THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
Seçenekler

Çocukluk Çağı

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
8.788
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
995
Ticaret:
(0) %
0
494
20-09-2008 23:16
#1
Doğumdan sonra ******n gelişimini izleyen onun anneyle babayla ve ailenin öteki üyeleriyle ve toplumsal çevresiyle ilişkilerini düzenleyen bir dizi kural, adet, tören, işlem ve pratik vardır.

Çocuğun korunması,büyütülmesi,giderek bağlı bulunduğu grubun ya da kültürel ortamın benimsediği belli kalıplara,değer yargılarına kısaca modele uyması için bir çok aşamadan geçmesi gerekmektedir.Bu işlem ve pratikler,töre ve törenler önem ve sıralarına göre kimi zaman katı kimi zaman da esnek biçimde uygulanmaktadır.

Ad Verme

Bunların ilki çocuğa ad konulmasıdır.Ad:bir kişinin,bir nesnenin,bir durumun ya da bir olayın adını koymadan onu bir belirtiyle,bir sıfatla nitelendirmeden rahat edilemez.Adsız her hangi bir şey,bir olay,bir durum çevrede tedirginlik yaratmaktadır.

Geleneksel kesimde çocuğa ad konması genellikle dinsel nitelikli bir törenle olmaktadır.Giderek etki gücünü yitirmekle beraber dinsel niteliğin yinede çoğu yerde etkinliğini sürdürdüğü görülmektedir.

Çocuğa ad koyma sıradan bir işi olmadığı için bu iş küçük çapta da olsa kutlanarak ve kutsanarak yerine getirilmektedir.Daha önce saptanmış olan “ad” ad koyma amacıyla düzenlenen toplantı sırasında çocuğa verilmektedir.

Bu amaçla çağrılan din görevlisi veya dinselliğiyle tanınan saygın bir kişi ezan okumakta ve ******n kulağına üç kere adını söylemektedir.Ad hoca yoksa ******n babası ve dedesi tarafından da aynı uygulamalar yapılarak konulmaktadır.Halk arasında çocuğa göbek adı koyma geleneği de yaygın bir uygulamadır.Çocuğun göbeği kesilirken konan ada “göbek adı” denmektedir.

Anadolu’da çocuğa göbek adı konulması;

1)Çocuğun kabirde göbek adıyla çağrılacağı,
2)Öte dünyada göbek adıyla çağrılacağı,
3)Tövbe,talkın verilirken göbek adıyla çağrılacağı gibi dinsel nedenlerle açıklanmaktadır.Kişinin asıl adının dışında özellikle yakınları ve bağlı bulunduğu grubun üyeleri tarafından çocuğa verilen ve rahatlıkla kullanılan bir ad konulmaktadır.Buna “takma ad” denmektedir.Bu daha çok geleneksel kesimlerde özellikle köylerde görülmektedir.

Süt Verme

Modern tıp ve geleneksel kültür ******n en sağlıklı beslenme biçiminin anne sütüyle beslenme olduğu konusunda birleşmektedir.Geleneksel kültürde çocuğa ilk süt üç ezan beklendikten sonra verilmektedir.

Bu uygulamayla ******n ileriki yaşamında sabırlı olacağına inanılmaktadır.Kadının ilk sütüne “ağız”denmektedir.Ağız sütünü çocuk emmektedir.Ağız emmeyen ******n ileriki yaşamında zayıf ve güçsüz olacağına inanılmaktadır.Geleneksel kültürde erkek çocukları kız çocuklarına göre daha çok emzirilmektedir.Bu davranışın nedeni oğlan ******nun daha güçlü ve kuvvetli olması isteğinden kaynaklanmaktadır.

Diş Hediği

Çocuğun biyolojik gelişiminin en önemli belirtilerinden birisi olan diş çıkarma halkımız tarafından genellikle bir törenle kutlanmaktadır.Yiyeceklerin öğütülmesinde, ezilmesinde,parçalanmasında birinci derecede rolü olan dişin ortaya çıkışı nedeniyle düzenlenen bu tören ve eğlencede yiyeceği kutsama, ******n rızkını artırma,bereketi çoğaltma gibi dilekler yatmaktadır.

Bu törende ******n dişlerinin sağlam ve düzgün olmasına yönelik de bir dizi geleneksel uygulama ve pratiklere de baş vurulmaktadır.Değişik bölgelerde değişik adlarla anılan bu tören ve eğlencenin halk arasındaki en yaygın adı “diş hediği”dir.Değişik bölgelerde ise;“diş aşı”,“diş bulguru”,“diş buğdayı” olarak tanımlanmaktadır.

Çocuğun Yürümesi

Çocukluk çağının biyolojik aşamalarından ******n yürümesi ile ilgili olan dönemdir.Geçmişte normal zamanda yürümeyen,yürümesi geciken ya da yürürken sürekli olarak düşen çocuklar için bir takım uygulama ve pratiklere baş vurulmaktaydı.

Bunlara örnek olarak;

a)Çocuğun topuklarına yumurta sürmek
b)Çocuğu ceviz yaprağı ve tuz atılmış suda yıkamak
c)Çocuğu çeşitli ziyaretlere ***ürmek gibi uygulamalar örnek olarak verilebilir.

Çocuğun Tırnağının Kesilmesi

Anadolu’da ******n tırnaklarının ilk olarak kesilmesiyle ilgili olarak yapılan uygulama ve pratikler de oldukça yaygındır.Buna en yaygın uygulama olarak; ******n ilk tırnakları kesildikten sonra eli,içinde paralar bulunan bir keseye sokturulmaktadır.Çocuğun oradan aldığı para erkekse büyüdüğü zaman kuracağı işin sermayesine,kız ise çeyizine kullanılacak ilk para olarak saklanmaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler