplerden biri de nükleer bomba denemeleridir.Atom modelinin gelişimi
Ernest Rutherford* atom modelini geliştirdi. Alfa parçacıklarının ince ****l levhalardan geçişini inceleyen Rutherfort* alfa parçacığı artı yüklü olduğundan levhadan geçişi sırasında ****l atomlarındaki artı yüklerin itici etkisiyle sapmaya uğrayacağını ama parçacığın kütlesi çok büyük olduğu için sapmanın küçük olacağını düşünüyordu. Yapılan deneylerde alfa parçacıklarının gerçekten de genel olarak küçük sapmalar gösterdiği fakat büyük açılarda sapan parçaların da bulunduğu* hatta bazen bir parçacığın yönünü değiştirip geri döndüğü gözlendi. Bu durum o günlerde geçerli olan atom modeline uymuyordu. Böylesine büyük kütleli alfa parçacığını bu denli saptırabilmesi için atomdaki bütün artı yüklerin ve kütlenin çok küçük bir hacimde yoğunlaşmış olması gerekiyordu.. Rutherford* bu fikirden yola çıkarak geliştirdiği atom modelinde atomun* çok kuçük hacimli* yoğun ve artı yüklü bir çekirdek ile bunun çevresinde dönen küçük kütleli ve eksi yüklerden oluştuğunu ortaya koydu.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 11:01
#7
Radyo’ nun icadı
Televizyon bugün en yaygın elektronik haberleşme şekli olmasına rağmen bir zamanların gözde aleti radyo hala en yaygın yayıncılık aracı olarak yerini korumakta. Radyo olmaksızın* günlük yaşamımızda yer alan birçok hizmet ve konfor mümkün olmayacaktır. Radyo* halkın emniyetinin sağlanmasında* endüstriyel üretimde işletmede* tarımcılıkta* nakliyatçılıkta eğlence dünyasında uzay seyahatlarında deniz aşırı haberleşmelerde kısacası aklınıza gelebilecek birçok noktada kullanılmaktadır. İtalyan kaşif Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. İngiliz bilimadamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz* 1888 yılında Maxwell’İn teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmişlerdir. Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu. İlk kullanımı gemiden sahile haberleşme içindi. 1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer’e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo* deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaştı.


İlk radyo 3 S ‘i iletti.

İlk keşif şu şekilde gerçekleşti: Marconi bir gemide geliştirdiği radyo(!) ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosus telgraf aracılığıyla 3 tane S harfi yolladı. Mignani’nin asistanı da sinyali aldığı zaman ateş edecekti.. Marconi 3 S’i yollama komutunu verdiğinde yeryüzünde ilk defa radyo dalgaları yayıldı* 3 S uzayda dolaştı* dolaştı ve alıcıya ulaştı. Alıcıya ulaştığını gören hizmetçi Mignani tetiği çekti. Deney başarılıydı. Böylelikle ilk radyo da pratik olarak çalışmış oldu .İlk fotokopi makinesi


Hasta bir baba ve temizlikçi bir annenin çocuğu olan Chester Carlson* küçüklüğünden beri elinde bir not defteriyle dolaşıyor ve “Bir gün büyük bir icat yapacağım” diyordu. California Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olan Carlson* çalıştığı iş yerinde karbon kopyalarla uğraşmaktan bıkmıştı. İcatlar kolay gerçekleşmiyor* uzun yıllar sürecek bir azim ve çaba gerektiriyor. Carlson’ın ilk fotokopi makinesini yaratması da tam 21 yıl sürdü. 1938 yılında ortaya çıkan makine* ilk başta şirketlere cazip gelmedi. İleride Xerox olarak anılacak Haloid adlı şirket* Carlson’ın patentini satın alarak ileri görüşlülüğünü kanıtladıİlk uçak


İnsanoğlunun gökyüzüne yükselmesi* bundan bir asır önce Amerika’nın Ohio eyaletinde motorlu küçük bir uçak sayesinde gerçekleşti. Olayın kahramanlarıysa eğitimlerini tamamlayamamış* diplomaları olmayan* iki kardeş. Çocukken okudukları bir romanın etkisinde kalarak uçma hayaliyle yanıp tutuşan Wright kardeşler* 1903 tarihinde “Kitty Hawk” adını verdikleri* 16 beygir gücünde bir motor ve iki pervaneli bir uçak içinde* on iki saniye süreyle havada kalmayı başardılar. Wright kardeşler* büyük bir ilerlemenin öncülüğünü yaptılar.

04/30/2006 tarihinde İcatlar kategorisine eklendi


X ışınlarının keşfi


Alman Fizikçi Wilhelm Conrad Roentgen* bir deney yaparken* tüpü siyah kartonla kapattığı halde* florasan bir kağıtta parlama fark etti. Bilinmeyen bu ışına X ışını adını verdi. Tüple florasan arasına elini koyduğunda iskeletinin şekillendiğini fark etti. Deneylerinin ilk şahidi karısı Bertha oldu. Bir gün karısını laboratuvarına davet etti ve X ışınlarıyla sol elinin fotoğrafını çekti. Fizik ve tıp dünyasında devrim yaratan buluşundan dolayı ilk kez Nobel Fizik Ödülü’nü alan bilim adamı oldu. Roentgen’in X ışınlarını keşfettiği Würzbürg Teknik Okulu’ndaki odası* bugün müze olarak korunuyor.Televizyon’ un icadı


21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi* 75 yıl önce* İskoç mucit John Logie Baird’in keşfiyle başladı. Baird* 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen tlevizyonun babasıydı. Keşif merakı çocuk yaşlarda başlayan Baird* 12 yaşında* evine bir elektik sistemi döşemiş ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirdi.İskoçyaya’da Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrik dersleri alan Baird* Glasgow üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Birinci Dünya Savaşı sırasında eğitimine ara veren mucit* silahlı kuvvetlerde çalışmak istedi ama kabul edilmedi.Başvurusu reddedilen Baird* Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi’nde çalışmaya başladı ancak sağlık problemleri işi bırakmasına sebep oldu.Clyde Valley’den sonra aralarında Trinidad’da bir reçel fabrikasında işçiliğin de bulunduğu çeşitli işlerde çalışan Baird* nihayet 1922’de memleketi Sussex’e geri dönen ve burada tamirciliğe başladı.Nakkaş mucitSussex’deki mütevazi hayatı* Baird’i 50 yıldır düşlediği televizyon icadı üzerinde yoğunlaşma fırsatı verdi.Parası olmadığı için ilk televizyonunu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yapan Baird* bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirdi ve düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler ekledi. Baird’in icat ettiği bu düzenek* tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihaz olarak TV’nin dedesi kabul edildi. Çalışmalarını bundan sonra da sürdüren mucit* 1925’de hayal ettiği gibi* “Stokey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBC’denBaird’in ilk ilkel TV’yi icat ettiği dönemde* BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBC’nin TV yayıncılığına geçişi* 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı.Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu* ilk kuşakta haber* ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu.Baird televizyondan sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar yaptı.

Telefonun icadı


1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğinde* insan iletişiminde yeni bir çığır açıldı. Bell’in buluşundan önce* bir mesajı en hızlı iletmenin yolu* Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Ancak telgraf kullanımında* insan sesinin teller aracılığıyla aktarılmasına olanak yoktu. Kendi dönemine göre yeni bir yöntem sayılan telgraftan önce* acil mesajların atlı ulaklar* duman işaretleri* güvercinler ve gemiler kullanılarak iletilmesi gerekiyordu. 1870′li yıllarda pek çok insan* telgrafı geliştirmek için çaba harcıyordu. Ancak Bell* tek başına ipi göğüslemeyi başardı. Bell* tüm hayatını sağırların eğitimine adamıştı. Bir yandan da telgrafı geliştirmeye ve bu sayede para kazanmaya çalışıyordu. Deneyleri sırasında* bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bu zayıf sesi* diğer mucitler de duymuş olsalar bile* büyük farklılığı kavrayamadıkları hemen hemen kesindi. Bell* insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece* telefon doğdu. On yıl içerisinde* önce Amerika’ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 11:03
#8
İcatlar kronolojisi


MÖ 4241 Olayların hassas olarak tarihlenebildiği ilk yıl. Bu* Mısırlıların takvimi yapmalarıyla mümkün oldu.

MÖ 3200 civarı Mezopotamyalı Sümerler yazıyı kullanan ve tekerleğin resmini çizen ilk halk oldu.

MÖ 3000 civarı Babilliler ilk toplama makinesi olan abaküsü icat etti.

MÖ 1300 civarı Suriyeliler kendi alfabelerini geliştirdi.

MÖ 700 Lidya’da (bugünkü Türkiye’de) malların alım satımı için ilk kez para kullanıldı.

MÖ 287 Kaldıraç ve vida kullanarak pek çok değerli mekanik aygıt icat eden Arkhimedes doğdu

MÖ 10 civan Romalı mimar Vitruvius bir vinç tasarladı.

999 Milattan sonra Bir keşiş tarafından mekanik saat icat edildi

1000 civarı Çinliler havai fişek yapmak ve işaret göndermek için barut kullandı.

1045 civarı Çin’de Pi Cheng portatif matbaa harflerini icat etti.

1280 İlk gözlük İtalya’da yapıldı.

1450′ler Johannes Gutenberg’in baskı makineleri kitap üretiminde çığır açtı. Bunun sonucunda yeni icatlar hakkındaki bilgilerin yayılması hızlandı.

1452 Birçok makine icat eden sanatçı Leonardo da Vinci doğdu.

1569 Flaman haritacı Mercator* yeni bir harita yapma yöntemi geliştirdi.

1592 Galileo* cisimleri 30 kez büyüten bir teleskop yaptı.

1614 İskoçyalı matematikçi John Napier logaritma cetvelini icat etti.

1642 Blaise Pascal* babasının vergi hesaplarında kullanması için bir toplama makinesi icat etti.

1643 Evangelista Torricelli* hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihaz icat etti.

1656 Christian Huygens* Galileo’nun fikirlerine dayanan hassas bir sarkaçlı saat tasarladı.

1665 Robert Hooke’un Küçük Ç’izimler adlı kitabındaki çizimler* yeni mikroskopların gücünü gösteriyordu.

1668 Isaac Newton ilk aynalı teleskopu yaptı.

1698 Thomas Savery’nin yaptığı ilk buhar makinesi* su altında kalan madenlerdeki suyu dışarı pompalamada kullanıldı.

1733 İngiliz bir dokumacı tarafından icat edilen “uçan mekik” adındaki alet bir kişinin bir günde üretebileceği kumaş miktarını ikiye katladı.

1771 Richard Arkwright’ın suyla çalışan çıkrığı eskiye göre çok daha sağlam pamuk ipliği üretiyordu.

1778 Joseph Braham’ın yeni tuvalet sistemini icat etmesiyle ev içi sağlık koşullarında önemli bir gelişme kaydedildi.

1783 Marquis de Jouffroy d’Abbans ilk buharlı gemiyi yüzdürdü.

1783 Montgolfier Kardeşler bir sıcak hava balonunu başarıyla uçurdu.

1797 Bir Fransız* balondan paraşütle atlayarak paraşütün önemini gösterdi.

1801 İlk denizaltılardan olan Nautilus ilk yolculuğunu tamamladı.

1804 Richard Trevithick raylar üzerinde giden ilk buharlı lokomotifi yaptı.

1814 Friedrich König elle çalışan matbaadan çok daha hızlı olan buharlı matbaayı geliştirdi.

1815 Humphry Davy* madenlerde çalışmayı çok daha güvenli hale getiren bir madenci lambası icat etti.

1819 Augustus Siebe basınçlı bir dalgıç elbisesi tasarlayarak insanların daha derinlere dalabilmesini sağladı.

1821 Charles Babbage* karmaşık matematiksel tabloları otomatik olarak hesaplamak için tasarladığı “fark makinesi”nin üzerinde çalışmaya başladı.

1826 Fransız fizikçi Joseph Niepce tarihteki ilk fotoğrafı çekti.

1829 George Stephenson* en iyi buharlı lokomotif tasarlama ve yapma yarışmasını kazandı. Rocket adlı bir lokomotif üretti.

1830 İlk dikiş makinesi Fransız terzi Barthelemy Thimonnier tarafından tasarlandı.

1836 Samuel Colt* yaptığı hızlı ateş eden tabanca “altıpatlar”ın patentini aldı.

1837 Isambard Kingdom Brunel* ilk kıtalararası buharlı gemiyi yüzdürdü.

1837 İki İngiliz mucit William Cooke ve Charles Wheatstone ilk elektrikli telgraf makinesini yaptı.

1839 Louis Daguerre vesikalık fotoğraflarda çok tutulan daguerrotype fotoğraf tekniğini icat etti.

1843 Samuel Morse* telgraf mesajlarında kullanılmak üzere nokta ve çizgilerden oluşan ünlü mors alfabesini icat etti.

1846 Amerikalı bir dişçi bir çene ameliyatında acıyı hissettirmemek için eter kullandı.

1848 İlk yürüyen merdiven* New York’ta turist çekmek için kuruldu.

1849 Çengelli iğne icat edildi.

1857 New York’ta bir dükkan asansörü olan ilk bina oldu.

1860 Belçikalı Etienne Lenoir ilk içten yanmalı motoru yaptı.

1863 İlk metro (yeraltı demiryolu) hattı Londra’da işletmeye açıldı

1868 Bir gazetenin yazı işleri müdürü olan Christopher Sholes ilk kullanışlı daktiloyu yaptı.

1872 Fotoğrafçı Eadweard Muybridge ilk ardışık fotoğraflar dizisini çekti.

1876 Alexander Graham Bell ilk telefon konuşmasını yaptı.

1876 Amerikalı üretken mucit Thomas Edison icatlar fabrikasını kurdu.

1877 Edison fonografı icat etti.

1878 Joseph Swan elektrik ampulünü icat etti.

1879 Ernst von Siemens elektrik döşenmiş bir hat üzerinde giden ilk elektrikli treni sergiledi.

1881 Emile Berliner* yassı plaklar kullanan ilk gramofonu yaptı.

1884 Hiram Maxim ilk makineli tüfeği tanıttı.

1885 Fizikçi Heinrich Hertz elektromanyetik dalgaların varlığını gösterdi.

1885 Avusturyalı kimyacı Carl Auer* muma göre daha kullanışlı ve güvenli olan bir havagazı lambası icat etti.

1886 Linotip adlı makine* gazetelerin ve kitapların daha hızlı hazırlanmasını sağladı.

1888 George Eastman* Kodak no.l adlı fotoğraf makinesini üretti ve müşterilerinin filmlerini banyo etti.

1889 Edison’un yardımcısı Charles Batchelor sinema filmlerinin seslendirilmesi üzerine deneyler yaptı.

1890 Daimler motor şirketi* dört tekerlekli ve akaryakıtla çalışan otomobil üretimine başladı.

1890 Herman Hollerith’in icat ettiği elektrikli sayma makinesi sayesinde Amerika’da nüfus sayımı işlemi çok hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı.

1895 Paris’te Lumiere Kardeşler 10 hareketli filmden oluşan bir gösteri yaptı.

1898 Valdemar Poulson* modern teybin öncüsü olan bir cihaz yaptı.

1901 King Camp Gillette* kullanıldıktan sonra atılan ilk güvenli traş bıçağının patentini aldı.

1902 İtalyan Guglielmo Marconi* Manş Denizi üzerinden radyo dalgalarıyla mesaj iletmeyi başardı.

1903 Amerikalı Wright Kardeşler ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi.

1903 Henry Ford* yeni araba fabrikasıyla seri üretim tekniğini getirdi.

1903 Willem Einthoven* kalbin işleyişini kaydeden elektrokardiyografi cihazını icat etti.

1904 John Fleming’in geliştirdiği cam diyotlar radyo cihazlarının vazgeçilmez parçası oldu.

1908 Adını mucidinin adından alan Geiger sayacı radyasyonu saptamak ve ölçmek için kullanılmaya başlandı.

1909 General Electric şirketi elektrikli ekmek kızartma makinesini yaptı.

1923 İki İsveçli mucit ilk buzdolabını tasarladı.

1925 Londra’da trafik lambaları kullanılmaya başlandı.

1926 John Logie Baird ilk televizyon görüntüsünü başarıyla iletti.

1926 Robert Goddard ilk sıvı yakıtlı roketi fırlattı.

1928 Bir Amerikan icadı olan seloteyp günlük yaşama girdi.

1929 Philip Drinker* hastaların solunum yapmasına yardım etmek için “demir ciğer”i icat etti.

1933 İki Alman bilim adamı Max Kroll ve Ernst Ruska elektron mikroskobunu yaptı.

1933 Bir kedinin gözünün araba farlarını yansıtmasından esinlenen Percy Shaw* sürücülerin dikkatini yol çizgilerine çeken kedigözünü icat etti.

1935 Alman şirketi AEG* sesi kaydetmek için plastik manyetik teyp bandını geliştirdi.

1937 Dünyanın en büyük zeplini Hindenburg’un yanıp 35 yolcunun ölmesinden sonra zeplinle taşımacılıktan vazgeçildi.

1938 Macar mucit Lazlo Biro* biro da denilen bilye uçlu tükenmez kalemi icat etti.

1938 Amerikalı Chester Carlson ilk fotokopi makinesini icat etti.

1939 İgor Sikorsky adlı bir Rus mühendis tarafından ilk helikopter yapıldı.

1942 Wernher von Braun* AImanya’nın ilk uzun menzilli füzesi olan V-2′yi fırlattı.

1942 Enrico Fermi* ABD’nin Chicago kentinde* nükleer enerjinin denetim altına alınabildiği bir nükleer reaktör yaptı.

1945 Amerikalı mucit Percy Spencer* ilk mikrodalga fırını tasarlayarak patentini aldı.

1945 ABD* Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atom bombası attı.

1946 John Mauchy ve John Eckert’in geliştirdiği* Amerika’nın ilk elektronik bilgisayarı ENIAC halka gösterildi.

1947 Edwin Land bir dakikadan az bir sürede siyah beyaz fotoğraf çıkaran polaroid makineyi icat etti.

1948 Amerikalı üç bilim adamı John Bardeen* Walter Brattain ve William Shockley transistör denilen bir cihaz icat ederek elektronik devrelerin çok daha küçülmesini sağladı. Daha sonra* bu icatlarıyla Nobel Odülü aldılar.

1957 Sovyetler Birliği tarafından Dünya’nın çevresinde dönen insan yapımı ilk cisim Sputnik I fırlatıldı.

1959 Christopher Cockerell tarafından tasarlanan hoverkraft halka gösterildi.

1960 Theodore Maiman ilk lazeri yaptı.

1962 Telefon konuşmalarının yanında canlı televizyon görüntülerini de ileten Telstar adlı uydusu fırlatıldı.

1977 Dünya’nın tekrar kullanılabilen ilk uzay gemisi olan Uzay Mekiği* ABD tarafından fırlatıldı.

1982 Philips ve Sony şirketleri kompakt diski çıkardı.

1987 İlk sayısal ses bantları (DAT) üretildi.

1990 Yüksek netlikte televizyon (HDTV) yayını ilk kez yapıldı
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 11:06
#9
Barut’ un icadı

Barut güherçile* kükürt ve kömür tozundan meydana gelmiş patlayıcı bir maddedir. Ateşli silahlarla mermiyi atmak için kullanılır. Çok kez* “karabarut” adıyla anılır. Barutun çok eski bîr tarihi vardır. M.Ö. 1000 yıllarında* Çinliler* ateşi bir savaş silahı olarak kullanırlardı. Gerek Doğu’da* gerekse Batı’da* alev ve ateşten savaşlarda da yararlanılıyordu. Özellikle Çin ordusunda* dehşet saçan savaş arabaları vardı ki* bunların görevi çömlek ve güllelerin içindeki ateşi düşman ordusuna atmaktı.

Batılılaın* ateşli silahları Doğululardan öğrendikleri sanılıyor. Ancak* tarihçi Home-ros’un (M.Ö. IX. yüzyıl) eserlerinde* ateşli silahlar üzerinde herhangi bir bilgiye rastlanmamaktadır. Peloppones Savaşları’nda (M.O. 428-424) içlerinde kömür* kükürt ve zift gibi yanıcı maddeler bulunan toprak kapların mancınıklarla atıldığı biliniyor. Ne var ki* bu yoldan çıkarılan yangınlar* üzerine toprak atmakla kolaylıkla söndürülebiliyor* büyük bir zarara yol açması önleniyordu.

Bunun sonucu olarak* daha etkili yanıcı maddeler aranmaya başlandı. Yanmak için gerekli oksijeni havadan değil de* kendi bünyesinden alabilen yanıcı maddeler en iyisiydi. Yani* ateşin üstü örtü ise bile* sondürülememeli* alevler çıkmaya devam etmeliydi. İşte böylece de* ateşli silahlardan patlayıcı silahlara geçilmiş oldu. Bu işte ilk olarak* güherçile kullanıldı. Güherçile* beyaz renkte* ince billurlar halinde bir maddedir. Kimyasal adı “potasyum azotat”tır.

Doğu’da* Çinliler* güherçileyi biliyorlardı. Abdullah adında Malaga’lı (İspanya’nın güneyi) bir Arap yazarı (1200 yılları)* güherçileden söz ederken* “Çin karı” deyimini kullanmıştır. İranlı yazarlar ise* güherçileye “Hint karı” derlerdi. Böylece* güherçile* XIII. yüzyılın ortalarına doğru. Doğu’dan İslam ülkelerine geçti. Anlaşıldığına göre* Çinliler barut yapmayı biliyorlardı. Ancak* barutu* “maytap” ve “kestane fişeği” dediğimiz biçimde kullanmışlardır. Büyük İskender Hindistan’a gittiği sıralarda* barut Hindistan’da da biliniyordu. Marco Polo* Çin’e yaptığı uzun gezisinde* Çinli rahiplerin geceleri havada baruttu fişeklerle şenlikler yaptığını görmüştü.

Avrupa’da barutu ilk bulanın ise* Friburglu Berthold Schwartz (1318-1384) adında bir Alman rahip ve filozofu olduğu sanılıyor. Schwartz* Venediklilerin kullandıkları ilk topları dökmüş* bu toplarla gülleleri uzağa fırlatmak için de* baruttan yararlanmıştı. Ancak* kimi tarihçiler de* Avrupa’da barutun icadı şerefini* Roger Bacon (1224-1294) adındaki İngiliz bilginine verirler.

Avrupa’da* ateşli silahlarla barut* ilk kez XIII. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. XIV. yüzyılda da* barutun topçuluk alanında kullanılması geliştirilmiştir. Barutun* bugünkü anlamıyla* ilk olarak. İngilizlerle Fransızlar arasındaki Cressy Savaşı’nda (1346) kullanıldığı sanılıyor.

Kimya alanındaki ilerlemeler sonucunda* nitrosellüloz ve nitrogliserinin elde edilmesiyle* hafif dumanlı barutlar kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden* barut çok miktarda duman yaptığı için* ateş eden topun yeri hemen belli oluyor* üstelik* bu* top namlusunün kalın bir is tabakasıyla örtülmesine de yol açıyordu. Paul Vieille adındaki Fransız mühendisi (1854-1934) dumansız barutu icat ettikten sonra İse* silahlarda yalnız bu çeşit barut kullanılmaya başlandı (1886). Bundan birkaç yıl sonra da* İsveçli kimyager Alfred Nobel (1833-1896) daha yüksek nitelikte patlayıcı bir madde olan nitrogliserinil barutu keşfetti. Zamanla* barut geliştirilerek* değişik silahlarda* istenilen biçimde kullanılabilecek duruma getirildi.


Barut Nasıl Elde Edilir?

Barutun karışımında* %70 - 80 potasyum nitrat (NOs)* %12-20 odun kömürü* %3-14 de kükürt vardır. Bu karışımdaki potasyum nitrat* kömürle kükürtün yanması için gerekli olan oksijeni verir; kükürt de* barutun kolayca tutuşmasını sağlar ve yakılınca çok miktarda gaz çıkartır. Barutu meydana getiren maddelerden kömürün yanmasıyla* karbon dioksit (CO2)* kükürtün yanmasıyla da* kükürt dioksit (SO2) gazları oluşur. Geriye* potasyum sülfat* potasyum karbonat* potasyum sülfür kalır ki* bunların gazları yüksek bir basınç meydana getirir. Bu basınç da* ateşli silahlarda* merminin ileriye fırlatılmasını sağlar.

Teknikteki ilerlemelere rağmen* barut* bugün de* pek az bir farkla* eskiden elde edildiği yollardan elde edilir: Karışımı meydana getiren maddeler* önce ayrı ayrı* sonra da bir arada öğütülerek* karıştırılır. Bu karışım* basınçla* hamur haline getirilir; sarsıntılı eleklerden geçirilerek* tozundan ayrılır. Bu işlemin sonunda* tane halinde barut elde edilmiş olur. Bu hamur* borulara basılarak* çubuk halinde barut haline getirilir; buna* “makarna barutu” adı verilir. Ayrıca* küp* prizma* vb. gibi biçimlerde kaplar kullanılarak* istenilen biçimde barut da elde edilebilir.

Bugün* karabarut* şistli killer* kaya tuzları gibi* ötekilere oranla yumuşakça kütlelerin atılmasında kullanılmaktadır. Çok duman çıkarttığından* askerlik alanında artık büyük bir önemi kalmamıştır. Bugün için* ateşli silahlarda* daha çok “dumansız barut”* daha doğru bir deyişle* “az dumanlı barut” kullanılmaktadır. Dumansız barut kolodyum* trinitro gliserin* trinitro tolüen gibi patlayıcı maddelerin karışımıdır.

Bugün* bu patlayıcı maddeleri yapabilmek için* çok miktarda potasyum nitrata ihtiyaç vardır. Oysa* bu madde* yeryüzünde pek az bulunur. Yalnız* Güney Amerika’da* And Dağları’nın denize bakan kıyılarında* kuşların bıraktığı gübreler* bu madde bakımından son derece zengindir. O dolaylarda* bu gübreyi temizleyecek kadar bol yağmur da yağmadığı İçin* “guana” adı verilen bu gübreler* uzun süre* bozulmadan kalabilir. Bu gübreler* genişliği 3 kilometre* uzunluğu 300 kilometre olan bir alanı kaplamış durumdadır. Gübre tabakasının kalınlığı da 1*5 metreyi bulur. İşte* bu çevre uzun süre* devletlerin barut yapması için gerekli olan ham maddeyi sağlamıştır.

Bütün devletler* Şili’den gübre satın almak zorunda kalmıştır. Yalnız Almanya* 1913 yılında* Birinci Dünya Savaşı’ndan önce* bu gübrelerden tam 750.000 ton satın almıştı. İngiltere de aynı miktar gübre almış ve bu iki ülke* bu maddelerden yaptıkları barutları birbirlerine karşı kullanmışlardı. Ancak* Almanlar* savaş sırasında* havadan aldıkları azotla* potasyum nitrat yapmayı başardılar. Böylece* barut yapımı için* Şili’deki gübreler yerine* bitmek tükenmek bilmeyen havadan yararlanılmaya başlandı.
---------------------

C0M!S3R-eX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Mesajlar:
1.174
Konular:
252
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
1004
Ticaret:
(0) %
26-11-2006 11:09
#10
Atom bombası’ nın icadı
Atom bombasını ilk kez yapmayı başaran ABD* ilk atom bombasını 16 Temmuz 1945′te New Jersey eyaletindeki Alamogordo hava üssünde patlattı. Bu patlamada inanılmaz derecede kuvvetli bir ışık16 km uzaklardaki dağları bile aydınlattı. Ateşten bir top 12*000 metreye yükseldi.

İkinci Dünya Savaşı’nda* savaş amacıyla kullanılan ilk atom bombası* 6 Ağustos 1945′te Japonya’da Hiroşima şehrine atıldı. Patlamada 66*000 kişi öldü* 69*000 kişi de yaralandı. Üç gün sonra Nagasaki’ye atılan atom bombası ise 37*000 kişiyi öldürdü* 40*000 kişiyi yaraladı.

Atom bombası patlatılınca* bir sarsma dalgası meydana gelir. Bu dalganın hızı ses hızından yüksektir. Atom bombası* genel olarak bu sarsma dalgasının etkisini artırmak için yerden yüksekte patlatılır. Bu dalga yere çarptıktan sonra yeniden yukarı doğru sıçrar. böylece aşağı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının oluşmasına yol açar.

Diğer yandan bombanın patladığı yerdeki hava ısınır; büyük bir hızla genişleyerek bir boşluk meydana getirir. Bu boşluğu doldurmak için hücum eden soğuk hava* şiddetli bir kasırgaya yol açar. Böylece atom bombası* iki yönden yakıcı* yıkıcı bir kuvvetle binaları devirir* canlıları öldürür.
---------------------


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler