İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Kültür ve Toplum

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
15-05-2009 21:10
#1
Kültür ve Toplum
İnsan toplumsal bir varlıktır; o, tek başına yaşamaz. Toplumsal varlık olmakla da insan, bir toplumun üyesi, büyük bir bütünün parçasıdır. Toplum ise, üzerinde insan kültürünün geliştiği bir zemindir.

Kültüre gelince, o da bir değer gerçekleşmesidir. Bu, onun anlam ve en içten özelliğidir.

Zaman içinde akıp giden kültür sürecine bakarsak, onun değerler uğrunda büyük ve yorulmak bilmez bir çaba olduğunu görürüz. O, değerlerin gerçekleştirilmesi amacını güden tüm çabaların bir yığınını gösterir. Bu arada, tinsel değerlerle tinsel olmayanlar arasında bir ayrım yapmak gerekir. Birincilerin gerçekleşmesi yüksek ya da tinsel diyebileceğimiz kültürü meydana getirir ki, buna sadece kültür de denir. İkinciler, daha doğrusu aşağı değerler ya da araç (yarar) değerleri, uygarlık dediğimiz kültürün alt yapısını oluşturur.

Her kültürel iş, bir değerin gerçekleştirilmesidir. Bilimsel bir yapıtın kaleme alınması, mantıkî değerin; sanat,estetik değerin; moral ve etik değerin gerçekleşmesi, gerçekleştirilmesidir. Bir toplumun düzenini sağlayan hukuk ise, adalet dediğimiz özel etik bir değerin gerçekleştirilmesidir.

Böylece kültürün niteliğinde bir değerin gerçekleşmesi söz konusu olduğuna göre, kültürün bir insan ürünü, insanın bir yapıtı olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü bilindiği gibi değerler, özellikle de tinsel değerler insana bağlıdır, onun ideal ve duygusal yanından çıkar. Bu yüzden, değerlerin gerçekleşmesini deyimleyen kültür olayı, doğa olaylarından açıkça ayrılır. Bütün doğa olayları, birtakım güçlerin etkisi ile meydana gelir. Doğadaki bu güçler, bir düzensizlik içersinde bulunur. Onlar, zorunlu oldukları biçimde etki yapar.

Burada kesin bir zorunluluk ve düzenlilik egemendir. Kültür olayında ise, doğal güçler değil insanın tinsel güçleri etkide bulunur. Bu güçlerin etkisi gerçek (real) bir zorunlulukla değil, düşünsel (ideal) nitelikteki bir << olması gereken >> ile belirlenmiştir. İnsan, özgürce vereceği kararlarla bu << olması gereken >> e uyar ya da uymaz.

Bir değerle gerçekliğin birleşmesinden ibaret olan niteliği ile kültürün, toplum ve tüm insanlığın varlığı, gelişmesi ve ilerlemesi için taşıdığı öneme değinilmelidir. Etik birtakım değerlerin gerçekleştirilmesini deyimleyen moral ve hukukta, bunu açıkça görmekteyiz.

Hukuk toplum içinde gerçekleşir, o bir toplum düzenidir. Böylece toplumda gerçekleşmekle hukuk, herkesi hoşnut edecek olan adaletli, yetkin bir toplumsal yaşam ve düzenin sağlanabilmesi olanağını açmış olur. Hakikatın ve estetik değerin gerçekleşmesi olan bilim ve sanatın da, insanlık açısından sahip olduğu önem, uzun boylu açıklamalara ihtiyaç duyurmayacak kadar bellidir. Ancak bu konuda sanat açısından, onun toplum yaşamındaki kapsamlı yerine ve insanlığın ilerlemesindeki önemine ilişkin Tolstoy'un aşağıdaki satırları okunmaya değer:

'Sanat bütün hayatımıza işler; sanat dediğimiz şey: oyunlar, konserler, kitaplar, sergiler pek küçük bir kısmıdır onun. Hayatımız, çocuk oyunlarından din törenlerine varıncaya kadar, türlü sanat gösterileriyle doludur. Sanat ile söz, insan ilerlemesinin iki organıdır. Biri yürekleri kaynaştırır, öbürü düşünceleri. Bunlardan biri bozulmuşsa, toplum hastadır.'

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı