THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Türk Mutfağı

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
10-06-2008 01:18
#1
Post
Türk Mutfağı

Tabiilik, damak zevki ve şifa, Türk mutfağının belli başlı özelliklerini teşkil eder. Türkler, uzun asırlar boyunca edindikleri tecrübelerden dolayı, sofralarını donatan yemeklerin; faydalı, lezzetli ve enerji verici özellikler taşımasına dikkat etmişlerdir. Gerçekten de, herhangi bir gıda maddesinin özellikleri bozulmadan nasıl pişirileceği, nasıl daha lezzetli hale getirileceği ve bazı gıdaların nasıl daha uzun ömürlü olabileceği gibi konularda çok büyük maharetler kazanmışlardır.
Öyle ki, hangi etten hangi yemeğin yapılacağı, hangi şerbetin hangi yemekle sunulacağına kadar çok ince bir zevkle, yemeği ve sofrayı bir sanat haline getirmişlerdir. Böylesine zengin bir mirasın varisi olmanın şevkiyle var olmaktadır.
Tarihi mutfağımızla, gerek kendi insanımıza gerekse yurdumuza gelen misafirlerimize, zengin türk sofrasının nadide lezzetlerini muhteşem Türk yemeklerini tanıtmalı ve yaşatmalıyız. Atalarımızı dinç, sıhhatli ve pürneşe kılan yemek çeşitleri, eşsiz mutfağımızın, sayısı binlerle ifade edilen yemeklerinin en seçkin örneklerini hazırlamalı ve yağ miktarlarından, pişirme usullerine kadar her hususta aslına uygun olarak sunmalı ve mutlaka yemeklerimizi gönüllere huzur veren musikimiz eşliğinde yemeli, onlarca çeşitteki şerbetlerimizi ve tatlılarımızı denemeli, kaybolmaya yüz tutmuş mutfağımızın yaşatıldığı bir yaşam sürmeliyiz. Mutfak kültürümüzün tüm inceliklerini yaşamalı, korumalıyız.....................................

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler