İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Biricik Ölçü Adalet

cansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
9.044
Konular:
6189
Teşekkür (Etti):
648
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
15-05-2009 21:20
#1
Biricik Ölçü Adalet
İnsan duyarlığa ve bilince sahiptir; bu yüzden de gerek kendini ve gerekse çevresini tanımak, ona uyum sağlamak ve onu değiştirmek üzere bir takım davranışlarda bulunan bir varlıktır. Onun bu davranışları iki temel tutuma indirgenebilir: Bilime ve değerlendirme.

İnsan yaradılışı gereği bilgi edinmek ister.

'Manevi dünya, insan varlığını daima derin düşüncelere sürüklemiştir. Daima Niçin, Neden, Nasıl gibi sualler hayatın her dakikasında en mühim yeri işgal etmekte devam etmiştir. Bu sualler ilk göz yaşı kadar eski olduğu gibi en son haber kadar da yenidir.' (Kemal Sönmez)

Bilgi edinmek aynı zamanda onun onurudur.

Bilgi edinme (bilme) insanı insan yapan, onu diğer varlıklardan ayıran en önemli özelliklerden biridir; öyleki, böylece bilgi edinme insan için aynı zamanda bir görev kimliğine girmektedir.

'İnsan olma görevimiz sürekli olarak ortaya sorunlar koymamızı gerektiriyor.' (Pierre Daco)

Bilgi edinmenin yanısıra, insanın bir ayırıcı özelliği daha vardır. O, yaşamı boyunca değerlendirmeler yapar; değerlendirme yapmadan yaşayamaz. Çünkü o, kendisini bilgi edinmeye yönelten bir bilince sahip olduğu gibi, aynı zamanda istek ve iradeye de sahip bulunmaktadır. Bir şeyi istemek için de, önceden değerlendirmek ve seçmek gerekir.

Hepimizin yaşamı, bununla doludur. Hemen her an eşya ve olayları değerlendirir, bir değerlendirmeye tabi tutarız. Bu bakımdan, değerlendirme de insanın niteliğine dahildir; o da insanı belirleyen, insanı insan yapan bir şeydir.

Karşılaştığımız her şeyi değerlendiririz: Ekmek, su, giysi, kitap, sağlık ve bunun gibi diğer pek çok şeyler. Böylece insan, ihtiyacı olan her şeyi bizzat kendisi seçmek ister.

Yakışmasa da, yararsız da bulunsa, sırtında taşıyacağı giysiyi kendisinin seçmiş (değerlendirmiş) olmasını arzular; bu, ona onur kazandırır. Aksi durumda, dışardan yapılan bir zorlama ile seçme olanağının tanınmamasını, seçme fırsatının elinden alınması, onu incitir.

Böylece karşılaştığı her şeyi değerlendiren insan, bu arada zihniyet ve davranışları da, karşılıklı ilişkileri de değerlendirmekten geri kalmaz. Toplum içinde bireylerin tutum ve ilşikilerini iyi ve kötü, haklı ve haksız ayrımına tabi tutar. Bütün eylem ve davranışlar onun gözünde, ancak böylece anlam kazanır; birer doğa olayı olmaktan çıkıp anlamlı, insani bir olay olmak özelliğini kazanır.

'İşte hukuk, insan davranışlarını değerlendiren, çıkar çatışmalarına çözüm getiren kurallardan, normlardan meydana gelen bir sistem, bir bütündür.' Hessen

'Adalet dediğimiz salt değer düşünülmeksizin, adalete yönelik bir çaba olmaksızın, hukuk bir gevezelik ya da maskaralıktır.' (Baumann)

Mevcut hukuk ne denli adaletlidir?

Düş ve düşünce sahibi bir varlık olarak insan, bu soruyu her zaman sormuş ve soracaktır. Çünkü, varlığımızın oluşum ve biçimlenmesinde dış güçlerin etkinliği büyüktür. Bu konuda özellikle, doğumdan ölüme kadar davranışlarımıza yön veren, bizi bazı eylemlerde bulunmaya ya da bulunmamaya zorlayan hukukun ne denli etkili olacağı açıktır.

Gerçekten, yaşamından hoşnut ve başarılı olanlar kurulu düzeni savunacak ve bu savunmalarında da adalet ölçüsüne baş vuracaklardır; yürürlükteki hukukun adaletli olduğu söyleyeceklerdir. Fakat hoşnutluk ve hoşnutsuzluk konusunda insanın dengesi çok duyarlıdır ve her an bozulmaya hazırdır.

'Bir insanın işlerini görmesine engel olacak bir derdi varsa, hatta karnı bile ağrıyorsa, bunun için dünyaya yeni bir düzen verilmesi gerektiğine inanır.' (H.D. Thoreau)

‘Üstelik insanın doğrudan doğruya hukuk düzeni ile çatışkıya düşmesi, bir haksızlığa uğraması işten bile değildir; bunun için türlü nedenler bulunur. Bu gibi durumlarda haksızlığa uğrayanların hukuktan kuşkulanmaları doğaldır; hele düzenin ağır bir baskı olarak algılanmasında politik bir kimlik kazanan bu kuşku bizi, mevcut düzeni eleştirme ve daha yetkinini arama çabalarına zorlayacaktır ki, işte bu girişimlerde bize ışık tutmuş ve tutacak olan biricik ölçü adalet düşüncesidir.' (Radbruch)
cCc MeRaL cCc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Gurbet
Mesajlar:
1.466
Konular:
15
Teşekkür (Etti):
193
Teşekkür (Aldı):
463
Ticaret:
(0) %
15-05-2009 23:07
#2
emeginize saglik
cook tskler güzel paylasim icin
---------------------

Gerek yok her sözü laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder bakıştan anlayana..!!
KeNess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
Utrecht / N.L
Mesajlar:
320
Konular:
64
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
65
Ticaret:
(0) %
18-05-2009 19:46
#3
paylasım ıcıcn saol
mesutgun1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Yaş:
55
Mesajlar:
1.082
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
37
Ticaret:
(0) %
18-09-2009 16:43
#4
güzell.
---------------------


Eğer VATAN tehlikede ise,her şey VATANA aittir.
Juggins2oo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2009
Nereden:
İstanbLue
Mesajlar:
101
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
16
Ticaret:
(0) %
20-09-2009 19:54
#5
Tesekkurler paylasımların ıcın kardesm..
--------------------- THT Kulaga Hos Geliyor

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı