İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Her Dil Bir Kültürün Ürünü

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
14-05-2009 23:51
#1
Her Dil Bir Kültürün Ürünü
Dil sahip olduğu büyük önemini, onun insan ve toplum yaşamı için vazgeçilmezliğinden alır.

İnsan yalnızca bedenden ibaret değildir. Bedeninin dışında insan bir de “Tin” dediğimiz, manevi bir yana, akıl ve anlam yanına sahiptir; insan ancak bu yanıyla insandır. İnsanın bu “kendi” ya da “asıl ben”i dediğimiz yanının varlığını ortaya koyması ve gelişip yetkilileşmesi ise yalnızca kültür ile olur.

Çünkü kültür, yüksek değerlerin gerçeklik kazanması, matematik gibi zihinde mevcut kavram niteliğindeki ölçü ve istemlerin dış dünyaya yansıması, görünür ve algılanabilir bir kimliğe girmesi, genel bir deyimle soyut olan bir varlığın somutlaşmasıdır.

Nitekim din yücelik değerinin; ahlak, etik değerlerin, bilim, hakikat değerinin; sanat ise estetik değerin herkesin algılayabileceği bir gerçeklik parçasına bürünmesidir. Bu gerçekleşmiş ürüne kültür denir. Böylece insan kendini kültürde bulur, ancak kültür ile insanca yaşayabilir; mutluluğunun tek nedeni sahip olduğu kültür düzeyidir;

yetkinleşmesi ve var oluş nedeninin gerçekleşmesi buna bağlıdır. Çünkü kültürü oluşturan değerler bizzat insanın, tek tek birey ve bireylerin içindedir;

böylece kültür de bireyin iç dünyasının zenginleşmesi onun asıl “ben”inin farkına varılmasıdır.

İşte insanın bir topluma olan gereksinmesi ve bağımlılığı da bedenin ihtiyacından çok asıl iç dünyasında onun “beni gerçekleştir” diye seslenen değerlerle donatılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Biz bu sese geniş anlamda vicdanın sesi diyoruz.

Vicdanın sesi bireyi bir topluma bağlamaktadır. Çünkü insanın tek başına bütün bir kültürü oluşturması, sonsuz denecek sayıda ve çeşitlilikte değer yargılarını kendi içinde gerçekleştirip yaşayabilmesi, böylece gelişmesi olanaksızdır. Bu nedenle, gerçekleşmiş değerler yığını olarak kültür, toplumsal bir olgu, onun özgünlüğünü ortaya koyan bir özelliktir.

Bu arada, kültürde zaman boyutunun büyük önemi de ortaya çıkmaktadır. Gerçek ve gerçeklik dediğimiz varlık, zaman-mekân boyutundan oluşur. Bir şey gerçekliktir demek, belli bir zaman ve mekân parçasında yer alıyor demektir.

Şimdi kültürde mekân toplum olunca zaman da tarih olmaktadır. Bu yüzden büyük düşünür RADBRUCH, “kültürde ilerleme, yıkımı değil devralınan kültürün zenginleşmesini deyimler” demektedir. Buna göre, kültürün bir millete bağlanması, bir milletin özgünlüğünü oluşturması, onun tarihin bir parçası olmasından anlaşılmaktadır.

Bu bağ o denli güçlüdür ki gerçek anlamda tarih, savaşların değil bir kültürün tarihidir denir. Nitekim hayvanlar da savaşır ama onların bir tarihi yoktur.

Bu açıklamaların bizi getirdiği nokta, dilin (lisanın) asıl işlev ve amacının bir toplumda kültürün oluşma ve yaygınlaşmasının bir aracı olduğudur. Kültür, değer gerçekleşmesi olarak değer yargılarından oluşur. Mantıki bir yapı olan yargılar da ancak dil ile nesnelleşir; başkalarının duyum ve algısına sunulur.

Görülüyor ki dil dediğimiz olguda temel olan kültürdür. O, bir kültürün deyim aracıdır, onun anlamı budur. Bu nedenle onun başlı başına bir anlam ve önemi olamaz. Bu konuda abartılı bir düşünce trajik olaylara neden olur.

Aslında kültürün önemi dahi gereğinden fazla büyütülemez. Unutulmamalıdır ki, kültürde temel olan bizzat değerdir; yoksa tek başına hiçbir anlamı olmayan, daha da ötesi kaba ve acımasız nitelikteki gerçeklik değildir.

Bunun içindir ki kültürün deyim aracı olan dil’in kültürden ayrı düşünülmesine meydan vermemek, sadece onun kendi yasallığında gelişimine yardım etmek, her aydının sorumluluğunda bir olgudur. Her dil bir kültürün ürünü ve sonucudur, ama dil bir kültür yaratmaz.

Bu saptamalar eğitimde çok önem verilen yabancı dil öğreniminin anlamını da açığa çıkarmaktadır. Gerçekten yabancı bir dili öğrenirken yalnızca terimleri ezberlemekle yetinemeyiz; temel amaç o dilin arkasındaki kültürü anlamak, böylece iç dünyamızı zenginleştirmek, insanlığın ortak değerlerine uzanıp, evrensel duygulara ulaşmaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı