TARİHTE BUGÜN

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

gökdelenler

niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 20:51
#1
Exclamation
gökdelenler
Gökdelen
Gökdelen, çok yüksek yapı anlamına gelmektedir, gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bir gökdelen için en düşük yükseklik 305 metre (1000 fit) olarak kabul edilmektedir.

“Gökdelen” kelimesinin karşılığı olan İngilizce kelime skyscraper (gök kazıyan), 19. yüzyılın sonlarında, New York’taki halkın muazzam yapılara karşı olan korkusu sonucu ortaya çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletlerin’de, geleneksel olarak gökdelenlerin en düşük uzunluğu 153 metre(500 fit) olarak kabul edilmektedir.

Çelik, güçlendirilmiş betonlar, su pompaları ve asansörler gökdelenler için en önemli gelişmelere sebep olmuştur.

Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler, ancak gökdelenler çelik iskeletlerden destek almak zorunda olan geniş yapılardır. Duvarlar bu çelik iskeletlere perde gibi asılırlar-hatta mimaride bu çelik iskeletler tarafından desteklenen cam kaplamalı yüksek yapılara “perde duvar” denir. Rüzgar için ise özel durumlar göz önüne alınmaktadır.

İlk gökdelen olarak Chicago’da 1884-1885’te inşa edilen on katlı “Home Insurance” binası kabul edilmektedir. Günümüz koşullarıyla ilk gökdelen ise New York’taki “Woolworth Building” dir.

Gökdelenler 19. yüzyılın sonlarında New York, Chicago ve Londra da, 1930 ların başından itibaren Güney Amerika(Sao Paulo, Buenos Aires) ve Asya(Şanghay, Hong Kong, Singapur)’da inşa edilmeye başlandı.


Burj Dubai

Burj Dubai („برج دبي“, arab. „Dubai'nin Kulesi“) Dubai'de inşası devam eden tamamlandığında dünyanın en yüksek gökdeleni olacak gökdelendir. Yaklaşık 800 metrelik yüksekliğe sahip ve en az 160 katlı bir gökdelen olması beklenmektedir. Şubat 2008 itibariyle 159. kat (604,9 m) tamamlanmıştır.

Yükseklik

Halihazır Yükseklik

5 Şubat 2008 itibariyle kulenin yüksekliği onun yapıcıları tarafından 604.9 m olarak rapor ediliyor. Toplam tamamlanmış 159 kat. Bu da gösteriyor ki Burj Dubai dünyanın en yüksek yapısı olan Taipei 101 (509 metre)' i geçmiş durumda.

Şubat 2007 de, Burj dubai dünyanın en çok katlı yapısı olan Sears Tower Sears Kulesi 'ni geçmişti.

22 Temmuz'da BBC News 512 metre yüksekliğe ulaşan Burj Dubai'nin dünyanın en uzun yapısı olduğunu rapor etti. Oysa Kanada,Toronto'daki, CN Kulesi'nin halihazırda 553 metre yükseklik ile ayakta duran en uzun kalan yapı olmasına rağmen.

Halihazır rekorlar

* En çok katlı yapılar: 159 (önceki Sears Kulesi-110 )
* En yüksek tek başına karada ayakta duran yapı: 605 m (önceki CN Kulesi-553,3 m)


Burj Dubai


niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 20:56
#2
Türkiyedeki en yüksek bina...İş Kuleleri - 181 metre

Türkiye İş Bankası’nın 2000 yılında açtığı İstanbul Levent’teki İş Kuleleri, 181 metre ile Türkiye’nin en yüksek binası konumunda bulunuyor. Giriş seviyesinin üzerinde 52 katı bulunan Kule1 İş Bankası’nın Genel Müdürlük ofislerini bünyesinde barındırıyor. İnşaatı 1996 ile 2000 yılları arasında tamamlanan Kule 1’in 36 metre yüksekliğindeki bayrak direğiyle toplam yüksekliği 194 metreye çıkıyor. Bu yükseklik, Boğaz Köprüsü yüksekliğinin yaklaşık 3 katına, Küçük Çamlıca tepesinin de yüksekliğine yaklaşıyor. Kule 2 ve Kule 3’ün yükseklikleri ise 117 metre. İş Kuleleri’nin toplam maliyeti 230 milyon doları buldu.
niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 20:57
#3
Okyanusun Derinliklerindeki Dev Gökdelen: Venüs SüngerBir bina düşünün... Dış yüzeyi parlak ve son derece estetik görünüme sahip bir cam yüzeyden oluşsun. Üstelik bu cam bina öyle sağlam temellerle yere bağlanmış olsun ki en şiddetli depremlere dahi dayansın, ayrıca binayı oluşturan cam da her türlü darbeye kırılmadan karşı koyabilsin... Bunu biz insanlar için en azından yakın bir zaman içinde düşünmek biraz zor gibi görünüyor. Ancak Rabbimiz’in benzersiz yaratış sanatı sayesinde böyle bir cam binaya okyanusların derinliklerinde rastlayabiliyoruz... Bu canlının adı Venüs süngeri

Süngerler, beyinleri olmayan, besin elde etmek için suyu bir kanal ve boşluk sistemi yoluyla pompalayan canlılardır. Evrimciler süngerleri sözde "en basit çok hücreli canlı grubu" olarak tanımlarlar. Ancak süngerlerin sanıldığı gibi basit canlılar olmadıkları, Yüce Allah’ın üstün yaratışının eseri olan mühendislik harikaları ile donatıldıkları araştırmalarla ortaya konmuştur. Batı Pasifik Okyanusunun 1000 m derinliklerinde yaşayan Venüs süngeri (E. Aspergillum) düşük sıcaklıkta esnek fiber optik kablolar üretmekte, aynı zamanda biyologları ve bilim adamlarını hayrete düşüren ve gelecekteki malzemelere ilham kaynağı olabilecek, cam kafesler inşa etmektedir.

Dayanıklı Cam YapıTemel Mühendislik Prensiplerini Kullanan Sünger:

Kırılgan camı, dayanıklı bir yapı malzemesine dönüştürme konusunda Venüs süngeri en az 7 yapısal özellik kullanır. Bu yapı, temel mühendislik prensipleri esas alınarak inşa edilmiş cam kafesler biçimindedir. Fiber ile güçlendirilmiş çimento, bohçalanmış kiriş yığınları, kolonları güçlendirmek için 45 derecelik bir açıyla konumlandırılmış çapraz kirişlerden oluşur.

İskeletin temel yapısını oluşturan iğne benzeri cam kirişlerin çapları bir metrenin 10 milyonda veya 100 milyonda biri kadardır ve bildiğimiz normal cam çubuklarından çok daha karmaşık bir yapıya sahiptirler. Kirişler cam ve zamk tabakalarından oluşur. Her cam tabakası birbirine kaynaştırılmış metrenin milyarda biri kadar küçük cam parçacıklarından meydana gelir. Her cam tabakasının arasındaki zamk, bir çatlağın bir tabakadan diğerine geçmesini durdurarak bütün iskelete sağlamlık kazandırır.

Sağlamlık Kazandıran Muhteşem Yapı:

Venüs süngerinin yapısında göze çarpan ilk özellik silindirik olması ve bu silindirin duvarlarındaki ızgara benzeri yatay ve düşey kirişlerdir. Kirişlerin kesiştiği yerler ise cam çimentoyla sertleştirilmiştir. Bu ızgaranın ikinci karesi iki çapraz kiriş içerir. Çapraz kirişlerin oldukça kalın olan üçüncü sırası ise ızgara düzlemine saplanır. Bu üç boyutlu yapı, silindiri bir darbe aldığında ezilmekten korur.

Süngeri Okyanus Zeminine Bağlayan Cam Teller: Venüs süngerinin yapısındaki diğer detay, süngerin deniz tabanındaki yumuşak kumullara çok sıkı bir şekilde bağlanmış olmasıdır. Bu sayede Venüs süngeri okyanus akıntıları ve etkilerine karşı koyar ve asla kopmaz. Çünkü onu okyanus tabanına bağlayan esnek ve son derece ince silindirik yapılar vardır.

Bu muhteşem tasarım elektron mikroskobunda incelendiğinde, mikrometre ölçeğindeki her kirişin daha fazla camla birleşmiş daha ince silindirlerden oluştuğu görülür. Bu paralel silindir desteleri silindirin tek başına kendisinden daha kuvvetlidirler ve her silindir organik bir maddeyle camı yapıştıran halkalardan oluşur. Bu halkalar tıpkı bir ağacı kestiğiniz zaman ortaya çıkan eşmerkezli ağaç halkalarına benzer. Halkalar silindirin merkezine doğru daha kalınlaşır. Nitekim dış halkalar kabaca 0,2 mikrometreyken iç halkalar yaklaşık 1,5 mikrometre kalınlığa ulaşır. Bu yapı ise süngeri neredeyse kırılmaz hale getirir.

Normal bir cam çubuğu kolaylıkla çatlar, çünkü darbe diğer cam çubuklara iletilir. Fakat Venüs süngerinin tabakalı cam çubuğuna uygulanan herhangi bir darbe, tabakalar arasındaki organik zamk içinde yok edilir. Bu biçimde silindirin ince dış tabakalarından bir tanesindeki bir çatlağın diğer tabakalara doğru ilerlemesi ve camsı yapının kırılması engellenir. Venüs süngerinin oluşturduğu bu yapı, büküp kıvırsanız bile büyük bir olasılıkla kırılmayacak ve bozulmayacaktır; çünkü uyguladığınız kuvvet zamkın içinde dağılarak yok edilecektir.

Göklerin ve yerin yaratılması ile onlarda her canlıdan türetip-yayması O'nun ayetlerindendir. Ve O, dileyeceği zaman onların hepsini toplamaya güç yetirendir. (Şura Suresi, 29)

Okyanus Derinliklerindeki Lamba

Derin sularda yaşayan canlılar için tek ışık kaynağı ışık saçan organizmalardır. Venüs süngeri de bu canlılar için bir deniz altı lambası rolü üstlenmiştir. Venüs süngeri fiber optik kablolara benzeyen cam ipliklere sahiptir. Bu cam iplikler sayesinde Venüs süngerinin sahip olduğu fiber optik kablolar insan yapımı olanlarla karşılaştırıldığında çok daha üstün kalitededir. Yüce Allah’ın üstün aklının eseri olan bu kablolar, insan yapımı olanlardan şu temel özellikler ile ayrılır:
  • Venüs süngerinin lens benzeri uzantıları vardır. Bunlar ışık toplama verimliliğini artırır. Bu da silindirik kafes şeklindeki iskeleti çevreleyen taç benzeri cam liflerden oluşan fiber optik yapıyı ışıklandırmada daha etkili hale getirir.
  • Venüs süngerinin fiber kabloları organizmanın DNA’sında şifreli olan proteinler tarafından düşük sıcaklıkta ve okyanus basıncında üretilir. Bu çevre koşulları altında süngerler sodyumu bünyelerine katarlar. Sodyum ise süngerin fiberlerine müthiş bir esneklik verir ve kırılmalarını engeller. Yüksek sıcaklıklarda üretilen insan yapısı fiber kablolar ise sodyum iyonlarını bünyelerine katamadıklarından kırılgandırlar ve dolayısı ile daha az kullanışlıdırlar.
Venüs Süngeri Yüce Allah’ın Yaratış Sanatının Sayısız Örneklerinden Biridir

Süngerler; fosil kayıtları yarım milyar yıldan daha öncesine kadar uzanan oldukça eski canlı grupları arasındadır. Bazı bilim adamları süngerleri hayvan grubu içinde değerlendirirken bazıları da özel hücre grupları olarak tanımlarlar. Bilim adamlarını bu şekilde düşünmeye iten neden ise süngerlerin kalp, karaciğer, beyin ve diğer organlara sahip olmamasıdır. Süngerler anatomilerinin sadeliğinin yanı sıra, en karmaşık ve farklı iskelet sistemlerini oluşturmaktadırlar.

Bilim adamları süngerin bu dayanıklı silindirik cam kafes sisteminin ve ışıldayan fiber optik kablolarının nasıl oluştuğunu “esrarengiz bir durum” olarak ifade ederler. Evrimcilere göre bu özel dayanıklı yapının oluşumunda şuursuz atomlar ve proteinler başrolü oynamıştır. Oysa ki böyle mükemmel bir sistemin çok daha basitini oluşturabilmek için uzun yıllar boyunca eğitim gören, karmaşık matematik hesapları içeren mühendislik tasarımları hazırlayan bilim adamlarının bu özel yapıyı şuursuz atom ve proteinlere bağlaması çok anlamsızdır. Venüs süngeri bu muhteşem yapıyı Yüce Allah’ın ona ilham ettiği biçimde ilk yaratıldığı günden beri sürdürmektedir. Bu kusursuz yapı Yüce Rabbimiz’in üstün yaratışının örneklerinden yalnızca biridir.

Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. (Casiye Suresi,4)

Bilim adamları Venüs süngerinin dayanıklı cam özelliğinin insanların ürettikleri cam ile karşılaştırıldığında çok daha üstün kalitede olduğunu vurgulamaktadırlar. Kuşkusuz bu canlının hayret uyandıran yeteneği Yüce Allah’ın üstün aklının tecellisidir.

Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 29. sayı (Kasım 2006) 34. sayfada yayınlanmıştır.

niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 20:58
#4
Yapının Adı: Dubai Towers Yükseklik: 300 Metre

Temsili Resim:46 bin metrekarelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Garajı arazisinin satışı ihalesini 705 milyon dolar artı KDV ile kazanan Şeyh Maktum’un şirketi Sama Dubai, şu anda yargı sürece devam eden arazide daha önce açıkladığı 300 metre yüksekliğindeki Dubai Towers’ı yapmayı planlıyor. Projenin değeri 500 milyon dolar.
niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 20:59
#5
GARANTİ BANKASIEngelliler de düşünüldü

Garanti Bankası Genel Müdürlüğü olarak kullanılan binanın yapımına 1997’de başlandı, 2002’de bitti. Mimarı Randolf Gerner. 21 katlı bina, 143.7 metre yükseklikte. Yapının 6 yolcu ve bir yük asansörü var. Yaklaşık 1400 kişi çalışıyor, 560 araçlık otoparkı var. Tamamen depreme dayanıklı. Çalışanların temiz hava soluyamamaktan dolayı yaşadıkları sağlık ve psikolojik sorunlarını engellemek için panjurlu giydirme cam cephe sistemi yapılmış. Dışarıdaki taze havayı içeri alıyor. Duman tahliye sistemi de var. Ayda 700 bin kw saat elektrik, günlük 70 ton su kullanılıyor. Tümüyle engelliler düşünülerek tasarlanmış. Merdivenlerde tekerlekli sandalyeler için rampalar var. Her katta engelli tuvaleti bulunuyor. İstanbul’da Levent’te.

niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 21:00
#6
SABANCI CENTERKişi başına 50 metrekare

1988’de yapımına başlandı, 5 yıl 3 ayda bitti. Mimari proje Haluk Tümay ve Ayhan Böke’ye ait. Akbank Genel Müdürlüğü, Sabancı Holding ve holding şirketleri tarafından kullanılıyor. Akbank Kule 35 kat ve bodrum hariç 139 metre. Holding Kule 30 kat ve 119 m. Yaklaşık 2200 kişi tarafından kullanılıyor. Kapalı otoparkın kapasitesi 450, açık otoparkın 50 araç. Sistem depremi algıladığında Türkçe ve İngilizce anons yapıyor, şebeke elektriğini ve doğalgazı kesiyor, hareket halindeki asansörleri en yakın katta durduruyor ve turnikeler boşalıyor. Kişi başına düşen alan brüt 50 metrekare. Tüm camlar dışarıda olabilecek patlamaya karşı, dağılmayı önleyici filmle kaplı. Havalandırma 41 klima santralıyla yapılıyor. İstanbul 4 Levent’te.

niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 21:01
#7
MERSİN TOWERYapıldığında en yüksekti

Yapımına 1987’de başlandı, 1992’de tamamlandı. 175 metre yüksekliğinde, 52 katlı. Kentin hemen hemen her tarafından rahatça görülebiliyor. 12 dönüm arazi üzerinde kurulu. 16 katında 5 yıldızlı Taksim Otel hizmet veriyor. Diğer katlar ofis olarak kullanılıyor. Yapıldığı tarihte Singapur-Frankfurt arasındaki en yüksek betonarme binaydı. Merkezi İstanbul’da bulunan Üstay Yapı Taahhüt ve Ticaret tarafından inşa edildi. Mimari projesi Cengiz Bektaş tarafından yapıldı. Kapalı alanı 62 bin metrekare. Elektronik kontrollü anons, yağmurlama, havalandırma, merkezi ısıtma gibi modern sisteme sahip binada 6 asansör bulunuyor. Mersin’de Mahmudiye Mahallesi Hastane Caddesi’nde.
niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 21:01
#8
KANYONYüzde 100 temiz hava

Konut, ofis ve alışveriş merkezi olarak kullanılan kompleksin yapımına üç yıl önce başlandı, geçtiğimiz mayısta bitti. Mimarları ABD’den Jerde Partnership ve Türkiye’den Tabanlıoğlu Mimarlık. Ofis kulesinde çalışanlar yaklaşık 1500, konutta oturanlar ise yaklaşık 500 kişi. 2300 araçlık kapalı otopark var. Bulunduğu bölgede meydana gelebilecek en büyük depremin yüzde 20 fazlası düşünülerek inşa edilmiş. Tam olarak açılır pencereler mevcut. Gün ışığından maksimum fayda sağlamak için şeffaf cam kullanılmış. 250 bin metrekarelik kapalı alana sahip Ofis bloku 26 katlı ve toplam 30 bin metrekare. Çarşı dahil 34 asansör var. Yüzde yüz temiz hava dolaşımı sağlayan havalandırma sistemi mevcut. İstanbul Levent’te.
niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 21:02
#9
Petronas Kulesi 2, Kuala Lumpur, Malezya 88 katlı, 452 m


niTRos001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
980
Konular:
158
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
107
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 21:02
#10
Sears Kulesi, Chicago, ABD 110 katlı, 442 m
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı