THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

İki Evlek Bostan

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
0
470
09-06-2008 22:28
#1
Post
İki Evlek Bostan
İçteki güzellikleri görmenin ‘anlamlı bir dünya görüşü’ olduğunu, bu seçimin olduğu yerde sorumluluğunda birlikte geldiğini bilen akla ve vicdana göre davranan sıcak, duygulu, toprağına bağlılık duyan köyümüzdeki mükemmel insanımız, insanlarımızdan bahsetmek istiyorum…
Geçmişten günümüze baktığımızda, tarımın, insanların yaşayabilmek için geliştirdikleri ilk etkin üretim biçimi olduğunu görüyoruz. İnsanoğlu toprağı kendi iradesiyle ekip biçmezden önce yaşamak için edilgin bir tavır sergiliyordu. İnsanın toprağı ekip biçmesi, tabiata karşı bağımlılık durumunu azaltarak, onun tabiat üzerinde etkin ve müdahil olmasının başlangıcı oldu. Böylelikle tabiata karşı bağlılık duygusu gelişti. Ekip biçilen toprak artık ‘kendiliğinden bir şey’ konumundan çıkmış ve ‘insan için bir şey’ konumuna dönüşmüş oldu. Toprak, bu haliyle aynı zamanda insanın ilk öğretmeni ve onun yetiştiricisi olarak tabiatta insan gibi yaşamayı öğretti onu sevenlere. Öyle ki, bugün dilimizde ‘kültür’ şeklinde telaffuz ettiğimiz sözcük, bilindiği gibi latince ‘ekmek’ anlamına gelen a-cultura kökünden gelmektedir. Yani bir yere, bir toprak parçasına bir şey ekmek. Demek ki, ekip biçme faaliyeti aynı zamanda insanın tarih boyunca bir kültür varlığına dönüşmesini mümkün kılmıştır. Bu anlamda Mısır’dan, Sümer’den, Hitit’ten, Çin’den, Antik Yunan’a kadar bütün medeniyetlerin temelinde tarım yatmaktadır. Ve eğer beslenmek canlıların yaşamı için bir zorunluluksa, tarım, insan denilen canlı türünün ezeli ve ebedi kaderidir. Toprak, aklı insan sevgisiyle yoğuran alın teriyle bilerek, anlayarak, severek üreten ve paylaşanlara daima bolluk müjdelemiştir. Toprakta üretilen ve üreyen her şey mutlaka hayat için gerekli olan bir gereksinime cevap verir. Bu anlamda toprağın maddi değeri ile yaşamın; canlı hayatın maddi değeri özdeştir. Bir buğday tanesi, bir metropoldeki uzunca binadan daha önemlidir.
Eğer insanın yaptığı işle, kişiliği, karakteri ve dünya görüşü arasında bir ilişki varsa, toprak bu karakterin oluşması için en sağlam ve güvenli zemini teşkil eder. Toprağı ekip biçmek en başta sabır ister. Buğday tohumunun filize, filizin fideye, fidenin başağa dönüşmesi, hasat, mahsulün işlenmesi ve en sonunda soframıza nimet olarak gelmesi bir yıl alır. Açık havada ve çeşitli tabiat koşulları altında sabırla geçen bir emek yılı... İnsan için bundan daha büyük, daha uzun bir terbiye süreci yoktur. Toprakla uğraşmak, az ve öz konuşmak, idareli ve kanaatkâr beslenmek, hız ve süratten kaçınmak, az harcamak, binlerce yıllık yüksek değerler sistemi içeren bu karakter yapısı köyümüzdeki güzel insanımızın anlamlı olan ‘dünya görüşü’ dür.
Bir diğer konu ise önemsediğim ve unutulan mevcut tüketim süreci... İnsanın eşine, dostuna bir çiçekçiden çiçek alarak hediye etmesi olağandır. Hiç düşündünüz mü? Zaman zaman yediğimiz, limon, portakal, erik, taze ceviz gibi yemişlerden bir tanesini evdeki saksıya dikip, fide haline getirmek ve sevdiğimiz birisine, içinde erik fidesi olan bir saksı hediye etmek, çoğumuzun aklına gelmiyor, oysa bu ne güzel olurdu. Eskiden temizlik malzemesi olarak çivit ve soda, badana malzemesi olarak kireç kullanılıyordu şimdilerde ise yeniden keşfi gerekiyor. Ailelerimizin büyük şehirlere göç etmesi sonucu terk edilen köylerimize, artık daha sık gitmek gerektiğinden, köylerimizde misafir gibi dolaşmak yerine, memleketimizi gezerek, iki evlek bostan yetiştirmek hazzı umarım gerçeğe dönüşür. Neden mi? Köyüm bana hava kadar lâzım ve benim için ekmek kadar mübarek, su kadar azizdir.
Bütün bunları yalnız bireysel maddi bir uğraşı olarak değil, toplumsal ahlâki bir tavır olarak içimize sindirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Bence ebedi bir hayat alanı gibi sunulan metropollerin, daha bu kuşaklar hayattayken bile, çökme ihtimalinin olduğu göz ardı edilmemeli..............................

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler