İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Plevne Müdafaası Ve Gazi Osman Paşa

06-08-2017 22:32
#1
ByMuratTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
Anadolu
Mesajlar:
2.240
Teşekkür (Etti):
254
Teşekkür (Aldı):
376
Konular:
65
Ticaret:
(0) %
Esselamu aleykum, bu konuyu Tarih bölümüne açacaktım ama tarihteki rastgele bir savaş değil, genel kültürümüz olduğunu ve öyle bilmemiz gerektiğini düşündüğümden bu başlık altına açtım.


Gel gelelim konuya, Plevne Müdafaası ve büyük komutanımız Osman Nuri Paşaya..

Avrupalılar Osmanlı'nın içişlerine karışmak istemiş, Osmanlı buna izin vermemiş, ve Kırım'ın intikamını almak için 1877 yılında Rusya Osmanlıya savaş ilan etmişti.


Rusların planı bir yıldırım harekatıyla 6 haftada İstanbul'a ulaşmaktı.
Ama ne yazık ki, kadere bak. Kimleer kimlerle karşı karşıya geliyor. Osman Paşa kolay lokma değildi. Tam 5 ay boyunca savaştılar..


Osmanlı askerleri yorgun ve hazırlıksızdı. Bunu Fırsat bilip hemen saldırıya geçen Ruslar top atışıyla saldırıya geçti. Hazırlıksız olmasına rağmen ordumuz karşılık verdi ve Ruslar geri püskürtüldü.
SONUÇ: BİZ 1000 ASKERİMİZİ KAYBEDERKEN, ONLAR 3000 ASKER KAYBETTİ.

Bundan sonra geri çekilen Ruslar tekrardan gelecekti. Osman Paşa hemen hazırlıklara başladı. Öyle deniliyor ki kısa bir sürede Osman Paşa resmen seyyar bir kale inşa etmişti.

2. saldırıda Ruslar 60.000- Osman Paşa 30.000 kişiydi. Üstelik onların bizden 3 katı topları vardı.

Bu sefer çok çetin saldırıyorlar, zaiyata rağmen durmayan Ruslar ön tabyayı ele geçirmişler, tam sevinecekken Osman paşanın bir hamlesiyle bozguna uğramışlardı. çocuk gibi kaçıyorlardı. Tarihçilerin çoğu askerlerin geri kaçarken Tuna nehrinde boğulup öldüğünü yazmıştır. Ve General'in ağzından "bitti, bitti, kaybettik" sözleri çıkmıştı.

SONUÇ: BİZ 2000 ASKERİMİZİ KAYBEDERKEN, ONLAR 7.300 ASKER KAYBETTİ. Resmen Osmanlı tokadını yemişlerdi. Bütün dünya bu zaferle yankılanmış, Ruslar'ın prestiji yerlerde sürünüyordu.


Bu prestijini tekrar kazanmak isteyen imparatorları bütün güçlerini plevneye sevketmişti. -Hristiyanlık davası elden gidiyor! diyerekte Rumenlerden de destek almıştı.

Son olarak gelen desteklerle birlikte Ruslar 120.000 kişilik bir orduyla, Osman Paşa ise sadece 30.000 kişilik bir orduyla kalmıştı.

Gazi Osman Paşa köşeye sıkışmıştı. Ama şairin dediği gibi arkadaşlar,Osman Paşa Plevne'den Çıkmam Diyor.

Velhasılı kelam, Ruslar dünyanın en güçlü ordusuyla 3.kez saldırıya geçiyoorr ama SONUÇ:???bizim 5.000 askerimiz şehadete erişirken onların 20.000 leşini yere seriyoruz. (İşte buradan sonra Osman paşaya Gazilik ünvanı veriliyor)

Bir süre sonra Rusların sayısı 200.000, bizim sayımız ise gelen desteklerle 35.000 oldu.Bu devasa orduyla Osman Paşayı bir çember içine alıp dış dünyayla irtibatını kesmişlerdi. Artık ne destek kuvvet,ne telgraf, ne yemek alınıyordu. üstelik kış gelmiş, savaşın sonuna gelmiştik. Buna rağmen 145 gün pes etmeyen Osman paşa ya açlıktan ölecek, ya da buradan çıkacaktı. Kızılırmak nehrinden Rus ordusunu yarıp geçmeyi planlamıştı, yapmıştı da. Ancak casuslar çoktan bu haberi Ruslara vermiş, Ruslar tedbirini almışlardı. Orada yaralandı Gazi Osman Paşa. Bu hem kötü olmuştu hem de askerin moralini bozmuştu..

Osman paşa çemberin içinde sıkışıp kalmıştı.
Son olaylar, açlık, icerideki ihanetler, soğuk kış günlerine rağmen Şanlı Osman Paşa direnmeye devam ediyor, ancak yardımcıları artık teslim olması gerektiğini söylüyordu.
En sonunda yardımcılarının ısrarıyla mecburen teslim olmuştu.


Esir iken Ruslar tarafından çok saygı görmüş, Rus çarı ve Generalleri tarafından bizzat tebrik edilmiştir. Grandük Nikola, senin gibi bi kumandanın kılıcı alınmaz diyerek kılıcını iade etmiştir. Osmanlıya iade edilirken İstanbul'da bizzat Sultan Abdülhamid tarafından karşılanmıştır.
5 Nisan 1900 yılında vefat etmiştir. Türbesi İstanbul/Fatih'tedir. Tavsiyem gidin, görün. (giderken 1 paket sütte götürün çünkü 1 düzine yavru kedi var)Şimdii artık plevne marşını rahat rahat,bile bile okuyabilirsiniz
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Pasa
Plevne'den çıkmam diyor

Olur mu böyle olur mu
Evlât babayı vurur mu
Sizi millet hainleri
Bu dünya size kalır mı

Düşman Tuna'yı atladı
Karakolları yokladı
Osman Paşa'nın kolunda
Beşbin top birden patladı

Kılıcımı vurdum taşa
Tas yarıldı baştan başa
Askerinle binler yaşa.
Nâmı büyük Osman Paşa


Orjinal Plevne Marşı;

Bunu da dinlemenizi tavsiye ederim, güzel remix, her sabah bir doz;Yazı Tamamen Bana Aittir.
Konu ByMuratTr tarafından (06-04-2018 15:02 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.
NighTTeRRorS, BUDUK Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı