THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Akbaş Köpeği

K!nG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2007
Nereden:
vice city =)
Mesajlar:
2.210
Konular:
749
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
142
Ticaret:
(0) %
0
4995
01-04-2008 19:08
#1
Akbaş Köpeği

Sivrihisarlılar heykelini diktikleri, ABD'de üstün nitelikli ırk olarak onaylanan Akbaşlar için seferber. Dernek başkanı Çoban: Sivas'ın Kangal'ı gibi biz de Akbaş'a sahip çıkacağız.
ABD'de yapılan bir yarışmada üstün nitelikli saf ırk olarak onaylanan ve yoğun yaşam alanı olan Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine heykeli dikilen Akbaş çoban köpeğinin Kangal'ın gölgesinde kalmaması için çalışma başlatıldı. Sivrihisarlılar, Akbaş'ın Kangal'la karıştırılmasından da rahatsız.
Hollywood yapımı 'Kediler ve Köpekler' adlı filmde rol alan çoban köpeği de Akbaş olmasına rağmen hem Türkiye'de hem de ABD'de 'Kangal' olarak anılmıştı. Merkezi Eskişehir'de bulunan Akbaş Çoban Köpeklerini Koruma Derneği Başkanı Alaaddin Çoban, "Son yıllarda Kangal'ın popüler bir ırk olması nedeniyle Akbaşlar unutulmaya yüz tuttu. Sivaslıların Kangal'a sahip çıktığı gibi biz de Akbaşlara gereken önemi vereceğiz" dedi. Akbaş'ın Türk çoban köpekleri arasında önemli yer tuttuğunu belirten Çoban şöyle konuştu: "Bu ırkın yoğun yaşam alanı olan Eskişehir ve ilçelerinde en iyi numuneleri var. Akbaşların anavatanı Sivrihisar. Akbaş çoban köpekleri ABD'de 1997'de yapılan yarışmada en üstün ırk seçildi. Akbaş, dünyada en çok aranan ve tutulan çoban köpeğidir. Kültürümüzün bir parçası olan Akbaşlara sahip çıkmalıyız.
Heykeli dikilen köpek
Akbaşların sürü koruma ve kollamada dünyanın en yüksek performansa sahip çoban köpekleri olduğunu belirten Çoban, şöyle devam etti: "Akbaşlar köpeklerin cinsi konusunda uluslararası otorite Kennel Club tarafından üstün nitelikli saf ırk olarak onaylandı. Son yıllarda koyun sayısındaki azalma ve Kangal'ın popüler bir ırk olması nedeniyle Akbaşlar unutulmaya yüz tuttu. Sivaslıların Kangal'a sahip çıktığı gibi biz de Akbaşlara gereken önemi vereceğiz. Bu amaçla Sivrihisar'a köpeğin heykelini diktik. Çalışmaları daha düzenli yürütebilmek için dernek çatısı altında toplandık. Üretim çiftliğimizde şu anda 10 Akbaş var. En zeki çoban köpeği olan Akbaşların eğitimine de çok önem veriyor, Emniyet ve Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği yapıyoruz. Yazın Sivrihisar'da uluslararası bir festival düzenleyeceğiz."
Kangal'dan daha cana yakın
Çoban, Akbaş cinsi köpeklerin çoğu zaman Kangal'la bir sayılarak göz ardı edilmesinden de şikâyetçi. Kangal Köpeği Araştırma Merkezi Müdürü İbrahim Çıtak iki cins hakkında şu bilgileri veriyor: "Akbaşlar Kangal'la benzerlik göstermesine rağmen bazı fiziksel özellikleri ve vücut yapılarıyla ayrılırlar. Sivas yöresinde Akbaşlar yetiştirilmemesine karşın çok az sayıda bu cinslere rastlamak mümkün. Akbaşlarla Kangallar Ağız yapıları, kulak boyları, kafa renkleri ile tamamen birbirinden farklı bir özellik gösterirler. Akbaşlar daha çok Eskişehir yöresine ait bir türdür. Kangal'a yapı olarak Kars bölgesinde bulunan köpekler de benzer ama ırk olarak aynı değillerdir." Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Yusuf Ziya Oğrak ise şunları söylüyor: "Akbaşlar ile Kangallar tamamen ayrı birer ırk. Biz bunu genetik olarak da tespit ettik. Akbaşlar daha çok Batı Anadolu Bölgesi'nde görülen ve bu bölgelerde yetiştirilen köpek türü. Kangal ise Orta Anadolu Bölgesi'nde yaygın. Sivas'ta yetiştirilenlerin tamamına yakını Kangal köpeğidir." Eski Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere de şu bilgileri veriyor: "Literatürde Kangal diye bir ırk geçmiyor. Akbaş yani Kangal diye anılan köpekler 'Shaepperd Dog' denilen çoban köpekleridir. ABD'deki köpek cinsleri sürüleri vahşi hayvanlardan koruyamıyor. Bu nedenle bu iş için buradan köpek alıyorlar."
öz edilmiyor. Ancak fotoğraflarda çokça Akbaş v


--------------------- BİZ ESKİŞEHİRLİYİZ ..!

YOU AND ME COULD WRITE A BAD ROMANCE...

LADY GAGA <3


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler