İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Saygı Duyma

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
15-05-2009 00:28
#1
Saygı Duyma
'Doğaya hükmetmek için, önce ona boyun eğmek gerekir.' (Francis Bacon)

Hukukun pratik amacını, toplumsal gerçeklik (toplumsal realite) belirler. Bireyin ve toplumun ihtiyaçlarından doğan, onları gidermek isteyen hukuk, onların, tüm real ilişkilerin nesnel nitelikteki yasaları altında bulunur. Reel etken olarak ekonomik, politik ve diğer sosyal etkenler (örf ve adet) arasında biyolojik etken üstelik temelde değişmez ve değiştirilemez bir özellik taşır. Hukukun meydana getirilmesinde bu etkenlerin dikkate alınmaması cezasız kalmaz. Keyfince davranan, onları küçümseyen sonunda başarısızlığa uğrar.

Hukuk, adaletin gerçekleşme aracıdır; o, adalet değerinin gerçekleşmesini amaçlar; asıl işlevi budur. Gerçekten, örneğin bir heykeltraşın tasarladığı ideal bir güzelliği mermerde gerçekleştirmek istediğini düşündüğümüzde yapıtının, bu güzellik ne denli yetkin olursa olsun, mermerin onu kabullenip yansıtabilme özelliği ile sınırlı kalacağı açıktır.

Gerçekliğin değişebilir ve değiştirilebilirliği

'Gerçek, insanı yükseltmez, insan gerçeği yükseltir.' (Confucius)

İnsan düş ve düşünce sahibi bir varlıktır; düş ve düşüncesine göre gerek doğaya ve gerekse topluma başka bir biçim vermek, kendince ve kendine uygun başka bir gerçeklik yaratmak ister. Nitekim varolalıberi insan, doğaya kendi değer ve idelerine göre bir biçim vermiş ve vermekte, çevresini yüksek değerler doğrultusunda değiştirerek insanca bir dünya yaratmış ve yaratmaktadır. Düş ve düşüncelerin reddi (salt gerçeklik) bu fırsatın kaçırılmasına neden olur. Düş ve düşüncesi olmayanın kendi gerçeği de olamaz; o, ya doğal bir gerçeklikte ya da başkasının gerçeğinde tutsak ve bağımlı bir yaşam sürebilir ancak. Böylece de gerçekliği aşırı bağlılık, insan ve toplumun gelişmesinin engellenmesine, hatta yok olmasına neden olabilir.

'En yüce eser, gerçekle insanoğlunun bu gerçeği reddedişini dengeleyen eserdir.' (Albert Camus)

'Hiçbir şeyin değişmediği bir gezegende yaşamış olsaydık, yapılacak pek az iş bulunurdu. Düşünüp bulacak bir şey kalmazdı. Bilimin hız kaynağı kaybolurdu. Ve eğer her şeyin raslantısal olarak ya da çok karmaşık biçimde değiştiği bir dünyada yaşasaydık, bu kez de bir şeyler düşünüp bulma olanağı kalmazdı. Bilim diye birşey de olmazdı aynı nedenlerden ötürü. Ne var ki, bu iki durum arasında kalan bir evrende yaşıyoruz; her şeyin değiştiği, fakat yöntemlere, örüntülere ya da doğa yasaları dediğimiz kurallara göre değiştiği bir evrende. Havaya bir sopa fırlatırsam, her defasında da yeryüzüne düşüyor. Güneş batıda batıyorsa, her zaman ertesi sabah doğudan doğuyor. Böylece belirli kurallar çıkarıp ona göre düşünebiliyoruz. Bilim yapabiliyor ve o sayede yaşamımızı daha iyiye doğru yönlendirebiliyoruz.' (Carl Sagan)

Görülüyor ki, gerçeklik değişmekte ve değişebilmektedir. Bu özelliği aynı zamanda ona karışabilmemizi, insanca bir dünya meydana getirmeye yönelik ödevimizi yerine getirmek üzere yüksek değerler uğrunda yeni bir düzenleme yapmamızı, hukuk aracılığı ile ona yeni bir kimlik kazandırabilmemizi olanaklı kılmaktadır. Fakat asıl bilinmesi gereken şu ki, bu olanağı açan, gerçekliğin başı boş olmayıp birtakım yasalara göre, yasalara bağlı olarak değişmesidir. O halde, doğada ya da toplumda bir değişiklik yapmak, onu geliştirmek istiyorsak -ki bu ödevimizdir- onun yasalarına uymak, o yasalardan yararlanmak zorundayız. Söz gelimi doğada ya da toplumda meydana gelen bir A olayı, doğal zorunlulukla B olayını doğuruyorsa ve biz de B olayını değerli ve ideal buluyorsak, yapay bir biçimde A olayını yaratır B sonucunu alırız.

İşte gerek doğa ve gerekse toplumsal gerçekliğe saygı duymanın, ona uygun davranmanın anlamı budur; yoksa doğayı, halkı ve bireyi kendi ilkelliği, güçsüzlüğü ve çaresizliği ile başbaşa bırakmak değildir.

'Yurttaşlara en hoşa gideni değil, en iyiyi sağlık ver.' (Atinalı Solon)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı