İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Koşulların Değişikliği

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
15-05-2009 00:23
#1
Koşulların Değişikliği
Değerlendirmelerdeki değişikliğin bir nedeni de kültür ve sosyal koşullardaki değişmedir; bunun, bilimde bile etkisi vardır. Kültürün geliştiği toplum ve kişilerde nasıl bilimsel hakikata biraz daha yaklaşılmışsa, diğer değerler alanında da gerçek değere doğru biraz daha yaklaşılmaktadır.

Söz gelimi Orta Çağda büyücülerin yakılması, yanlış ve boş bir inanca dayanıyordu.

İnanılıyordu ki, büyücü ruhunu şeytana kaptırmıştır ve büyüsü gerçekten etkilidir; yakılmakla bir bakıma ona da iyilik edilmiş olmaktadır. Böyle ön yargı ve boş inançların somut değerlendirmelerde ne denli değişik ve bugün kabul edemeyeceğimiz sonuçlara ***ürdüğü konusunda, yine Orta Çağda hayvanların yargılanmasını da gösterebiliriz.

Zararın ödettirilmesi gerektiği düşüncesinde bugünkü anlayışımızla o günkü arasında hiç bir ayrım yoktur; ancak, bu ilkenin hayvanlara da uygulanması, hayvanların da verdikleri zarardan sorumlu tutulması yanlış bir bilgiye dayanmaktadır.

Gözlerimizi ne denli uygarlaşmamış çağ ve toplumlara çevirirsek, kan davası ve insanların kurban edilmesi gibi, o denli yalnızca ön yargı ve boş inançlara dayanan, gerçek değerlerden uzak durumlarla karşılaşırız. (Johannes Hessen)

Duygu yönünden bireylerin değişik oluşu

Değerlendirmelerin değişik olduğu durumların pek çoğunda, değer yargısı verenlerin duygusal gelişmişlik yönünden aynı düzeyde bulunmayışı büyük bir rol oynar.

Bilindiği üzere, değerlerin kavranması deneyden bağımsız olarak doğrudan doğruya, sezgisel ve duygusal bir bilgi işlemi ile gerçekleşir. Bu işlem, değerlerin kuramsal olarak kavranmasından tümüyle başka bir niteliktedir. Duygunun akılla birlikte oluşturduğu değer organınca değerlerin kavranması demek, değerlerin içten benimsenip algılanması demektir. Bu benimseme ise, herkesde aynı ölçüde olmamaktadır. Bu yüzden psikolojide, özellikle değer bilincinin sınırlı oluşundan sözedilmektedir. Nitekim teorik insan, estetik insan, dini insan, ekonomik insan, politik insan gibi birtakım insan tiplerinin varlığı buna dayanır.

İşte bu her bir tip için belli bir değer doğrultusu geçerli olup diğerleri etkisiz kalmakta olduğundan ya da bu tipler diğer değerlere karşı kör olduklarından, somut durumlarda birbirinden çok değişik değerlendirmelere rastlanmaktadır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı