İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

I. Gök Türk Devleti

11-05-2016 20:42
#1
'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
3
Mesajlar:
1.703
Teşekkür (Etti):
1368
Teşekkür (Aldı):
462
Konular:
140
Ticaret:
(0) %
Türk adını resmî devlet ismi olarak ilk defa kullanan Gök Türkler, önce Hsien-pi asıllı Juan-juanlara vassallık şeklinde bağlıydılar. O sırada Altay Dağlarının güney eteklerinde yaşıyorlar ve demir istihsal ediyorlardı. Menşeleri konusunda kaynaklarda çeşitli efsaneler bulunan Gök Türkler, 542’de kesin tarih sahnesinde yer aldılar. Çince metinlerden ve arkeolojik kazılardan anlaşıldığına göre Gök Türklerin kökeni Altay Dağlarının kuzey bölgelerine dayanmaktadır. Yine kaynaklardaki bir başka ifade ile Hunların kuzey kolundan geliyorlardı.

542 yılı civarında Kuzey Çin’e akın yapabilen Gök Türkler, 545’te Çin’deki Batı Wei devletiyle ilk resmî ilişkiyi kurdular. Arkasından Bumın liderliğinde Töles boylarını kendilerine bağlayıp hem askerî açıdan hem de nüfusça güçlerini artırdılar. Kendine güvenen Bumın, vassalı olduğu Juan-juan hükümdarının kızıyla evlenmek istedi. Ancak, teklifi hakaretle reddedilince üzerine ani bir hücumla Juan-juanların devletini yıktı. Yerine bağımsız Gök Türk Devleti kuruldu (552). İl Kagan unvanını alan Bumın, kuruluşun ilk yılında ölünce yerine büyük oğlu Kara, tahta geçti. O devleti büyütmeye çalışsa da 553’te ölümü üzerine kardeşi Mukan, Gök Türk Devleti tahtına oturdu.

Yirmi yıl kaganlık yapan Mukan zamanında Gök Türk Devleti, her yönüyle çok parlak bir dönem yaşadı. Doğuda Kore’den, batıda Karadeniz’e kadar uzanan sahada yaşayan bütün Töles ve kuzeyde Kırgızlar gibi diğer Türk boyları ve yabancı kavimler devlete bağlandı. Gök Türk Devleti kısa zamanda dünyanın en kuvvetli devleti olmuştu. 557 yılında Ak Hun (Eftalit) devletini yıkarak Batı Türkistan’ı tamamen ele geçirdiler ve tarihî ipek yoluna hâkim oldular. Batı tarafındaki fetihler kagan Mukan’ın amcası İstemi Yabgu kumandasındaki ordular tarafından yapılıyordu.

Ülkenin batı tarafınıTanrı Dağlarının kuzeyindeki Aktağ’da oturan İstemi Yabgu idare ediyordu. İstemi Yabgu, Sasanilerle arası açılınca Bizans İmpatorluğu ile temasa geçti. 567 yılında İstanbul’a bir elçi heyeti gönderdi. Bu elçilik heyeti, tarihte Orta Asya’dan İstanbul’a gönderilenlerin ilki idi. Buna mukabil Bizanslılar da İstemi Yabgu’nun merkezine elçi yolladılar. Gök Türk/Bizans ittifakı, Sasanî imparatorluğunu zor durumda bırakmış ve daha sonraları İslâm kuvvetlerinin İran’ı fethetmelerini kolaylaştırmıştır.

Tibet’in doğusundaki T’u-yü-hun kavmi de Gök Türk ordularına boyun eğmişti. Mukan Kagan’ın 572’de ölümü üzerine, kardeşi Taspar kagan oldu. Her bakımdan çok gelişmiş bir devletin başına geçen Taspar, fazla büyüyen devleti yeniden teşkilâtlandırdı; küçük kaganlıklar ihdas ederek devletin muhtelif kısımlarını oğul ve yeğenlerine verdi. Kendisi kaganlar kaganı yani büyük kagan oldu.

Taspar Kagan da kendisiyle yakınlaşabilmek için birbirleriyle yarış eden Çin devletleri üzerindeki baskı politikasını sürdürdü. Ancak, büyük bir hata yaparak, Türk milletinin yapısına hiç uymayan Budizm’e meyletti ve Ötüken(başkent)’de bir Buda mabedi inşa ettirdi. Önce koruduğu bir Çinli prensi daha sonra bir tuzakla düşmanlarına yakalattı. 581 yılında hastalandığı zaman bir büyük hata daha yaptı, Türk geleneğine uymayan bir veraset şekliyle Gök Türk tahtına, ağabeyi Mukan’ın, annesi Türk olmayan oğlu Ta-lo-pien’i aday gösterdi. Aynı yıl ölünce, millet Ta-lo-pien’i kagan olarak kabul etmedi. Devlet meclisinde yapılan uzun müzakereler sonucunda Kara Kagan’ın oğlu Işbara’nın tahta geçti.

Bu hükümdarlık tartışmaları sırasında I. Gök Türk Devleti sarsıldı. Devletin ileri gelenleri arasında derin ayrılıklar ortaya çıktı. Batı tarafını babası İstemi’den sonra idare etmeye başlayan Tardu, meydana gelen anlaşmazlıklardan ilk faydalanan kişi oldu. Çinlilerin kurt başlı sancak göndererek tahrik etmesi sonucu 582 yılında Batı Gök Türk Devleti’nin bağımsızlığını ilân etti.
Kullanıcı İmzası

↓ Çoğunuzun kıskandığı birisiyim ↓
→ Sta, Sta, Stabil ←


...
HACKERTHT, TheMaho, Heratix Teşekkür etti.

11-05-2016 20:45
#2
astroboy06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2016
Mesajlar:
1.570
Teşekkür (Etti):
313
Teşekkür (Aldı):
241
Konular:
180
Ticaret:
(0) %
Teşekkürler Güncel
11-05-2016 21:27
#3
'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
3
Mesajlar:
1.703
Teşekkür (Etti):
1368
Teşekkür (Aldı):
462
Konular:
140
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
astroboy06´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teşekkürler Güncel
Önemli değil. Güncell
Kullanıcı İmzası

↓ Çoğunuzun kıskandığı birisiyim ↓
→ Sta, Sta, Stabil ←


...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı